Qentë e fortë nuk kërcejnë. Jetat e mëdha të kurvave të Arturo Pérez-Reverte

Fotografi nga Arturo Pérez-Reverte. Agjencia EFE

Për një lexues të mirë nuk ka asgjë si zinxhir i librave që ata arrijnë në shpirt dhe heqin zorrët. Se kam bërë kohët e fundit duke ngrënë kolosale Makbethi nga Jo Nesbø në gjashtë ditë dhe duke gllabëruar këtë fenomenal Qentë e fortë nuk kërcejnë de Arturo Perez-Reverte në dy Dy ditë lot si për të qeshurën dhe humorin, ashtu edhe për fundosjen më absolute të zemrës.

Dy ditë duke u kthyer në një qen, në rastin tim, një kurvë. Dy ditë të emocion i pastër që të gjithë ne që kemi ose kemi jetuar ndonjëherë me një do ta kuptojmë përtej këtyre fjalëve dhe librit. Të gjithë ne që dimë se si mund të jenë, ju nxjerrim dhe i bëni ato kafshë. Unë do ta përmbledh shqyrtimin në këtë fjali. Don Arturo, ndalo Falcos, Evas dhe histori të tjera dhe vazhdo me këtë Zi dhe të gjithë miqtë dhe armiqtë e tij. Për mua ato tashmë janë të paharrueshme.

Unë tashmë kam shkruar disa artikuj mbi qen. Burim frymëzimi, personazhe letrare, Projektet social me ta të përfshirë… Kështu që kur pashë këtë roman të ri nga një prej shkrimtarëve të mi të preferuar, nuk dyshova për asnjë moment se do ta dëshiroja. Dhe kështu ka qenë.

A Arturo Perez-Reverte Unë e ndjek atë për shumë vite. Më magjepsi me Alatriste, Unë isha i emocionuar me Hija e shqiponjës, Mbarova pushtimin me Letra sferike dhe ai më bëri të qesh një mijë me të tijat Jodía Pavia uji Kepi ​​Trafalgar. Gjithashtu më ka mërzitur Rrethimi dhe ai nuk ka mbaruar të më bindë me serinë e tij të Falko, por unë jam i zakonshëm i tyre Artikuj të së Dielës dhe unë kam hyrë në më shumë se një pastrim për kauzën e tyre. Për nder të madh duhet të them. Dhe kur bëhet fjalë për çështje të mutt ne jemi plotësisht dakord.

Unë kam pothuajse të gjithë bibliotekën e tij, megjithëse kam disa tituj për të lexuar. Gjithashtu librat e tij të hartimit të artikujve të tij. E fundit ishte Qen dhe bij kurve. Prandaj, kur pashë këtë histori, nuk hezitova dhe, siç them, isha i emocionuar.

30 ditë me të Zezën

Kushtuar qenve që ai ka në pronësi, Pérez-Reverte thotë se ai e shkroi këtë libër ne nje muaj. Dhe e besoj sepse më ka ndodhur edhe mua. Ndonjehere Historitë na vijnë papritur ose ato kanë ekzistuar për një kohë dhe ne e dimë se duhet t'i shkruajmë ato. Dhe ata dalin vetëm, pa menduar pothuajse. Sepse ata na prekin në një mënyrë të veçantë dhe duhet vetëm t’i nxjerrim. Përveç kësaj, ne e dimë se ato do të jenë të mira për ne. Ky është rasti. Një histori e shkurtër dhe e rrumbullakët.

Miqësia, drejtësia, mizoria, dashuria dhe besnikëria

Fraza Servantine e Kollokviumi i qenve Para fillimit i thotë të gjitha. Pastaj Pérez-Reverte bëhet I zi, një qen i përzier, një kryqëzim midis një Mastiff Spanjoll dhe një rreshti brazilian, i cili na flet në personi i pare me gjuhën e tij për t'u dukur (mbyll hundën, më jep një putër ...). Dhe ne e dimë historinë e tij ndërsa jemi në Korfi i Margot, një kurvë argjentinase.

Ish qeni luftarak nëntokësor, Negro tashmë e ka tetë vjet dhe ajo që ne vlerësojmë dhe ndiejmë më mirë është se eshte lodhur dhe një jetë shumë e vështirë ka qenë në gjendje ta shqetësojë atë. Por mbështet parimet dhe besnikëritë e tij. Kam lexuar tashmë që është një Alatriste me katër këmbë. Ndoshta Unë thjesht e kam njohur atë karakter që më tërheq në mënyrë të pashmangshme ka dy, katër ose tetë këmbë.

