Tregimtarët më të mirë në histori

Tregimtarët më të mirë në histori

La letërsi e shkurtër Ajo ka pësuar një ringjallje në vitet e fundit falë mediave sociale dhe modeleve të konsumit që janë më të shpejta se në të kaluarën. Një rast i mirë për të kujtuar ata tregimtarët më të mirë ndonjëherë i ngarkuar për të lartësuar një zhanër që, deri në mes të shekullit të XNUMX-të, jetoi epokën e saj të veçantë të artë.

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Lindur në Boston në 1809, Poe ishte ambasadori kryesor i tregimit të shkurtër në Shtetet e Bashkuara dhe pararendësi i një zhanri siç është trillimi shkencor kjo do t'u hapte derën autorëve të tjerë që nga shekulli i XNUMX-të. I konsideruar gjithashtu shkrimtari i parë që u përpoq të jetonte nga historitë e tij, autori i The Beetle Artë ishte skllavi i një jete të shënuar nga vështirësitë familjare, alkooli dhe depresioni. Përvojat nga të cilat lindi klasikja e letërsisë së shkurtër që përshkon satirikën dhe gotikën, të tilla si La caja oblonga, El Rey Peste ose vepra e tij e madhe Nuk u gjet asnjë produkt..

Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez

Edhe pse ishte Njëqind vjet vetmi romani që do ta bënte yllin letrar që është sot, Gabo kultivoi artin e tregimit të shkurtër që nga fillimi i karrierës së tij. Nga koleksioni Sytë e qenit bluqë tashmë parashikonte Macondon që ne do të zbulonim përmes sagës Buendía për gazetarin Histori e një rrëmuje, shkrimtari kolumbian na ka dhënë disa histori që ia vlen të përmenden, ndër to edhe e fuqishmja Gjurma e gjakut tënd në dëborë, e përfshirë në koleksion Dymbëdhjetë përralla pelegrini e cila merrej me përvojat e karaktereve të ndryshme latine në Evropë dhe e cila u botua në 1992.

Alice munro

Alice munro

Alice Munro, fituese e Çmimit Nobel në Letërsi 2013.

Fitues i Çmimit Nobel në 2013 për punën e saj të palodhur në tregimin e shkurtër, kanadezja Alice Munro është një nga ato shembujt më të mirë bashkëkohorë të letërsisë së shkurtër. Megjithëse shkrimet e saj të para arritën në vitet '60, vetëm në fund të viteve '70 ajo do të fillonte të njihej falë koleksionit Kush mendon se je?, pasuar nga suksesi i antologjive të tjera siç është e famshmja Hënat e Jupiterit. Historitë e Munro vendosen zakonisht në Huron County, Ontario, dhe ndryshe nga protagonistët meshkuj më të hijshëm, protagonistet femra janë shumë më komplekse, duke e angazhuar lexuesin me historitë e tyre të vetmisë, pajtimit dhe introspektivës.

Anton khehkov

Anton Çehov

Nëse ka një tregimtar për t'u marrë parasysh, ai është rusi Anton khehkov, një autor u kthye në një kaleidoskop të fuqishëm të Rusisë së tij amtare, një vend realitetin e të cilit ai e kapi përmes historive që evokuan realizmin dhe natyralizmin e fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Megjithëse fillimisht Chekhov filloi të shkruante thjesht nga aspiratat financiare, ai përfundimisht përfundoi duke përfshirë avangardë të reja si monologu i brendshëm, gjë që do të frymëzonte shkrimtarë të tjerë si James Joyce pas suksesit të veprës së tij të përkthyer menjëherë pas Luftës së Parë Botërore. Punon si Ishujt Fluturues, Puthja o Trishtimi është tashmë pjesë e historisë universale të letërsisë.

