Simbolologjia dhe psikanaliza në Rënia e Shtëpisë së Usherit të Poe

Rënia e Shtëpisë së Usher është një nga veprat më të njohura të Edgar Allan Poe dhe herë pas here duhet të kthehem te mjeshtri bostonian i terrorit. Në këtë artikull rimarr një pjesë të një tjetri punë kolegji që në ditën e saj unë duhej të punoja. Këtë herë është një fragment nga një kohë shumë më e gjatë ese simbolike dhe psikanalize të veprës. Edhe një kuriozitet dhe kontribut i vogël për figurën e Poes së madhe.

Përmbledhje

Në vetën e parë, narratori tregon vizitën e tij te një mik i fëmijërisë, Roderick lajmëtar, pronar i një pallati të paktën i çuditshëm. Ky njeri është i sëmurë dhe ju thotë të vini ta gëzoni. Ai jeton me motrën e tij Zonja madeline, e cila është gjithashtu shumë i sëmurë dhe kështu ai ndihet shumë i trishtuar.

Rrëfyesi kalon një sezon me mikun e tij duke iu përkushtuar bisedës, leximit dhe dëgjimit të muzikës. Por një ditë Zonja Madeline ndërron jetë, Ose, të paktën, duket. Ata do ta lënë atë në një arkivol, në një dhomë në pjesën e poshtme të shtëpisë.

Nga atje Roderick Usher gradualisht do të humbasë kokën dhe duke u bërë gjithnjë e më i sëmurë derisa një natë të stuhishme ai fillon të mërzitet shumë kur mendon se dëgjon zhurmat në të gjithë shtëpinë. Për ta qetësuar atë, tregimtari fillon të lexojë një libër derisa të dëgjojë edhe ato zhurma, siç janë vajtimet dhe të qarat. Roderick Usher, tashmë i çmendur, e kupton këtë e kanë varrosur të gjallë Dhe kjo është kur Zonja Madeline u shfaqet atyre, një fakt që precipiton vdekja e vëllait të tij. Para kësaj dhe shembja e afërt e shtëpisë narratori ikën duke lënë pas rrënojat duke u fundosur në liqenin e zonës përreth.

Shtëpia e Usher

Shtë e nevojshme të theksohet roli themelor i shtëpisë, pasi ndikimi i saj mbi personazhet dhe anasjelltas është vendimtar. Gjithashtu forca negative që qëndron në themel të këtij ndikimi dhe që çon në vdekjen e dy protagonistëve dhe shkatërrimin e ndërtesës. Ajo forcë zbulohet shpejt në fillim të tregimit kur përshkruan narratori ardhja e tij dhe ndjenja e trishtimit dhe trishtimit që prodhon vizionin e shtëpisë së madhe.

Sigurisht, në këtë përshtypje të parë, parashikohet vdekja sepse kur shikoni shtëpinë dhe rrethinat e saj, të tilla si liqeni dhe pemët e thata, mund ta merrni vetëm si diçka që është në fund të rezistencës së saj ndaj kohës, ashtu si ajo e banorëve të saj, dy Usher të fundit. Ladyshtë Zonja Madeline, e varrosur e gjallë para kohës së saj, ajo që shkakton shkatërrimin e shtëpisë, para kohës së saj dhe vdekjen e vëllait të saj, për ta zhytur të gjithë në liqen, ashtu si mbaron historia.

Sidoqoftë, ajo që konfiguron me të vërtetë këto elemente, aq shumë karaktere sa situatat dhe mjediset, është a zgjatja e gjendjes shpirtërore, e mendjes së Poe. Kjo mund të shihet në simbolikën e disa prej tyre, të tilla si, për shembull, casa. Shtëpi që për shkak të karakterit të saj të strehimit identifikon me trupin dhe mendimin e njeriut.

Në këtë mënyrë, fasadë do të thoshte fytyrë, maskë nën të cilën është personaliteti i njeriut. E ndryshme histori mund të jenë simbole të vertikaliteti dhe hapësira. tavani dhe dyshemeja më e lartë do të korrespondonte me kokën dhe mendimin, domethënë te funksionet e vetëdijshme dhe drejtuese. Përkundrazi, bodrum ose bodrum do të tregonte el pa ndjenja dhe instikte. Escalera do të ishte mjetet e bashkimit të rrafsheve të ndryshme psikike dhe kuptimi i tij themelor do të varej nëse shikohet në një drejtim ngjitës apo zbritës.

Ajo që është e qartë është se ekziston një ekuivalencë midis shtëpisë dhe trupit të njeriut, veçanërisht në hapje. Një provë e kësaj janë fjalë të rrëfyesit kur është para rezidencës Usher, duke përshkruar dritaret e errëta që ai i sheh 'si sy të zinj në një fytyrë të zbrazët'.

