Unë dua dy miq si Myron Bolitar dhe Win Lockwood nga Harlan Coben

Mbaroi. 11 romane gllabëruar në me pak se 2 muaj plus një rilexim të shpejtë të fundit, i cili ishte i pari. Dhe pyetja e zakonshme kur mbaron diçka që të ka fiksuar aq shumë: çfarë të bëj tani? Përgjigje: atëherë shkruani një artikull të veçantë të një nga serialet më të këndshme të zeza që kam lexuar, atë të Myron bolitar dhe shoku i tij karizmatik Fito dru i mbyllur.

Babai i krijesave, shkrimtari amerikan Harlan cobenAi duhet të ketë pasur një kohë të mrekullueshme duke e vendosur veten në vendin e kësaj palë miqsh shumë të ndryshëm, të dy anët e së njëjtës medalje që është natyra njerëzore. Për dashamirët e lexim i lehtë i ngarkuar me dialog të shpejtë dhe përshkrime të sakta, dhe roman krimi pa pretendime të tjera përveç atyre të argëtimit me doza të humor, veprim dhe personazhe sa origjinale ashtu edhe të krijuara me seriozitet te drejte. Këtu shkon analiza ime.

Harlan coben

Nació en New Jersey 4 janar 1962. Ky qytet dhe NY ato janë skenarë të vazhdueshëm në serinë Myron Bolitar. Ai u diplomua nga shkencat politike dhe botoi librin e tij të parë në 1990. Pesë vjet më vonë, ai filloi këtë seri. Nje sukses: zgjedhja e emrave të veçantë të personazheve që tashmë ngulitin personalitetin mbi to.

Ai ka shkruar më shumë romane me protagonistë të ndryshëm, por me të njëjtën komponent intrigash dhe atmosferë. Ai është autori i parë që ka fituar Çmimet Edgar, Shamus dhe Anthony romane krimi dhe librat e tij janë botuar në më shumë se tridhjetë vende. Krijimi i tij i fundit është për televizionin në seri I sigurt.

Seriali Myron Bolitar

Unë do të them se edhe pse me serialin është zakonisht preferohet të ndiqet rendi, në këtë rast mund të filloni ku të doni. histori vet-përmbyllëse dhe referenca të përsëritura origjina dhe personaliteti i personazheve në të gjithë titujt e bëjnë të lehtë të mos humbasësh asgjë. Pa shkuar më tej, fillova me të fundit në nxitim për të kapur librin e parë me dorë për të shkuar me pushime.

Shija në gojën time ishte aq e mirë që unë tashmë e kam ndjekur nga fillimi. Ndër të tjera sepse, me pothuajse asnjë ide rreth serialit ose protagonistëve të tij, që filloni të lexoni në vetën e parë të Win jo vetëm që ju tërheq, por menjëherë vëreni se do t'ju pëlqejë.

Kështu, duke prekur të gjitha fushat sportive, sa më shpejt që të kemi një histori të vendosur në botën e tenisit si në basketboll, golf ose bejsboll. Basketbolli përsëritet në disa tituj, pasi Myron Bolitar ishte një ish-lojtar profesionist. Shndërrimi i tij në një avokat dhe agjent sportiv do ta bëjë atë të merret me të gjitha llojet e problemeve që lindin për klientët ose miqtë e tij.

Figurë

Myron bolitar

Theshtë shoku që të gjithë duam ta kemi, djali ose dhëndri më i mirë që një nënë mund të ëndërronte, dhe pa dyshim, të dashurin ideal. I dashur, naiv dhe ironik, gjithashtu i respektueshëm, juridik, i shqetësuar për klientët, familjen dhe miqtë e tij. Romantike dhe nostalgjike, marrëdhëniet tuaja personale gjithmonë kanë nevojë për përbërësin e dashurisë ose dashurisë. Ne e njohim atë në fillim të të 30-ve dhe ende jeton me prindërit e tij, Ellen dhe Allan, në Livinstong, NJ, ku gjithmonë dëshiron të jesh ose të kthehesh.

Me kompleks superhero (ordinancë - Televizioni Adam West, ju lutem - është një referencë në pothuajse të gjitha romanet), ai futet në telashe duke dashur dhe pa dashje, gjithmonë duke kërkuar të vërtetën dhe drejtësinë. Ishte ish basketbollist profesionist i cili u largua nga gjykata nga një dëmtim i rëndë. Dhe ai është një adhurues i Muzikalë në Broadway.

Studimi Derecho Në Universitetin e Dukë, ku u takua Fito dru i mbyllur, shoku juaj i dhomës dhe ju do të bëheni një mik i pandashëm. Po përfaqësues i sporteve së pari dhe më pas aktorë dhe të tjerë të famshëm, por ajo radhë e superheronjve e studiues amator e fut atë në të gjitha llojet e telasheve.

