117 letra nga Lope de Vega të marra nga Biblioteka Kombëtare

Kohët e fundit, një grup i missives shkruar nga i madh Lope de Vega te Duka i Sessa. Në total disa 117 karta nga të cilat 96 janë shkruar "me shkrim dore" të poetit. Ato datohen nga fillimi i shekullit XVII dhe tregojnë Lope de Vega-n më të panjohur.

Sipas vetë Bibliotekës Kombëtare, ky zbulim i madh «Ofshtë me vlerë të madhe pasi ato janë dokumente autograf të njërit prej eksponentëve kryesorë të Mosha e artë dhe të letërsisë spanjolle të të gjitha kohërave ». Deri më tani, pronarët e këtyre letrave ishin Bustos dhe Pardo Manuel de Villena.

Por çfarë i bashkoi Lope de Vega dhe Dukën e Sessa?

Duka i Sessa ishte Luis Fernández de Córdoba y Aragón, prej të cilit Lope de Vega ishte sekretar në afërsisht 1605. Shumë nga letrat, megjithëse ekzistojnë të gjitha llojet e tyre, janë të turpshme dhe me humor. Kjo mund të jetë e mundur sepse të dy ata mblodhën së bashku disa forays dhe zbavitje.

Lope de Vega ishte një nga poetët e mëdhenj të Barok, megjithëse është më e njohur për teatrin e saj. Stili i Lope de Vega është mjaft i larmishëm. Në përgjithësi, gjuha e tij prirej drejt thjeshtësisë (pavarësisht stilit barok). Lope de Vega kultivoi forma të ndryshme poetike:

 • Poezi e frymëzim popullor: Përfaqësohet kryesisht nga Baladat e tij të reja. Temat e tij janë përshtatur me shijet letrare të kohës dhe rikrijojnë shpesh botën baritore dhe maure.
 • Poezi e frymëzim i kulturuar: Në përgjithësi shprehet në sonete.

Tri veprat e tij më të shquara poetike janë:

 • "Rima", të temave të dashurisë dhe frymëzimit Petrarkan.
 • «Rima të shenjta«, shkruar nën krizën e tij personale, të frymëzuar nga feja.
 • "Rima njerëzore dhe hyjnore të avokatit Tomé de Burguillos", me një ton antigongorino dhe të zhgënjyer.

Duhet thënë gjithashtu që këto karta janë blerë për gjithsej 400.000 euro, se gjendja e tyre e ruajtjes është shumë e mirë dhe se ata mund të ishin shitur për më shumë se dyfish jashtë vendit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.