E njëjta gjë ndodh me liqenin ose rrënojat. Liqeni mund të shprehë të fshehtën dhe misteriozen. Përveç kësaj, sipërfaqja e ujërave të saj mund të simbolizojë një pasqyrë, një imazh i realitetit, një realitet që zhytet në të njëjtat ujëra dhe lë vetëm rrënoja. Ata gjithashtu mund të nënkuptojnë ato ndjenjat ose përvojat e jetuara që nuk kanë më asnjë lidhje jetësore, por që vazhdojnë të ekzistojnë pavarësisht se nuk kanë përdorim ose funksion në aspektin e të jetuarit ose të menduarit.

Vëllezërit Usher

Në lidhje me personazhet dhe pozicionin që shkrimtari merr si narrator, kjo nuk ndërhyn me vendosmëri në histori apo në fatin e protagonistëve. Duket se Poe ka derdhur disa nga kompleksiteti i tij personal duke e mishëruar atë ose, përkundrazi, duke e pasqyruar atë, në Roderick dhe Madeline, veçanërisht në të parët.

Ajo ka qenë fjalë për fjalë shpaloset dhe një pjesë tjetër është lënë jashtë, si vëzhgues. Sëmundja e Roderick dhe çmenduria janë të Poe që, falë tij ose përmes syve të tij, ata mund të dalin jashtë, të lirohen dhe të pushojnë së qeni një barrë për autorin.

Zonja Madeline do të mishëronte dobësinë e shpirtit të saj. Do të ishte gjithashtu figura e nënës së tij që shfaqet dhe zhduket nëpër korridoret e shtëpisë, nga mendja e Poes, në një përpjekje për t'u kthyer në jetë pa sukses. Të gjitha ndryshimet e ritmit të historisë do të binin mbi Lady Madeline ose kërkimin e nënës së humbur.

Një poe psikoanalist

Por ekziston edhe një përpjekje për arratisje, e shpëtimit nga shkatërrimi dhe vdekjes siç tregon demonstruesi në fund. Dhe është se ajo pjesë logjike, arsyetuese dhe e përqendruar që ai vëzhgoi nga jashtë duket se refuzon atë fat drejt të cilit po shkon në realitet. Kjo dëshmon vija e ngushtë që ndante mendjen e shëndoshë nga çmenduria në jetën e Poe dhe që në fund u fshi me varësinë e tij ndaj alkoolit.

Mund të thuhet gjithashtu se Poe ishte një nga të parët që u përpoq të bënte një hetimi metodologjik i mendjes së pavetëdijshme. Kjo shtëpi e Usher, me dhomat e saj të errëta, peisazhet e saj të ndërlikuara ose atë çarje në qendër të fasadës së saj, është konsideruar si një model parafrojdian i asaj mendjeje pa ndjenja.

Kur në kohën e tanishme metoda psikoanalitike ndaj veprës së Poe, ata donin të gjenin një rënie të cilësisë letrare të tregimeve të tij. Por në të njëjtën kohë, kritikët që vazhdojnë të studiojnë punën e tij gjithashtu vazhdojnë ta konsiderojnë atë a pionier në estetikë, një studiues i mendjes njerëzore dhe një teknik letrar.

Në çdo rast ajo që është e dukshme është se historitë e tyre mbeten në kujtesë si shembull i kërkimit të misterit dhe pritjes së terrorit të kryer nga qeniet njerëzore.

Një pjesë e bibliografisë së përdorur atëherë:

 • E. Cirlot, Fjalori i Simboleve, Laburistët, Barcelona, ​​1988.
 • Antologjia Norton e Letërsisë Amerikane, New York, 1989
 • The Unknow Poe, një antologji e shkrimeve të arratisura nga EA Poe, Librat e dritave të qytetit, San Francisco, 1980.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Antonella dijo

  Përshëndetje, unë duhet të bëj një punë në këtë punë dhe ka dy pyetje të cilave nuk mund t'u përgjigjem. Këto janë: Çfarë dëshiron Usher të shohë shoku i tij? Dhe unë duhet të identifikoj elemente romantike duke i justifikuar ato me citime tekstuale ... Unë me të vërtetë vlerësoj nëse mund të më ndihmoni!

 2.   Maria Firence dijo

  muaj shumë i mirë shërbeu për të bërë një monografi

 3.   Lucia Sanchez dijo

  A mund të na thoni, çfarë mendon Usher për shtëpinë në të cilën jeton?

 4.   Maria Teresa dijo

  Si është e mundur që edhe në një artikull të tillë pedagogjik mbi letërsinë duhet të shohim mungesën e përhapur të shfaqjes së "më pak", në vend të "të paktën" të saktë? Kështu thuhet kur ka kuptimin "të paktën", "të paktën", "të paktën", të paktën "..." Më pak "ka një kuptim dhe përdorim shumë të ndryshëm:" Sa më i vjetër të jem , aq më pak mund t'i duroj faulet "; "Sa më shumë të shkosh, aq më shumë duhet të kthehesh".

bool (e vërtetë)