Dita e babait. 6 tituj për të gjithë prindërit dhe për prindërit

Edhe një vit festojmë Dita e Atit 19 Mars. Dhe një vit më shumë zgjedh një zgjedhja e 6 titujve për të rinjtë dhe të moshuarit, baballarët dhe jo baballarët, nënat dhe fëmijët rreth tyre. Si protagonistë në vetën e parë ose të tretë. Për shqetësimet e tyre, shqetësimet, mësimet, ndjenjat ose shembuj të thjeshtë të ilustruar se si dhe çfarë mund të jenë ato. Një reflektim minimal i aq sa janë dhe secili kaq i ndryshëm.

Do të bëhesh baba - Mario Guindel

Guindel studioi dizajni editorial në Kalkografinë Kombëtare (Real Academia de Bellas Artes de San Fernando) dhe përfundoi trajnimin e tij në botim. Ai është një baba dhe vitet e fundit ka shkruar dhe redaktuar disa libra mbi zbulimi i fëmijëve.

Në këtë gjejmë gjithçka për të ditur për shtatzëninë, nga nervat, dyshimet dhe frika e nënës së ardhshme te hapat që duhet të ndërmarrë në çdo kohë. Gjithashtu shumë informacione të dobishme mjekësore, vendime praktike dhe shumë ide të tjera për të ndihmuar prindërit.

Duart e babit - Emile Jadoul

Émile Jadoul është një Shkrimtar dhe ilustrues belg 54 vjeç me një të gjerë dhe të larmishme koleksion i librave për fëmijë botuar dhe përkthyer në gjuhë të ndryshme.

Kjo rekomandohet për të vegjlit të shtëpisë nga 0 në 3 vjet. Vështirë se përmban më shumë se disa fjali dhe disa onomatope. Shtë një libër i thjeshtë por emocional që na tregon muajt e parë të jetës së një foshnje nga këndvështrimi i duarve të babait të tij. Këto e shoqërojnë atë në momentet e rëndësishme të zhvillimit të tij. Ato janë duar që kujdesen, mbrojnë, ledhatojnë, përqafojnë dhe transmetojnë siguri dhe dashuri.

Babai i pabesë - Antonio Scurati

Scurati është një shkrimtar Napolitane i lindur në 1969. Ai gjithashtu jep mësim orë letërsie dhe shkrimi në Universitetin IULM të Milanos ku ai koordinon Qendrën për Studime mbi Gjuhën e Luftës dhe Dhunës. Shkruaj artikuj në Shtypi dhe ai është autor i një dhjetë libra, ndër të cilat spikasin romanet Thashethemet e mbytura të betejës o Një histori romantike. Ai gjithashtu është vlerësuar disa herë dhe ky titull ishte finalist për Çmimin Strega 2014.

Portretizon edukimin sentimental të një brezi të tërë. Lexoni shumë lehtë dhe ai tregon me besim se çfarë ndodh në një çift kur një ditë gruaja shqipton një frazë: "Ndoshta nuk më pëlqejnë burrat". Thenshtë atëherë që tregimtari, Glauco revelli - kuzhinier i famshëm, dyzet vjeç dhe baba i një vajze tre fëmijëve - fillon të shohë se si është në të vërtetë jeta e tij. Ndërsa rrëfen përvojat e tij të jetës, Revelli gjithashtu reflekton në ndryshimet e roleve dhe vlerave që kanë ndodhur në shoqërinë tonë me fillimin e shekullit.

Një dhuratë që nuk e prisnit - Daniel Glattauer

Ky shkrimtar ka lindur në Vienna në vitin 1960. Që nga viti 1989 ai ka bashkëpunuar për gazetën austriake Standardi. Ai ka shkruar disa romane dhe libra me artikuj. Romani i tij Kundër erës së Veriut ishte një finalist për çmimin prestigjioz gjerman të librit dhe u bë një shitesi me i mire.

Në këtë jeta e Gerold plassek e cila bazohet në tre parime: lodhuni sa më pak të jetë e mundur, qëndroni në hije dhe keni një rutinë të rehatshme. Ai punon në një gazetë falas, ku kujdeset për kronikat lokale. Pjesën tjetër të kohës e kalon në Zoltan, lokali poshtë shtëpisë së tij, i cili pothuajse është bërë dhoma e tij e ndenjes.

Por atëherë jeta e tij merr një kthesë radikale kur një e dashura e vjetër rishfaqet për t’i kërkuar që të kujdeset për Manuelin, djalin e tij katërmbëdhjetë vjeçar, i cili gjithashtu e rrëfen atë ai është babai. Djali fillon të kalojë pasdite në zyrën e Geroldit, i cili bën sikur bën diçka të rëndësishme. Gjithçka ndryshon kur, pas botimit të një artikulli në lidhje me a strehë për të pastrehë, kjo merr një dhurim anonim. Do të jetë i pari në një seri të veprime të mira që e vendosin protagonistin në qendër të vëmendjes. Djali fillon të zbulojë se babai i tij mund të jetë një njeri interesant.

Ajo do të ketë një fëmijë dhe unë kam një krizë nervore! - James Douglas Barron

Ky titull është e para e një serie që filloi në 1998, kështu që mund të gjendet edhe në xhep. Pika themelore e tij është të llogarisësh gjithçka që një burrë duhet të dijë dhe të bëjë kur gruaja e tij është shtatzënë. Ajo është e përqendruar në prindërit e rinj të ardhshëm dhe bazuar në përvojën e tyre dhe të miqve, familjes dhe të njohurve. Të gjitha me një ton humoristik.

Struktura e saj është paragrafë me numër të vogël, 237 në veçanti, më i madhi i një faqeje dhe më i vogli i një rreshti të vetëm. Ata drejtohen nga një titull dhe një zhvillim që përfshin një përshkrim të situatës, arsyet pse do të gjendeni në të dhe këshilla se si të veproni dhe pse. Të tijat formulim i lehtë e bën atë një shumë lexim i lehte, ideal për të lexuar në momente.

Jeta e një babai të mbingarkuar - Iñaki Echeverría

Echeverría është një Illustrator argjentinas dhe humorist grafik. Ai gjithashtu bashkëpunon në shtëpi të ndryshme botuese dhe në media grafike argjentinase dhe të huaja.

Dhe ky baba i mbingarkuar është protagonist i këtyre shiritave komik, një arkitekt u kthye në ilustrues të pavarur dhe specialist në shishet e fëmijëve, kostumet dhe rrugët me biçikleta nëpër park. Ai po na tregon shumë gjumë dhe shumë humor.në jetë me dy vajzat e tij, dy vajza që e pyesin dhe pyesin gjithçka në të njëjtën kohë. Dhe po, ai i do ata dhe ata e bëjnë atë shumë të lumtur, por ata gjithashtu e vënë atë në një shumë telashe që ai mund të shpëtojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.