Librat më të mirë nga Chimamanda Ngozi Adichie

Për shekuj me radhë, kultura afrikane është shtypur nga fuqitë e huaja që u përpoqën të futnin botëkuptimin e tyre në pjesën më të madhe të kontinentit të zi. Dhe tani, në shekullin XXI, kur janë ngritur zëra të ndryshëm për të treguar realitetin e djeshëm, sot dhe nesër, duke qenë Nigerian Chimamanda Ngozi Adichie një nga ambasadorët më të mëdhenj të kësaj vale të re. Ne ju ftojmë të dini Librat më të mirë të Chimamanda Ngozi Adichie në mënyrë që të zhytesh në të gjitha ato histori të ngrira në kohë dhe që sot i hapen botës për të pretenduar barazi në të gjitha kuptimet e saj.

Librat më të mirë nga Chimamanda Ngozi Adichie

Librat më të mirë nga Chimamanda Ngozi Adichie

Fotografi: TedTalk

Lindur vajza e pestë e një çifti të martuar Igbo në Nigeri, Chimamanda Ngozi Adichie (Nigeri, 1977) jetoi për pjesën më të madhe të fëmijërisë së saj në të njëjtën shtëpi që dikur i përkiste shkrimtarit të famshëm. Chinua Achebe. Ndikimet që çimentuan shqetësimin e një Adichie të ri i cili në moshën 19 vjeçare, fitoi një bursë studimi për Komunikim dhe Shkenca Politike në Universitetin Drexel në Filadelfia. Një trajnim që do të lidhej me kurse të ndryshme të shkrimit krijues dhe një master në Studimet Afrikane në Universitetin e Yale.

Me kalimin e viteve, Chimamanda është bërë një nga zërat e mëdhenj letrar të Afrikës, veçanërisht në sajë të aftësisë së tij për të rrëfyer të gjitha ngjarjet nga një pozicion i endur midis Afrikës dhe Shteteve të Bashkuara. Midis temave të historive të tyre, feminizmi dhe globalizimi janë ndër ato që përsëriten, duke qenë konferencat e tyre të ndryshme Ted Talk ato që shenjtëruan pozicionin e tyre në një botë të globalizuar që kërkon perspektiva të reja.

Këto janë Librat më të mirë të Chimamanda Ngozi Adichie:

Lulja vjollcë

Lulja vjollcë

Botuar në 2003, Lulja vjollcë u bë hiti i parë i madh i Adichie. Një histori me dy vëllezër, Kambili dhe Jaja, të dominuar nga një baba milioner dhe fanatik. Të ekspozuar ndaj fytyrës më të ashpër të diktaturës nigeriane, të dy të rinjtë do të ndryshojnë perspektivën e tyre në vendin e tyre pasi kaluan disa ditë në apartamentin e ngrohtë të tezes së tyre Ifeoma. Shembull i lindur i aftësisë së autorit për t’u thelluar në të problemi afrikan dhe duke e shtrembëruar atë si anëtare e një brezi të ri, Lulja e purpurt është një ushtrim i zgjuar nga ana e autorit në përpjekjen për të formuar historinë e vendit të saj. I një kontinenti të tërë.

Diell gjysmë i verdhë

Diell gjysmë i verdhë

Më 30 maj 1967, rajoni nigerian i Biafra fitoi pavarësinë nga pjesa tjetër e vendit pas një lufte civile që vrau mijëra njerëz. Një konflikt i analizuar në Diell gjysmë i verdhë përmes tre personazheve: Ugwu, punonjësi i një profesori universiteti, Olanna, gruaja e profesorit dhe Richard, një i ri anglez i dashuruar me motrën misterioze binjake të Olanna. Personazhe që tronditen nga lufta dhe duhet t'i përshtaten rishkrimit të historisë së një vendi përmes temave të tilla si feminizmi, identiteti ose efektet e fuqive të huaja në Afrikën post-koloniale. Romani fitoi Çmimin Portokalli për Fiksi në 2007.

