Edmond Rostand. Franca feston 150 vjetorin e lindjes së tij.

Dje ishte dita 150 vjetori i lindjes nga Edmond Eugene Alexis Rostand në Marsejë. Por edhe në këtë 2018 të njëqindvjetorin e vdekjes së tij en Paris. Pra, Franca e ka shpallur atë një vit të përkujtimit kombëtar të këtij autori dhe ndër festimet është edhe Festivali Edmond Rostand në vendlindjen e tij.

Dhe ne të gjithë e dimë krijesa më e famshme letrare largimi nga pena e tij, Cyrano de Bergerac. Por ai shkroi më shumë vepra si Këndues, një shfaqje ku personazhet janë kafshë, ose L'Aiglon, një dramë në të cilën Rostand për figurën e Napoleonit dhe kundër tmerreve të luftës. Sot Mbaj mend që Rostand lexoi pak Cyranon e madhe.

Edmond rostand

Rostand u rrit në një familje të pasur dhe të kultivuar. Ai studioi juridik por asnjëherë nuk praktikoi juridik dhe iu përkushtua letërsisë. Në 1890 ai botoi një vëllim me poezi, Les Musardises, e cila nuk fitoi pranim si puna e tij e ardhshme e vitit 1891, Les Deux Pierrots. Po, komedia e tij në vargje ishte shumë e suksesshme Romancierët, e cila përfaqësoi Comédie Française në 1894. Pastaj ai shkroi dy pjesë për aktoren Sarah BernhardtPrincesha e largëtSamaritani.

Ishte në dhjetor 1897 kur u përfaqësua Cyrano de Bergerac, musketeeri trim me një hundë të madhe, i cili ishte një triumf i plotë. Kjo dramë me vargje është vendosur në Francën e shekullit XVII dhe na njeh me poetin dhe shpatarin të dashuruar fshehurazi me kushëririn e tij të bukur Roxana. Cyrano nuk guxon ta deklarojë dashurinë e tij për të për shkak të shëmtisë së tij dhe nga frika e refuzimit. Por kjo do të ndihmojë një kadet të ri, Christian de Neuvilleette, për të pushtuar Roxana duke diktuar letra dhe fraza që të paktën shërbejnë për të shprehur atë pasion.

Puna e tij e radhës, e titulluar Aguilucho, në vitin e parë të shekullit XX, ishte po aq i suksesshëm. Kështu ai ishte në gjendje të hynte në Akademinë Franceze në moshën tridhjetë e tre vjeç. Jetoja ne Vendin Bask dhe në Paris, por ai më në fund u tërhoq në vendin bask-francez kur u sëmur me pneumoni. Në 1910 u lirua Këndues. Ata që u botuan pas vdekjes në vitin 1921 ishin Nata e fundit e Don Juan dhe poezitë që ai shkroi frymëzuar nga Lufta e Parë Botërore.

Cyrano në borde tani

Sepse në 15 Mars montazhi i njëmbëdhjetë i Cyrano de Bergerac në Teatri Reina Victoria de Madrid. Yllëzojeni Jose Luis Gil, Ana Ruiz, Alex Gadea, Rocío Calvo, Carlos Heredia, Ricardo Joven dhe Nacho Rubio, me drejtim të Alberto Castrillo-Ferrer.

Cyrano de Bergerac - Fragmente

Ka kaq shumë momente, fraza dhe fragmente sa është shumë e vështirë të zgjedhësh, por unë do të qëndroj me monologun madhështor të Jo, gracias dhe ajo përkufizimi i puthjes për Roxanën.

Jo, gracias

Dhe çfarë duhet të bëj?
Po kërkoni një mbështetës të fuqishëm, një mjeshtër të mirë dhe si dredhkë, i cili rrudhoset në një degë duke kërkuar mbrojtje dhe përforcim në shtëpinë e tjetrit, për t'u ngjitur me hile, në vend të përpjekjes?
Jo faleminderit.

Të jesh skllav, siç janë kaq shumë, të ndonjë njeriu të rëndësishëm? Shërbejeni atë si një shaka me pretendimin e poshtër që ndonjë varg i imi do të tërheqë një buzëqeshje në fytyrën e tij të errët?
Jo faleminderit.