Charles perrault

Charles perrault

Megjithëse fillimisht puna e tij bazohej në lavdërimin e Luigjit të Madh, në oborrin e të cilit ai punoi për një pjesë të shekullit të shtatëmbëdhjetë, Perrault ishte i destinuar të rikrijojë përrallat e një jete për t'i sjellë ato në brezat e rinj dhe për t'i bërë ato të qëndrueshme për gjithë përjetësinë. Krijuesi i tregimeve për fëmijë (ose ndoshta jo aq shumë) sa Hirushja, Kapuçja ose Puss në çizme, të përfshira në libër Nuk u gjet asnjë produkt., Perrault është ndoshta një nga tregimtarët më të famshëm në histori dhe autori nga i cili është tërhequr një univers i tërë për moralin, rindërtimet ose filmat e fëmijëve për fëmijë.

Charles Bukowski

Charles Bukowski

Lindur në Gjermani, por i shtetëzuar në Shtetet e Bashkuara, Bukowski përfaqëson imazhin mitik të shkrimtarit të korruptuar: alkool, satirë dhe seks rreth një makine shkrimi me të cilën mund të fitojë jetesën (ose me të cilën të vazhdojë të marrë përfitime për të jetuar një ekzistencë të paekuilibruar). Edhe pse romanet e tij janë pjesë e karrierës së tij, ishin tregimet e shkurtra që e bënë të famshëm dhe frymëzoi një brez të tërë shkrimtarësh të magjepsur prej tij. realizëm i ndyrë. Shembujt më të mirë janë Makineri Qirje, një antologji që bashkon histori të ndryshme rreth personazheve dhe situatave në jetën e përditshme të autorit, ose tregimin Gruaja e kërkuar, në të cilën Bukowski flet për një dashuri të pamundur në një botë armiqësore.

Jorge Luis Borges

Jorge Luis Borges

Filozofia endi punën e një të konsideruari të shkrimtarët më të mirë të shek. Ishte që atëherë e tutje kur universi i Argjentinës Borges u shpalos duke marrë forma më të dukshme por edhe kërkuese. Matematika letrare ose bestiaries logjike, simbologjia e Biblës, Shekspirit ose Kabala, çimentoi trajektoren e kësaj kandidat i përjetshëm për çmimin Nobel në letërsi përcaktimi i së cilës për gjithçka dhe asgjë përmes letrave ose tregimeve siç është mitike Alefi e bëjnë atë një pikë referimi.

Julio Cortazar

Julio Cortazar

Një bashkëkombës i Borges, Cortázar nuk mbetet shumë mbrapa kur bëhet fjalë për karrierën e tij si një tregimtar. Edhe pse një pjesë e trashëgimisë së tij sillet rreth librit të tij të famshëm Rayuela, Cortázar e mahniti botën me histori ku metafizikja dhe e përditshmja lundronin dorë për dore, veçanërisht në histori të tilla si La noche bocarriba, ndoshta një nga historitë më të mira ndonjëherë, ose Axolotl, ku një salamander meksikan shërben si model për të folur për vetminë e qenies njerëzore.

Juan Jose Arreola

Juan Jose Arreola

Koleg i një shkrimtari tjetër të madh meksikan të tregimeve të shkurtra si Juan Rulfo, autor me të cilin themelova botime letrare si revista Pan, Arreola është një nga tregimtarë të mëdhenj të shekullit të XNUMX-të dhe ai ishte një nga botuesit më pjellorë në Meksikë. Puna e tij më e famshme, Konspiracioni, është një përmbledhje e tregimeve që trajtojnë, me ironi, probleme të tilla si vetmia, izolimi ose problemet e dashurisë. Pa dyshim, një nga autorët më universalë meksikanë.

Këto tregimtarët më të mirë ndonjëherë Ata çimentuan një rrëfim të shkurtër, por të thellë, duke u bërë shkrimtarë të mëdhenj të kohës së tyre dhe duke ndikuar në gjeneratat e ardhshme që e kanë kthyer përmbledhjen në një prirje të re.

Cili është tregimtari juaj i preferuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Walter gonzales dijo

    Tregimtari më i mirë në Peru ishte Sebastián Salazar Bondi

bool (e vërtetë)