Diçka rreth qafës

Diçka rreth qafës

Botuar në 2009, kjo përmbledhje tregimesh evokon thelbin letrar të Adichie në formën e tij më të pastër. Dymbëdhjetë histori që flasin për realitetin afrikan, të emigrantëve që mbërrijnë në Shtetet e Bashkuara dhe nuk e dinë se çfarë është Mbreti Luan, i të afërmve që rriten dhe heshtin historitë e së kaluarës ose grave që presin në një Ambasadë të mbuluar nga mizat që kapen pas një aureolë shprese. Puna e përsosur me të cilën të hysh në universin e këtij shkrimtari dhe të kuptosh aspektet e ndryshme në jetën e disa nigerianëve që ëndërrojnë të arrijnë atë "tokë të premtuar" të quajtur Amerikë. Sigurisht një nga Librat më të mirë të Chimamanda Ngozi Adichie.

Doni te lexoni Diçka rreth qafës?

Amerikanë

Amerikanë

Ifemelu dhe Obinze janë dy nigerianë të rinj të dashuruar që një ditë do të largohen nga vendi i tyre për të shkuar së bashku në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, është Ifemelu ai që merr vizën për të kërcyer në anën tjetër të Atlantikut. Pas mbërritjes në Perëndim, dhe me synimin për të studiuar në universitet, e reja duhet të përballet me paragjykime të ndryshme të fshehta në Shtetet e Bashkuara në lidhje me njerëzit me ngjyrën e saj të lëkurës. Amerikanë, titull që i referohet termit në të cilin nigerianët u referohen bashkatdhetarëve që kthehen nga Shtetet e Bashkuara me një ajër madhështie, u botua në 2013, duke u bërë kryevepra e Adichie. Një histori e aftë të thellohet në shumë pengesa që një Afrikan paraqet për të gjetur veten në një tokë tjetër, duke u përpjekur të arrijë vizionin e tij për një jetë të begatë. Romani, një vend i përsëritur në top listat e letërsisë afrikane, fitoi çmimin Çmimi Kombëtar i Rrethit të Kritikëve të Librit në 2014 dhe do të përshtatet në një miniserial me protagonist Lupita Nyong'o.

Të gjithë duhet të jemi feministë

Të gjithë duhet të jemi feministë

Gjatë tij 2012 Ted Talk, Chimamanda foli për botën e feminizëm, i një njeriu të drejtë dhe të respektueshëm. Një barazi që nuk përfshin vështrimin e befasuar të një shërbëtori Lao kur një grua i jep atij një këshillë ose një recepsionist kur sheh autorin me taka të larta duke ecur nëpër një sallë hoteli. Një fjalim që fitoi duartrokitjet e publikut për, më vonë, të jetë të mbledhura në formë prove në këtë Të gjithë duhet të jemi feministë, një libër sa më i lehtë për idealin e fuqishëm lexoni gjatë një fluturimi.

Rreziku i historisë së vetme

Rreziku i historisë së vetme

Megjithëse të gjithë duhet të jemi feministë e merr fjalimin e Adichie gjatë Ted Talk 2012, libri i saj i fundit i botuar në Spanjë, Rreziku i historisë së vetme, transkriptoni fjalimin e shkrimtarit bërë në 2009. Një ese që pretendon nevojën për të mos reduktuar një person apo vend në një histori të vetme, duke u përpjekur të kuptojnë të gjitha perspektivat dhe versionet që ekzistojnë të së njëjtës. Një shembull është takimi i parë i autores me shoqen e saj të dhomës në Universitetin e Filadelfias. Ajo u befasua nga theksi i tij i rrjedhshëm anglisht dhe e pyeti nëse ai dëgjonte muzikë fisnore në Walkman e tij. "Po dëgjoj Mariah Carey", u përgjigj Adichie.

A guxoni të lexoni këto libra më të mirë nga Chimamanda Ngozi Adichie?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.