Apo gëlltis një zhabë çdo mëngjes, vish gjoksin tim të zhytur, rrobat e mia në copëza nga kaq shumë gjunjëzimi me një ajër të dobishëm?
Të mbijetoj në kurriz të shtyllës kurrizore?
Jo faleminderit.

Të jemi si ata që e shohin Zotin duke lypur - o hipokritë të mallkuar - dhe dështakun që jep? Dhe që, me shpresën e disa sinecura, ata mbytin me temjan kush është furnizuar për ta?
Jo faleminderit.

Zvarritem nga dhoma në dhomë derisa të humbas në ambicien time? Apo lundroni me rremë të bërë nga madrigale dhe, nga era, psherëtimën e vajzave banale?
Jo faleminderit.

Publikoj duke nxjerrë para nga xhepi im?
Faleminderit shumë, nuk dua.

Të më bëj emër papa në ato batuta që idiotët festojnë nëpër kafene, të mbledhur bashkë?
Jo faleminderit.

Dil nga rruga ime për të falsifikuar vetveten një emër që ka hyjnizuar atë që nuk e ka si burrë?
Jo faleminderit.

Anëtarësohuni në një klub kukullash? Dëshiron me çdo kusht të jesh në gazeta? Dhe thuaj me vete: nuk ka asgjë që ka rëndësi për mua për sa kohë që mendjet e mia renditen në gjykatë?
Jo faleminderit.

Të kesh frikë? Llogaritja? Frikacak? Keni një mijë vizita të zëna pasdite? Përdor penën time për të shkruar lajthitje?
Jo faleminderit, shok. Përgjigja është: jo faleminderit.

Në vend të kësaj, këndoni, ëndërroni. Të jesh vetëm, të jesh i lirë.
Lërini sytë të më ndriçojnë dhe fytin të dridhen.
Vendos kapelën time mbrapa nëse unë dua,
më fshikulloj në qejf ose bëj një meze.
Punoni pa dëshirë për lavdi apo pasuri.
Imagjinoni sikur do të pushtoj Hënën.

Asnjëherë mos shkruaj asgjë që nuk rimon me mua dhe më thuaj, modeste:
Ah, miku im i vogël, le të të mjaftojnë gjethet, lulet dhe frutat,
për sa kohë që kopshti juaj është vendi ku i merrni.
Dhe nëse për fat të mirë një ditë arrini lavdi si kjo,
ju nuk duhet t'i jepni Cezarit atë që nuk ju dha.

Kjo për meritën tuaj i dhatë fatin tuaj, të mos lulëzoni,
dhe me pak fjalë, se duke bërë atë që nuk bën dredhkë,
edhe kur ju mungon qëndrueshmëria e lisit,
atë që e humbni kur jeni i madh, mos harroni të jeni fisnik.

********

puthje

… Çfarë është, zonjë, një puthje?

ROXANA

A je ti

CYRAN:

Unë jam.

ROXANA:

Dhe ju flisni për ... për një ...

CYRAN:

Puthje
E ëmbël ishte fjala në gojën tënde,
por ti nuk e shqipton. Nëse buza juaj digjet,
Çfarë nuk do të bënte veprimi? Jini zemërgjerë
kapërcejeni frikën tuaj ... pa e kuptuar.
Pak kohë më parë ju keni rrëshqitur pa ankth
nga e qeshura në psherëtimë dhe psherëtimë
duke qarë ... rrëshqitje më shumë tani
dhe do ta arrini puthjen pa e vërejtur,
sepse distanca midis të dyve është aq e vogël
që një ftohje e vetme i ndan ata.

ROXANA:

Hesht!

CYRAN:

Mbi të gjitha, çfarë është ajo, zonjë,
Puthje? Një betim i bërë nga afër;
një nënvizim rozë
që foljes dashuri i shtojnë; nje sekret
që gabon veshin me gojën;
një deklaratë që konfirmohet;
një ofertë që buza e vërteton;
një çast që ka diçka të përjetshme
dhe kalon si një bletë murmuritje;
një kungim i vulosur në majë
nga calyx e një lule; formë sublime
ta shijoj shpirtin në sipërfaqen e buzës
dhe merr frymë në të gjithë aromën e dashurisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.