Fito dru i mbyllur

Emri i vërtetë: Windsor Horn Lockwood III. Nga një familje multimilionare, mendjemëdhenj, shumë i pashëm dhe kokosh, por me pamje delikate dhe mashtruese mashtruese. Edge, i neveritshëm, me reputacion për mizantrop, misogjinist dhe psikopatfsheh një personalitet të tillë të errët dhe të ftohtë si racionale dhe absolutisht besnike dhe bujare për miqtë e paktë që ai i konsideron kështu.

Ai nuk heziton për asnjë sekondë për t'i nxjerrë ata me nxitim në mënyrat më të shpejta që janë të nevojshme. Pa zbërthyer dhe pa skrupull, pa marrë parasysh shpenzimet dhe pa lënë gjurmë. Brilant dhe i suksesshëm asesor financiero me ditë dhe vigjilent jashtë ligjit gjatë natës, ai ka aftësi të jashtëzakonshme si luftëtar dhe të gjitha mjetet e disponueshme në majë të gishtave të tij (para, transport privat, kontakte, armë…).

Thjesht përmendja e emrit të saj të bën të dridhesh e mirë, e keqe dhe e rregullt. Me fjalë të tjera, ai është gjithashtu miku që të gjithë duam të kemi. Dhe vjedhin aeroplanin të funksionit.

Mironi u ul.
"Ju jeni një djalë i frikshëm".
"Epo, nuk më pëlqen të tregoj", tha Win.
Tension të lartë.

Ai është nga të paktët personazhe letrar që Unë kam qenë në gjendje të shoh " lehtësisht pasi të dini përshkrimin e saj. Ishte një vizion i menjëhershëm i atij aktori shumë elegant anglez, dhe gjithashtu me një fytyrë të përhumbur, kush është Anthony Andrews, në versionin e tij më të ri dhe i njohur si ai zot Sebastian flyte de Kthehuni tek Brideshead, seriali me reputacion të viteve 80 me të njëjtin titull me veprën origjinale të Evelyn waugh.

Por për brezat e rinj televizivë Kam gjetur gjithashtu një fizik të një gjurme të ngjashme dhe më të dashur, por me atë prekjen e vetëkënaqur dhe të jashtëzakonshme të Win: atë të aktorit Australian Simon Baker, patrick jane de Mentalisti. Pra, Fitorja ime e veçantë do të ishte një kryqëzim midis tyre.

Shpresoj Diaz

La miku më i mirë nga Myron. Firstshtë e para juaja sekretaria dhe pothuajse vajzë për gjithçka dhe pastaj bëhet ajo anëtar. I vjetër dhe shumë mundës i famshëm i WWE, ose shtypur kapur në versionin e saj femër, ajo njihej si Pocahontas i vogël. Origjina latine, është e bukur, besnike, e zgjuar, e guximshme dhe i aftë të sakrifikojë veten për miqtë e tij për të shmangur problemet për ta, siç është rasti në Detaji i fundit. Ajo përfundon duke rifilluar turneun e vjetër të lavdive në rrethin e mundjes.

Cindy e madhe

Ose a një masë e madhe e gruas sa e pamasë aq edhe e adhurueshme, naive dhe jopologetike. Ai u bashkua me Esperanza dhe ata ishin jashtëzakonisht të suksesshëm. Do të jetë gjithashtu sekretaria në agjensinë e Myron dhe një ndihmë e madhe gjithashtu në shumë raste. Isshtë karakteri, së bashku me Win, në të cilin më së shumti ironi thotë Coben kur e përshkruan ose trajton atë.

Ellen dhe Alan Bolitar

L Prindërit Myron janë një çift po aq i veçantë sa janë të lidhur thellë me djalin e tyre. Ata marrin pjesën më të madhe të ngarkesa emocionale nga Myron, i cili i adhuron ata dhe pranon se nuk ka turp që ka jetuar me ta rreth të tridhjetave. Përfundimisht ai do të blejë shtëpinë e tyre për të vazhduar të jetë atje kur të kthehet në Livinsgton.

Coben është gjithashtu i përsëritur kur paraqet ose flet për to në të gjitha romanet, duke treguar të njëjtat anekdota (El Al, si linjat ajrore izraelite, duke iu referuar origjinës së tyre hebraike, të cilat janë gjithashtu autori).

Ellen Bolitar ishte një avokate e njohur, kampion në betejat e para për të drejtat e grave. Alan ishte menaxher i një fabrike tekstili Dhe gjithmonë Myron i referohet olor të faqeve të tij kur e puth për ta përshëndetur, ose sipas zakonit të për të qëndruar zgjuar natën derisa e dinte se djali i saj po vinte në shtëpi. Ata janë themelore në jetën e Myron dhe kur koha dhe sëmundjet të japin efektet e tyre, ai do të ndihet shumë i prekur.

