Libri që jeton në xhungël. Klasikja e Ruyard Kipling që rikthehet gjithmonë

Libri i xhunglësnga Rudyard Kipling, është një nga ato klasikët që mos dilni kurrë nga moda. Dhe në datat që vijnë mund të jetë gjithashtu një e mirë dhuratë për të gjitha llojet e lexuesve, nga më i vogli deri te qindvjeçarët. Në tyre botime të shumta dhe adaptime editoriale për një publik ose një tjetër dhe gjithashtu ato të bëra për film ose televizion.

Sapo e pashë të fundit Mowgli, legjenda e xhunglës, Andi Serkis, Një kthesë e re me te erret sesa ato të mëparshmet. Pyetja është përsëri nëse këto përshtatje janë të nevojshme. Dhe përgjigjja mund të jetë ajo çdo rishikim, nëse ruan thelbin e kësaj vepre universale, mirë se vini. Kjo eshte nje rishikimi i disave prej tyre me kalimin e kohës, me të cilën përfundoj disa fraza të veprës së Kipling.

Të gjithë kemi dashur të jemi Mowgli në një kohë apo në një tjetër. Fëmija i marrë nga një tufë e Wolves me te madhen akela si udhëheqës. Dhe të gjithë kemi dashur një ari si Baloo ose një panterë si bagheera. Sigurisht, shaka e vogël me hipnotizuesin, të mençur dhe misterioz Kaa. Dhe se gjithmonë mund të shkonim Hathi ose i thirrni të gjithë për t'u përballur me makthin dhe terrorin më të keq të xhunglës, të frikshmin Shere khan.

Kinemaja ka vendosur fytyra për të gjithë, por pa dyshim, ato në imagjinatën kolektive janë linjat e animuara të versionit par excellence: ai që krijoi Walt Disney në 1967. Alsoshtë gjithashtu më e ëmbla, siç është marka e shtëpisë. Por ka shumë më tepër.

Libri i xhunglës (1942)

Ishte e para me rëndësi që u mor në kinema dhe u nënshkrua nga vëllezërit britanikë me origjinë hungareze Zoltan, Aleksandër dhe Viktor Korda. Oneshtë një nga ato klasike te medha te harruara teknike që ne kujtojmë më shumë cinephiles dhe se tashmë kemi epokën e Kinemasë së Shtunë dhe televizione të ngjashme. Ai luan një nga aktorët më të njohur të kohës, indianin Sabu. Shikimi i tij është një nga ato përvoja që duhen pasur kohë pas kohe për të vlerësuar një nga filmat më të mirë aventurë të të gjitha kohërave.

Libri i xhunglës (1967) - Walt Disney

Më i njohur dhe i njohur, atë që kemi mundur të bëjmë më shumë shiko dhe këndo dhe gjithashtu ai që zbut historinë më të rëndësishme që ka shkruar Kipling. Ndoshta është gjithashtu ai që mund të rrisë më shumë ato vlera të miqësia dhe besnikëria, posaçërisht për audiencën më të vogël tek e cila drejtohet. Por është vulë e shtëpisë dhe është gjithashtu një tjetër nga klasikët e tij më të njohur.

Libri që jeton në xhungël - Aventura vazhdon (1994)

Ne bëjmë një hap në kohë dhe gjejmë këtë version që rimëkëmbet imazh real. Këtë herë është një interpretim shume i lire nga origjinali ku kemi a Mowgli i ri i cili kthehet në civilizim për dashurinë e vajzës së një ushtaraku anglez. U interpretua nga aktori i atëhershëm popullor amerikan Jason scott lee dhe aktorët britanikë pëlqejnë Elve të Cary o John Cleese.

Libri i xhunglës (2016)

Shqyrtime të tjera shumë e fundit dhe e rekomanduar, i cili drejtoi Jon Favreau. Gjithashtu me imazh real dhe efekte speciale dërrmuese që bënë një mjaft film i mire aventureske me shume ritem. Fëmija i panjohur Neel Sethi si Mowgli. Dhe filmi, veçanërisht në versionin e tij origjinal, tashmë ka tërheqjen të aktorëve të njohur (Idris Elba ose Scartlet Johannson) që japin hua Voces kafshët kryesore.

Mowgli, legjenda e xhunglës (2018)

Dhe e fundit, lëshuar disa ditë më parë në platformën televizive Netflix. Andi Serkis bëj një version shumë personale dhe mjaft e errët se të gjitha sa më sipër. Dhe është e vërtetë që faturën vizuale të flijimit të efekteve speciale dhe rekreacionin e protagonistëve nga a thellësi më të madhe në konfliktet e tij të identitetit, veçanërisht në Mowgli, të luajtur nga a fëmijë shumë ekspresiv Rohan Chand.

Dhe sigurisht, për dashamirët e versionit origjinal, thelbësore për të vlerësuar zërat e Christian Bale (Bagheera), vetë Serkis (Baloo), Cate Blanchett (Kaa) ose Benedikti Cumberbatch (Shere Khan).

Disa fraza nga klasikja Rudyard Kipling

 • Nuk ka dobi të jesh burrë Nëse nuk e kuptoj gjuhën që përdorin burrat.
 • Një gënjeshtar gënjen vetëm kur ai beson se ata do ta besojnë atë.
 • Në Xhungël, edhe krijesat më të vogla mund të jenë pre.
 • Keni aq besim tek vetja sa jeni absolutisht të pakujdesshëm. Edhe një provë që ju i përkisni racës njerëzore. Duhet të jesh i kujdesshëm.
 • Bishat e dinë që njeriu është kafsha më e pambrojtur në natyrë. Nuk është një pre e denjë për një gjahtar që mburret se është një.
 • Tani ti vërtet je burrë. Ju nuk jeni më një këlysh njerëzor. Nuk ka më vend për ju në Xhungël. Lërini lotët të rrjedhin, Mowgli.
 • Ligji i Xhunglës, i cili kurrë nuk urdhëron asgjë pa ndonjë arsye, ndalon të gjitha kafshët të hanë mish njerëzor ... Edhe pse arsyeja e vërtetë pse është e ndaluar është që vrasja e burrave të thotë, herët a vonë, ardhja e njerëzve të bardhë në shpinë elefantësh, të armatosur me pushkë dhe qindra burra me lëkurë të errët me gonga, raketa dhe pishtarë. Pastaj të gjithë banorët e xhunglës vuajnë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.