Librat më të mirë për Indinë

Librat më të mirë për Indinë

India është ai vend enigmatik, me aroma dhe ngjyra të reja, në të cilin të gjithë dikur donim të humbnim vetveten ose, të paktën, të ishim në gjendje të vëzhgonim nga një kaleidoskop i veçantë. Një opsion që bëhet shumë më i realizueshëm kur bëhet fjalë për të udhëtuar nëpër këto librat më të mirë për Indinë që analizojnë fytyrat e ndryshme të asaj që është një nga kombet më unike në botë.

Librat më të mirë për Indinë

Ramayana

Ramayana

Ramayana është për Indinë ajo që është Odisea për letërsinë perëndimore: baza letrare mbi të cilën bazohet pjesa më e madhe e një kulture dhe mënyra e saj e të kuptuarit të rrëfimit. Botuar diku në shekullin e XNUMX para Krishtit nga poeti Vālmīki, Ramayana (ose Udhëtimi i Ramës) është një epike e cila tregon historinë e Princit Rama dhe aventurën e tij në ishullin e Lanka për të shpëtuar Sita-n e tij të dashur nga kthetrat e Ravanës. Arsyetimi i përsosur për të dhënë mësimet e kulturës sanskrite që do të zgjaste në kohë dhe artet jo vetëm të Indisë, por të vendeve të Azisë Juglindore të pushtuara gjatë shekullit të tetë.

Swami dhe miqtë e tij nga RK Narayan

Swami dhe miqtë e tij nga RK Narayan

Në Indi, bëhu "swami" do të thotë të ruash veten, përgjithësisht si një yogi që i afrohet lindjes. Swami dhe miqtë e tij, i pari nga historitë e sponsorizuara të Graham Greene, Narayan "Malgudi", u bë jo vetëm një nga punimet e para indiane në anglisht që kapërceu përtej kufijve, por edhe në një portret të një dekade të viteve '30 në Indi të shënuar nga një lëvizje pavarësie që po afrohej ditët e saj të fundit. Akoma, shumë ekspertë përpiqen të gjejnë vendndodhjen e Malgudit, atij qyteti imagjinar në Indinë e Jugut.

India: Pas një milion trazirave, nga VS Naipaul

VS Naipaul India

Pavarësisht vendndodhjes së tij në Karaibe, ishujt e Trinidad y Tobago përbëjnë një nga vendet me popullsinë më të madhe indiane në botë. Një rezultat i diasporës që Naipaul, me origjinë hindu, e dinte mirë deri në momentin kur vendosi të kthehej në një udhëtim në Indi për të rizbuloni identitetin tuaj. Përgjatë faqeve të këtij libri, Naipaul përshkruan vendin e paraardhësve të tij me ironi dhe butësi, me iluzionin e dikujt që po lundron në një vend krejt tjetër nga ai që është parë më parë. Pa dyshim, një nga librat më të mirë për Indinë.

Doni te lexoni India, nga VS Naipaul?

Bijtë e mesnatës, nga Salman Rushdie

Bijtë e mesnatës nga Salman Rushdie

Konsiderohet si një nga shembujt më të mirë të realizëm magjik "Prodhuar ne Indi", Fëmijët e mesnatës ishte puna që konsolidoi një të panjohur në atë kohë Salman Rushdie duke treguar një nga episodet më domethënëse në historinë e Indisë: mesnata e 15 gushtit 1947, në atë kohë vendi aziatik arriti pavarësinë. Një episod në të cilin ndodh lindja e Saleem Sinai, një protagonist me aftësi të mbinatyrshme që e shndërroi këtë vepër të botuar në 1981 në fitues i çmimit Booker ose çmimit përkujtimor James Tait Black.

Një ekuilibër perfekt, nga Rohinton Mistry

Një ekuilibër perfekt i Rohinton Mistry

Lindur në Bombei në një familje Parsi, Mistry emigroi me gruan e tij në Kanada në 1975 ku filloi të botonte një seri tregimesh që do të lidheshin me botimin e Një ekuilibër perfekt në vitin 1995. Një roman sa i ashpër, aq edhe i butë, i vendosur në një qytet indian gjatë shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, një arsye që çon në katër personazhe të panjohur me njëri-tjetrin për të jetuar së bashku në një apartament të vogël. Romani ishte i nominuar për çmimin booker, fitoi Çmimin Trillium dhe u përfshi në Klubi i Librit të Oprah në 2001, e cila rezultoi në qindra kopje të shitura.