Çështja është se dy shokë janë zhdukur, Teo dhe Boris el Guapo, dhe klientët e rregullt të lugit, mes tyre një qen filozof me emrin Agilulf, ata komentojnë mbi fatin e pasigurt që mund të jenë përballur. Teo, përveç kësaj, ishte miku më i mirë i Negro-s dhe megjithëse ata janë larguar nga një sërë rrethanash, duke përfshirë edhe a trekendesh dashurie, E zeza shikon në detyrën e kërkimit të tyre. Ai ka një ide të shkëlqyer për atë që mund të ishte bërë prej tyre dhe dridhet vetëm duke menduar për të.

Qentë e policisë, neo-nazistët, pasionistët, trafikantët ...

La galeria e personazheve Ato që has Negro janë shumë të ndryshme, si historitë e tyre. Margot Me theksin e saj argjentinas, vendosësja elegante irlandeze çapkënëri, kulmi i trekëndëshit sentimental, budalla dhe fenomenal Mortimer (një dachshund qesharak), i cili udhëzon heroin tonë në Ca terribleada Negra të tmerrshme, ose Helmut dhe rojtarët e tij (neo-nazistët Doberman pa tru). Dhe ato janë gjithashtu Snifa dhe Fido, qen policie.

Bie në sy tekila, një kokë xoloitzcuintle meksikane e qenit më të rrezikshëm «kartel» dhe që i ka vendosur ato shumë mirë, me një këshilltar, Rufus, i cili është një zagar spanjoll historinë dhe imazhet e të cilit i kam si kujtime të trishtueshme dhe tronditëse të fëmijërisë time.

Dhe pastaj ka mjerë të varfër të rrëmbyer ose të braktisur që përfundojnë në duart e atyre kafshëve të egra me dy këmbë që i mbyllin në kafaze dhe i përdorin ato si qen luftarakë ose sparring i tyre. Historitë e labradorit të braktisur me çokollatë me emrin Tomás dhe i vogli Qyqja, një prodhues i verës i tmerruar, trondit shpirtin.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ne ishim 11 vjeç një prodhues i vogël i verërave, shumë i guximshëm dhe i zgjuar siç quhej Chiqui. Dhe ju ende keni tonat Qyqja, një kryq Pekinez, i cili tashmë është 16 vjeç. Të dy ishin Mërmëritjet e rrugës Manchego që i mbijetuan braktisjes dhe keqtrajtimit, por që i kërkuan derisa të na gjetën. Prandaj, imagjinoni, z. Reverte, për çfarë leximi të këtij kapitulli Duel në Barranca.

«Më shumë mili se qeni i Gladiator«

Sepse po, ka lot, por Ata janë gjithashtu të qeshura për të qeshur, të pashmangshme që merr të gjitha vështrimet në trenin në të cilin po lexoni. Sepse është e pamundur të ndalosh së qeshuri me të ajo dramë e Borisit të Bukur në kapitullin 8. Nga antologjia. Ose në atë pjesa e fundit ku kjo frazë e mësipërme duket se përshkruan kundërshtarët e fundit të Negro-s, a bukuroshe (Bari francez). Unë kam për të transkriptuar atë dialog zhargon boksier midis tyre.

"Date pog muegto, peggo spanjolle", gjëmoi gabacho, butë, por qartë.

"Së pari do të thithësh kumbullën time", u përgjigja. E drejta ekskluzive.

Ai mbylli sytë nga hutimi.

-Piroja?

-Karri, mor.

Por ka kaq shumë të tilla, ose pra politikisht jo korrekte ose e kundërt, që ata prej nesh që nuk janë gjysmë masa ose e marrin me letër cigare duhet të shijojnë po ose po.

Unë jam spartak

Të gjithë kemi dashur të jemi Spartacus gjithnjë Dhe kështu përfundon teo, protagonisti tjetër, pasqyrë e përmbysur në të Zezë ose të kthyer (gjoja) nga njerëzit në atë kishte frikë nga vrasësi, ai përbindësh i krijuar nga mjeshtri që zakonisht është. Por kjo në fund të fundit ai revoltohet, hakmerret, lirohet dhe arrin të jetojë dhe të shijojë, edhe nëse jo deri në fund, të asaj lirie dhe instinktit më primal. Siç do të donte të bënte më shumë se një prej nesh në jetë. Ose jep drejtësi si ajo e kafshëve.

Pra ...

Për njerëzit, për qentë, për të gjithë. Duhet ta lexoni. Pa komplekse, pa gjysmë masa, me gjak, me lot, me trishtim, me dhimbje, por edhe me shpresë, humor, butësi, respekt dhe dashuri. Por vetëm ata prej nesh që kanë qen dhe i kemi pasur gjatë gjithë jetës sonë do ta vlerësojmë vërtet këtë roman të mrekullueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.