Lejarza, Gistau dhe Perez-Reverte. Gjëja më e re për Spanjën

David Gistau dhe Arturo Pérez-Reverte ata janë dy emra të njohur gazetarë dhe shkrimtarë me një trajektore më shumë se të gjerë. Y Mikel Lejarza, Ujku, Oneshtë një nga më të mirat personazhe magjepsës, që tejkalojnë trillimet, të dyzet viteve të fundit të Historia e Spanjës. Të tre kanë librat e rinj nën krahët e tyre që janë tashmë në rrugë. Janë ata tre.

une rrefej - Mikel Lejarza dhe Fernando Rueda

Kohët e fundit kam dëgjuar një intervistë në radio Fernando Rueda, një gazetar që i ka dhënë dorën për të shkruar të tijat kujtime te Mikel Lejarza, Ujku. Ai gjithashtu foli nga, natyrisht, nga një vend i papërcaktuar dhe me pllakën e heshtjes të mbajtur me forcë nga natyra e veprimtarive të tij.

Intervista ishte aq e mirë sa shkova për këtë une rrefej dhe shpresoj ta arrij së shpejti. Çfarë vlen: një jetë që nga viti 1974 ai filloi të punojë në sherbimi sekret te infiltroj ETA me pseudonimin e El Lobo. Dhe deri më tani, kur ai vazhdon të punojë për të CNI.

Flisni për gjithçka pa gjysmë masash, me sinqeritet dhe pa lënë asgjë, madje as më e keqja. Dhe madje le të flasë gjithashtu gruaja e tij, Mamen, i besuari, shoku dhe shoku në disa prej misioneve të tij. Ajo kontribuon në vizionin e saj personal për këto ngjarje dhe momente të jetuara në një marrëdhënie të ndërlikuar logjikisht të një gruaje që ka ndarë 40 vjet të gjata me të. agjenti më i vjetër të shërbimeve tona sekrete.

Njerëzit që u larguan - David Gistau

David Gistau Unë e ndjek atë në shtyp dhe radio, së pari sepse është nga klasa ime 70, dhe së dyti, sepse më admiron rrjedhshmëria e fjalës së tij të folur, të menduarit e tij të qartë dhe aq mirë të bazuara, pa vrima dhe zgjuarsi që aq shumë më mungojnë kur shprehem pa çelësa. E ndoqa edhe si kolumnist en Ai mundo dhe pastaj në ABC. Oneshtë një nga ata gazetarë që mund të shkruajnë dhe flasin nga kudo që do t'i ndiqni gjithmonë. Ata ju lidhin, jo mediumin.

Autori i Goditje të ulëta, Zhurma në sfond o Sepse nuk ka vezë, ndër të tjera, në këtë libër të ri ai mbledh tregime që mbledhin personazhe të ndryshëm që jetojnë në kufij të ndryshëm të jetës dhe të kaluarës. Ata janë kronika të vogla që përziejnë dritën me errësirën, humorin me dhunën dhe sjellin të jashtëzakonshmen nga e zakonshmja në personazhet e tyre: të mbijetuarit e një lëvizjeje që nuk u ndal kurrë, lëkundës me lesh të ndryshëm, gazetarët pagjumësi, lodra të prishura të artistit dhe fauna më urbane që eci nëpër Tranzicion.

Një histori e Spanjës - Arturo Pérez-Reverte

Ishte e qartë. Ata prej nesh që e kanë lexuar këtë histori të Spanjës gjatë këtyre viteve "Patenta e corso", Kolona e Perez-Reverte në XL Javoree dinim shumë mirë. Të gjithë ata artikuj do të përfundonin në këtë përpilim që doli në shitje në 14. Në fund ata kanë qëndruar brenda 91 kapituj plus një epilog.

Dhe do të jetë një gëzim i ri për t'i rilexuar ato. Nga toni i tij kështu e këndshme, e thartë, e hidhur dhe ironike. Dhe subjektive, natyrisht, ose më mirë vetëm që Z. Perez-Reverte duhet të na tregojë gjëra.

Kjo histori e Spanjës shkon nga origjina deri në fund të Tranzicionit dhe ju mund të shihni se autori u argëtua duke e shkruar atë. Ai gjithashtu hyri në ato qoshe dhe cepa që nuk ju pëlqen t’i shihni aq shumë ose përpiquni të kuptoni. Ose që ata direkt nuk duan të kuptojnë pse do të thotë të mendosh dhe reflektosh. Dhe jo të gjithë janë të gatshëm ta bëjnë atë, sidomos më të përpiktë dhe ortodoksë.

Por është një lexim ideal për ata prej nesh që jemi adhurues të autorit, veçanërisht në aspektin e tij kolumnist, të Historisë në përgjithësi dhe të mos qenë shumë prej rrobave të nxehta. Dhe është se me paragrafë si ky, gjëja e tij është ta lexojë po ose po:

Nga Kapitulli XII: «Një nga këto fise ishte ai i Almohadëve, njerëz me hundë të fortë, të cilët shpallën Xhihadin, lufta e shenjtë - termi tingëllon për ata i njëjti-, pushtoi jugun e Ispaniya të vjetër dhe i dha mbretit Alfonso VIII të Castile - një tjetër mbretëria ishte ndarë midis bijve, në mënyrë që të mos e humbnin zakonin, Leon dhe Castile ishin ndarë - një rrahje nga babai im dhe zotëria im i dashur në betejën e Alarcos, ku Alfonso i varfër ishte veshur për bashkësinë e parë ».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.