Biografia dhe librat më të mirë të Stephen King

Biografia dhe librat më të mirë të Stephen King

Konsideruar "Mbreti i Terrorit", Stephen King (Portland, Maine, 1947) është një nga shkrimtarët më të shitur të shekullit të XNUMX-të. Me më shumë se 350 milion libra të shitur, autori i Carrie ose The Shining ka një jetë po aq të keqe sa ajo e romaneve që e kanë bërë atë një ikonë të letërsisë bashkëkohore. Ne lundrojmë në Biografia e Stephen King dhe librat më të mirë.

Biografia e Stephen King

Biografia e Stephen King

Lindur në një familje të shënuar nga braktisja e babait të tij kur ishte vetëm dy vjeç, Stephen King u rrit me vëllain e tij David dhe nënën e tij Ruth në Maine, Indiana ose Connecticut. Situata familjare, e cila vuante nga probleme të mëdha financiare, u bë vendi i përsosur për një fëmijë të shqetësuar i cili Ai filloi të shkruajë histori që në moshë të re dhe më vonë t'i shiste ato si tregime për shokët e tij të klasës. Një aktivitet që nuk u vlerësua mirë nga disa mësues që e detyruan atë të kthente paratë që kishte fituar.

Kalimi i Young King në letërsinë horror ndodhi në moshën 13 vjeç, kur ai zbuloi një kuti me romane horror që i përkisnin babait të tij. Prej atëherë ai filloi të shkruajë histori të ndryshme të trilluara shkencore që i dërgoi në revista të ndryshme. Sidoqoftë, shumica e botimeve përfunduan duke refuzuar shkrimet e tij derisa Në një gjysmë bote terrori, botuar në revistën Comics Review, u bë karikatura e tij e parë lëshuar nga një botim zyrtar në 1965.

Një vit më vonë, ajo filloi të studionte Art në Anglisht në Universitetin e Maine ndërsa punonte me kohë të pjesshme për të paguar studimet e saj dhe për të ndihmuar nënën e saj financiarisht. Histori të ndryshme dolën nga këto vite, të tilla si The Crusher ose the Mallked Highway.

Në vitin 1971, viti në të cilin ai arriti të diplomohej, autori u martua me shkrimtarin Tabitha King, të cilin u takua në Universitet. Një takim i fatit duke marrë parasysh se ishte Tabitha ajo që shpëtoi nga plehrat një punë të hedhur nga burri i saj me emrin Carrie për t'ju inkurajuar ta përfundoni atë. Pak e parashikoi Mbreti që pasi të dorëzonte dorëshkrimin te Doubleday, ai do të merrte një ofertë botimi për një parapagim prej 2.500 $. Një shifër që u rrit në 400.000 dollarë nga shitja e të drejtave të romanit.

Suksesi në rritje i King-ut përkoi me problemet e tij të shumta me alkoolin dhe drogën, varësitë e pasqyruara në personazhe si Jack Torrance, shkrimtari kryesor i The Shining (1977). Për fat të mirë, autori vendosi të bënte një pastrim total përgjatë viteve 80.

Me vepra të tilla si Misteri i Humbur i Salem (1975), Vallja e Vdekjes (1978), Zona e Vdekur (1979), Cujo (1981), Varrezat e Kafshëve (1983), Ajo (1986) ose Mjerimi (1987), Stephen King mund të mburret me një nga karrierat më të forta letrare të brezit të tij, sepse përveç shitjeve milionere të romaneve të tij, shumë prej tyre si Carrie, Shkëlqimi, Mjerimi, Burgim i përjetshëm ose Bëhet fjalë për prodhime ambicioze të filmit.

Një karrierë e frytshme që u dëmtua kur, në verën e vitit 1999, King u përplas nga një makinë dhe iu nënshtrua më shumë se dhjetë operacioneve. Humbja e energjisë e bëri atë të ngadalësojë shkrimin e veprave të tij dhe të ndërthurë punën e tij si autor fiction me kolonën e tij në Entertainment Weekly ose projekte të tilla si shkrimi i një komike bazuar në sagën e tij të famshme The Dark Tower.

Një nga shkrimtarët më të mirë të zhanrit horror potenciali i së cilës konfirmohet nga këta tituj vijues.

Librat më të mirë të Stephen King

Carrie

Carrie

Edhe pse nuk konsiderohet si vepra më e mirë e Stephen King, simbolika e Carrie shkon përtej karakterit të saj si një vepër e parë ose një adaptim në ekranin e madh që përfshiu 1976. isshtë një histori në të cilën tensioni përparon në kreshendo duke shfaqur një vajzë të re, në dukje të ndrojtur, furia e saj e tejmbushur përfaqëson hipokrizitë e një shoqërie të korruptuar.

apokalips

apokalips

Fiksi më i shitur i King ajo u lansua në 1978 për vlerësimin e kritikëve dhe një bestseller absolut. I vendosur në vitin 1990 dhe i ndarë në tre pjesë, romani tregon për pasojat e një virusi të konceptuar si një armë bakteriologjike që përfundon duke u përhapur në të gjithë botën. Personazhet e komplotit kanë ëndrra të përbashkëta në të cilat u shfaqet një burrë dhe një grua e moshuar që i nxit të udhëtojnë në Nebraska për të luftuar një qenie të neveritshme prapa gjithë kësaj apokalips.

Shkëlqimi

Shkëlqimi

Nje nga veprat më të famshme të Stephen King përmban një nga personazhet më ikonë të saj: Jack torrance, një shkrimtar alkoolik i cili vendos të transferohet me gruan dhe djalin në hotelin Overlock për ta ruajtur gjatë sezonit të dimrit. Një strehim e kaluara e së cilës përfshin nëntoka dhe ngjarje që do të transformojnë harmoninë e kësaj familjeje jo shumë të përsosur. Libri, botuar në 1977, Ajo u adaptua për film nga Stanley Kubrick në vitin 1980 me protagonist Jack Nicholson. Megjithë vlerësimet e mira të filmit, King nuk ishte plotësisht i kënaqur me adaptimin.

Doni te lexoni Shkëlqimi?

It

Ajo që

Pas suksesit të adaptimit të filmit të lëshuar në 2017, një nga Romanet e tmerrshme simbol të viteve '80 ka përjetuar një ringjallje që na kujton pse It Ai është një nga personazhet më të tmerrshëm në letërsi. Botuar në vitin 1986, historia është vendosur në dy korniza kohore: fundi i viteve 50 dhe 1985, viti në të cilin grupi i "The Losers" u kthye në qytetin e tyre të lindjes, Derry, për t'u përballur me një maskim të pamëshirshëm si një klloun që jeton në kanalizime.

mjerim

mjerim

Sikur të ishte një parashikim i grindjes që King pësoi në 1999, protagonist i mjerim, shkrimtari i romaneve të romancave Paul Sheldon, i cili pasi pësoi një aksident automobilistik zgjohet në shtëpinë e Annie Wilkies, një infermiere që deklaron veten të jetë admiruese e veprës së tij; aq sa ai përfundon duke imponuar vullnetin e tij në krijimin e veprës tjetër në të cilën është zhytur Sheldon. Një roman që fitoi lartësi edhe më të tmerrshme pas premierës së adaptimit të filmit në 1990, në të cilin Kathy Bates fitoi Oskarin për aktoren më të mirë për mishërimin e saj të Annie djallëzore.

Cilat janë, sipas mendimit tuaj, librat më të mirë të Stephen King?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.