Zoti i gjërave të vogla, nga Arundhati Roy

Zoti i gjërave të vogla nga Arundhati Roy

Lindur në një familje siriane-kristiane që banon në tropikale Kerala, shteti i Indisë së JugutArundhati Roy mori gati një jetë për të shkruar këtë roman autobiografik, përshkrimet e të cilit e bëjnë atë një vepër unike, të veçantë. Historia, e vendosur në 1992 dhe 1963, tregon fëmijërinë dhe takimin pasues të Rahel dhe Estha, dy vëllezër binjakë të bashkuar nga një sekret i tmerrshëm. Pas botimit në 1997, Zoti i gjërave të vogla ajo u bë një bestseller dhe fitues i çmimit Booker.

Vagon për gratë, nga Anita Nair

Kamionçinë e grave të Anita Nair

Situata e grave në Indi Ai ka pësuar shumë ndryshime, megjithatë ende mban një mbetje të hidhur. Një motiv që drejtohet nga Nair në të gjitha faqet e këtij romani, protagonistja e së cilës, Akhila, është një beqare në moshë mesatare e cila vendos të ndërmarrë një udhëtim me tren, ku takon pesë udhëtare të tjera femra që janë një frymëzim. Gratë me burra të inatshëm, të nënshtruar dhe të fortë që përbëjnë një mikrokozmos plot ngrohtësi dhe reflektim.

Mos humbasë Vagon për gratë, nga Anita Nair.

Emri i Mirë, nga Jhumpa Lahiri

Emri i mirë i Jhumpa Lahirit

Shkrimtari i tregimeve të shkurtra para romancierit duke gjykuar nga suksesi dhe cilësia e veprave të tilla si Tokë e pazakontë, Autori Bengalo-Amerikan Jhumpa Lahiri tronditi botën me botimin e 2003 romani i tij i parë, Emri i mirë. Një histori komplekse që ndjek gjurmët e një martese indiane lehtësie që vendoset në Kembrixh. Pas lindjes së fëmijës së saj të parë, zgjedhja e emrit bëhet një shembull i përsosur midis traditës (gjyshja duhet ta zgjedhë atë) dhe modernitetit të cilit ata duhet t'i përshtaten. Romani u adaptua në vitin 2006 në kinema.

Tigri i Bardhë, nga Aravind Adiga

Tigri i Bardhë nga Aravind Adiga

Me kalë midis romanit picaresque dhe epistolarit,Tiger i bardhe Rrëfehet përmes postave elektronike të ndryshme që një njeri i dërgon Kryeministrit të Kinës. Ky njeri quhet Balram Halwai dhe ai ishte një djalë i sjellë nga një prej zonave më të varfra të Indisë për të punuar si një butler i skllavëruar për një familje të pasur të Nju Delhit. Nga atje, protagonisti ynë arrin të bëhet një biznesmen i etur për gjak nga qyteti i Bangalore. Libri, i shkruar nga një Adiga i kthyer në shkrimtari i dytë më i ri që fitoi çmimin Booker, u bë një bestseller me botimin e tij në 2008.

Cilët janë librat më të mirë për Indinë që keni lexuar?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Violet Anderson dijo

  Një roman mbërthyes për Indinë është ASHES ON THE GODAVARI Lumi (Amazon). Ai përmban aventura, peizazhe ekzotike, intriga, mister, udhëtime dhe romanca, dhe është i dokumentuar mirë për tema të tilla si sati, martesat e rregulluara dhe margjinalizimi i të vejave.

 2.   Rosalyn perez dijo

  Dhe një roman tjetër i mrekullueshëm që përshkruan zakonet hindu me qartësi dhe bukuri quhet Las Torres del Silencio, (Amazon)

 3.   Rose Perez dijo

  Kullat e heshtjes është një roman tjetër interesant dhe i dokumentuar për Indinë dhe zakonet e saj të çuditshme, i disponueshëm në Amazon.

 4.   Lucilla dijo

  Në të vërtetë Hiri në lumin Godavari dhe Kullat e heshtjes janë romane të shkëlqyera të vendosura në Indi, nga i njëjti autor (Lourdes María Monert) por ato mund të lexohen veçmas sepse nuk janë sagë, por të pavarura nga njëra-tjetra.

 5.   Isabel Garcia Moreno dijo

  Sapo kam lexuar një roman të quajtur Aventurë në Indi dhe kam parë që është nga një autore me emrin Carmen Pérez Calera dhe ajo nënshkruan me pseudonimin "siestecita". Më pëlqeu shumë, është super argëtues dhe gjeta një roman aventureske shumë qesharak. Tani është falas në Amazon.

 6.   qxsfparewn dijo

  nhrxargzpvxzmbxuvgmjrbailfbxwc

 7.   Sandra dijo

  Besoj se në listë mungon një nga librat më të mrekullueshëm dhe më të mrekullueshëm të shkruar ndonjëherë për Indinë, "Një ndeshje e mirë" nga Vikram Seth, i konsideruar nga kritikët e specializuar si eksponenti më i mirë i Indisë së vërtetë.