Feniksi i mullinjve, Lope de Vega e përjetshme. 5 sonete

Foto: Kisha e San Sebastián, Madrid. @Mariola Díaz-Cano Arevalo

Ishte në Madrid, qytet që pa lindjen dhe gjithashtu vdiq në një ditë si sot 1635 në Lope de Vega Carpio, poeti dhe dramaturgu spanjoll, një nga më të rëndësishmit e Epokës sonë të Artë dhe mbase të të gjithë poezisë dhe teatrit kombëtar. Dhe e gjithë Madridi shkoi ta takonte atë ditë. Kështu që për të mbajtur mend i zgjedh këto 5 sonete. Megjithëse ka gjithmonë një arsye për të lexuar Lope: madhështia.

Lope de Vega

Ne të gjithë kemi lexuar ose "parë" Lope, Feniksin e mullinjve ose Përbindësh i Natyrës, siç e quante bashkëkohësi i tij një farë Miguel de Cervantes, me të cilin mbajti një rivalitet legjendar. Vargu i tij, teatri i tij ... Të gjithë mësuam se me çfarë ishte një sonet Një sonet më thotë të bëj Violante. Dhe të gjithë e dimë se ku është Sourceovejuna dhe si i kalon qeni i një kopshtari.

Ai lindi në Madrid në vitin 1562 dhe ai ishte djali i një çifti fshatar të përulur. Ai nuk e mbaroi shkollën e mesme, por edhe kështu, ai ishte një autor shumë pjellor që kultivuan lloje të ndryshme, si rrëfimi, teatri dhe gjithashtu lirika. Nga jetën e dashurisë intensive, kishte 15 fëmijë mes legjitim dhe të paligjshëm. Dhe ai ishte shok me të Francisco de Quevedo ose Juan Ruiz de Alarcón. Një krizë ekzistenciale, mbase për shkak të humbjes së disa të afërmve, e çoi atë drejt priftërisë.

Puna e tij u ndikua nga Luis de Gongora, me të cilin të gjithë e dimë mirë se ai ishte në hasmëri. Por toni i Lopes është më afër gjuhë bisedore. Megjithatë, ku ngulit e saj dhe e saj karakteri rinovues është në dramat e tij. Ai donte të paraqiste histori që ishin realist dhe ku, si në jetë, drama dhe komedia përzihen.

Për të nxjerrë në pah midis disa prej punëve të tij: SourceovejunaPeribáñez dhe Komandanti i OkanaKryetari më i mirë, mbretiYlli i Seviljes, Zonja pa kuptim, Çeliku i Madridit, Dashnori i matur, Dënimi pa hakmarrje...

Megjithatë, sot rri me vargjet e tij dhe unë zgjedh këto 5 sonete (nga 3 000 që i atribuohen) që tregojnë poezinë e tij më romantike dhe gjithashtu fetare.

5 sonete

Natën

Natë bukuri
i çmendur, imagjinativ, chimerist,
se ju i tregoni atij që pushton të mirën e tij në ju,
malet e rrafshëta dhe detet e thata;

banor i trurit të zbrazët,
mekanik, filozof, alkimist,
fshehës i poshtër, rrëqebulli pa shikim,
të frikshme të jehonave tuaja;

hija, frika, e keqja që ju atribuohet,
i dashur, poet, i semure, i ftohte,
duart e trimave dhe këmbët e të arratisurit.

Lëreni të shikojë ose të flejë, gjysma e jetës është e juaja;
nëse e shoh, do të të paguaj ditën,
dhe nëse fle, nuk e ndiej atë që jetoj.

***

Në një kafkë

Kjo kokë, kur ishte gjallë, kishte
mbi arkitekturën e këtyre eshtrave
mish e flokë, për të cilët u burgosën
sytë që e shikonin ndaluan.

Këtu ishte trëndafili i gojës,
tashmë thahet me puthje të tilla të akullta,
këtu sytë smeraldë të shtypur,
ngjyra që argëtuan kaq shumë shpirtra.

Këtu është vlerësimi në të cilin kam pasur
fillimi i të gjitha lëvizjeve,
këtu e fuqive harmonia.

O bukuri e vdekshme, qift në erë!
Ku jetoi kaq shumë supozim,
A e përbuzin krimbat dhomën?

***

Do të doja të isha brenda tuajën

Duke dashur të jesh brenda vetes,
Lucinda, për të parë nëse jam e dashur,
Shikova atë fytyrë që nga qielli ka qenë
me yje dhe kopje natyrale të diellit;

dhe duke e ditur poshterine e saj te pahijshme,
Unë pashë veten të veshur me dritë dhe shkëlqim,
në diellin tënd si një Phaethon i humbur,
kur ai dogji fushat e Etiopisë,

Afër vdekjes thashë: «Na kini,
dëshira të çmendura, sepse ishe shumë,
punët janë kaq të pabarabarta. '

Por ishte ndëshkimi, për më shumë frikë,
dy të kundërta, dy vdekje, dy dëshira,
Epo, unë vdes në zjarr dhe shkrihem në lot.

***

Forcë lotësie

Në frymën e të folurit me ju në besim
për devotshmërinë e tij, unë hyra në tempull një ditë,
atje ku shkëlqente Krishti në kryq
me faljen e atij që e shikon arrin

Dhe megjithëse besimi, dashuria dhe shpresa
ata vendosin guxim në gjuhën e tyre,
I kujtova vetes se ishte faji im
dhe do të doja të hakmerresha.

Po kthehesha pa thënë asgjë
dhe si e pashë plagën anash,
shpirti rrinte në lot i larë.

Fola, qava dhe hyra nga ajo ane,
sepse Zoti nuk ka një derë të mbyllur
tek zemra e penduar dhe e përulur.

***

Unë po vdes nga dashuria

Unë po vdes nga dashuria, që nuk e dija,
edhe pse i aftë për të dashur gjëra në tokë,
se nuk e mendoja ate dashuri nga parajsa
me aq rreptësi shpirtrat u ndezën.

Nëse e quani filozofi morale
dëshira nga e bukura te dashuria, dyshimi
që me ankth më të madh zgjohem
sa me lart eshte bukuria ime.

Unë doja në tokën e poshtër, çfarë dashnori budalla!
O drita e shpirtit, duhet të të kërkoj,
cfare kohe humba si injorante!

Por unë ju premtoj tani që do t'ju paguaj
me njëmijë shekuj dashuri në çdo moment
se per dashurine time une pushova se dashuruari ty.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.