Personazhe të tjerë

Jessica culver

El dashuri me gjate, por me shumë ulje dhe ngritje, nga Myron. Shkrimtar e suksesit, ardhjet dhe vajtjet e tij në jetën e Myron e nxjerrin atë jashtë ekuilibrit mjaft. Pas një pushimi të parë në të cilin ajo e la atë, ai kthehet në titullin e parë dhe ata rifillojnë marrëdhënien. Ata do të vazhdojnë me të derisa të përfundojnë përfundimisht.

Emily downing

El Dashuria e parë e Myron në kolegj. Ajo është protagoniste e Frika më e thellë, ku ai kërkon ndihmë nga Myron për të gjetur dhuruesin e palcës së kockave që mungon për djalin e tij të sëmurë.

Dhelpra

Një nga personazhet më të veçantë. Ish Agjenti i Mosadit, gjithmonë shfaqet transvestit me mjekër të trashë, duke folur në vetën e tretë dhe të gatshëm për gjithçka. Ne e dimë atë si armik të Mironit, të cilin do të vritet një herë, dhe pastaj si aleat.

Terese përplaset

Dashuria e madhe dhe e prerë nga Myron. Një i njohur gazetar, një prezantues televiziv, të cilin Myron e takon rastësisht pas ndarjes me Jessica dhe pas një rasti që e lë shumë të shënuar. Fluturimi i tij në një ishull me të, i cili gjithashtu ka një dëmtim të madh personal, do të jetë fillimi i një dashurie që ndërpritet për disa vjet, por më pas do të rishfaqet në U zhduk. Ky titull është i vetmi ku Coben merr personi i pare nga Myron. Alsoshtë gjithashtu më ndërkombëtarja, e vendosur në Paris dhe Londër, ndër vendet e tjera.

Miki Bolitar

El nipi nga Myron. Djali i vëllait të tij Brad dhe Kitty Bolitar, një grua e mundimshme që i jep Myron më shumë se një dhimbje koke. Ata janë protagonistët e Tension të lartë, ku përveç se ka ndihmuar një ish-teniste të gjejë burrin e saj të zhdukur, Myron do të dëgjojë edhe një herë nga vëllai i saj, i cili u largua shumë kohë më parë pa lënë gjurmë.

Mickey do të përfundojë duke jetuar me gjyshërit e tij pasi ka kapërcyer problemet me xhaxhain e tij. Eshte gjithashtu një basketbollist i shkëlqyeshëm dhe do të ndihmojë Myron në rastin e titullit të fundit, Një heshtje e gjatë. Eshte gjithashtu protagonist i një serie rinore me tre tituj. Vetëm i pari ka mbërritur këtu, Strehim.

Një por

Ndoshta një dështim i rakord letrare që ndodh në titullin e fundit, ku një personazh fati i të cilit duket i qartë në historinë e mëparshme, rishfaqet. Mund të ndodhë që duke qenë në mes të serialit Mickey Bolitar, ky personazh është rizhvilluar. Por është pak shqetësuese për lexuesit e Myron.

Më e mira

Për të nxjerrë në pah diçka midis humorit, shkathtësisë narrative dhe veprimit të përgjithshëm, unë do të them atë personi i pare de Myron en U zhduk. Por duhet ta theksoj atë Unë kam një dobësi për atë burim dhe për këtë arsye gjithmonë më pëlqen që personazhet të "flasin me mua" drejtpërdrejt. Kur brenda Një heshtje e gjatë es Fitoj ai që flet në ndërhyrjet e tij, Coben përfundon një detyrë prej 10.

letrave me vlerë

 1. Arsyeja e këputjes
 2. Efekti goditi
 3. Time-out
 4. Vdekja në vrimën e 18-të
 5. Një hap i gabuar
 6. Detaji i fundit
 7. Frika më e thellë
 8. Premtimi
 9. U zhduk
 10. Tension të lartë. Ishte Çmimi RBA për një roman krim.
 11. Një heshtje e gjatë

Pse ta lexoni

Ju duket pak? Mirë, hajde, tre fjalë: argëtim, myron dhe fito.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rossana Vigiano dijo

  Unë e doja serialin dhe shpresoj që Harlan Coben të na japë numrin 12 të serialit në mënyrë që të mos ketë dyshim. Keni absolutisht të drejtë, Myron dhe Win janë një kënaqësi.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Shpresojmë se ka aventura të reja të Myron dhe Win, po. Më mungojnë ata. Faleminderit per komentin tuaj

 2.   Almudena Rueda dijo

  Ky serial po më shoqëron gjatë izolimit dhe po më argëton shumë. Po i lexoj jashtë rregullit, por nuk më intereson asgjë.
  Ata lidhen që në momentin e parë, shumë të rekomanduar.

 3.   I sinqertë dijo

  Gjithmonë e imagjinoja Win në imazhin e aktorit që luante vëllain e Frasier