7 leximet e mia të vitit 2018. Të serialeve, versioneve dhe dashurisë. E zeza fiton.

Edhe një vit dhe shumë lexime më kanë kaluar nëpër duar. Unë kam qëndruar në portat e pesëdhjetë libra Pra edhe një vit Unë zgjedh të preferuarat e mia dhe nxjerr në pah një karakter i cili ka hyrë në Olimpin e perëndive të mia letrare. Ka nga ato shtatë, nga të cilat katër janë botuar këtë 2018 që tashmë po vdes. Kjo është cekëtia ime Unë i rishikoj këto romane me ton të zi, romantik dhe klasik. Mund të jetë 2019 gjithashtu i begatë dhe i frytshëm në lexime. Gezuar Vitin e Ri!

Seriali Bolitar i Myron - Harlan Coben

Seriali i zi i vitit pa dyshim. Vera më shumë se argëtuese me aventurat e Myron bolitar, ai ish lojtar profesionist doli në pension për shkak të një dëmtimi të rëndë dhe u kthye në një avokat, përfaqësues sportiv dhe detektiv i rastit. Ata kanë qenë 11 libra të gllabëruar në asgjë falë komploteve të saj të mbushura me veprime dhe personazheve kaq të fuqishëm si Bolitar dhe shoku dhe partneri i tij i pandashëm dhe i veçantë Fito dru i mbyllur. Njëqind përqind e rekomandueshme për prozën e shkathët, e mbushur me ironi, veprim dhe histori të mira. Unë tregova gjithçka dhe më shumë këtu.

7-7-2007 - Antonio Manzini

Prej Rocco schiavone u hodh në skenën letrare me Pista e zezë Historitë dhe figura e tij nuk e kanë bërë atë më të madh dhe më të mirë. Këtë vit u botua ky titull i fundit i katër që shkojnë deri më tani. Një kthim në të kaluarën të këtij polici humoristik, të thartë dhe kaq italian gjë që më në fund na shpjegon se nga buron ai karakter pa shije por edhe romantik që ka arritur ta fusë aq mirë publikun e errët në xhep. Për adhuruesit e giallo italiano. Më shumë këtu.

Mrekullia e përjetshme - Perla S. Buck

Shkruar në 1973 dhe e gjeti dyzet vjet më vonë rastësisht, këtë roman të Laureati i Nobelit dhe Pulitzer dhe një nga shkrimtarët e mi historikë, Pearl S. Buck, Ka qenë një zbulim. Me gjithë thelbin e punës së tij, me përbërësin gjithnjë të pranishëm oriental, kjo histori dashurie më magjepsi në gjysmën e parë të vitit.

Llogaria nga këndvështrimi i protagonistit të saj, Korfaksi Randolph, nga momenti i lindjes së tij deri sa u bë një shkrimtar i suksesshëm ndërsa shërbente në Luftën Koreane dhe bie në dashuri me Stephanie Kung, i një babai kinez dhe një nëne amerikane. Të dy janë në kërkim të kuptimit të tyre të jetës dhe. Dhe të gjitha u treguan me një pasion dhe një ton shumë personal.

Makbethi - Jo Nesbø

Nuk mund të mungoja këtë vit shkrimtari im më i admiruar i vikingut të letërsisë më të zezë. Këtë vit ai publikoi versionin e tij shumë të veçantë të një klasike të klasikëve, Makbethi. Një komision nga Projekti Hogarth Shakespeare e cila, për mendimin tim, doli e rrumbullakët. Nuk është e nevojshme të keni lexuar kryeveprën origjinale, e cila është gjithashtu e preferuara ime e bardit anglez, por ndihmon për të vlerësuar më mirë këtë version. Rishikimi më i gjerë është këtu.

me pritje të pabarabartë nga lexuesit e sajSidoqoftë, gjithçka që shkruan kjo shirit nordik zakonisht ia vlen. Po një shuplakë në dore për Lumen, i cili në botimin e parë la deri në 55 gabime shtypi dhe gabime të pakorrigjuara. Unë shpresoj se ata tashmë kanë.

Qentë e fortë nuk kërcejnë - Arturo Pérez-Reverte

Unë pata rastin ta them personalisht tek Perez-Reverte në Panairin e Librit në Madrid: «Lini më shumë Falcós dhe ndiqni me më shumë aventura dhe keqadventa të Zezakut dhe miqtë e tij me katër këmbë. Mezi zgjati disa ditë ku ata më mbytën në pjesë të barabarta argëtim dhe eksitim.

Duhet lexuar për adhuruesit e qenve me të gjithë përbërësit e një romani të madh krimi, plot ironi, butësi, aciditet, tragjedi dhe komedi. Dhe shumë kritika me të stil i pagabueshëm nga autori.

Belgravia - Julian Fellowes

Mi tarifë romantike i vitit arriti kulmin me këtë titull, i cili nuk është i vitit 2018 dhe e kishte në dhomë. Një delikatesë, si mund te ishte ndryshe, nga krijuesi nga seriali madhështor televiziv Downton Abbey. Kjo kohë gjithashtu na çon në epokën romantike par ekselencë: shekulli XIX anglez Viktorian dhe Londra e tij më përfaqësuese.

Dashuritë, thyerjet e zemrës, intrigat familjare, fëmijët e humbur, identitetet e fshehura, letra që mbërrijnë ose janë të humbura, karrieristë ambiciozë dhe mashtrues, protagonistë që nuk japin dorëheqjen për fatet e tyre ... Por, në fund të fundit, po, gabimet janë zhdukur, keqkuptimet sqarohen, të pabesët demaskohen dhe, natyrisht, dashuria triumfon. E domosdoshme për kaq shumë dashamirë të romanit romantik në nën-zhanrin e tij Viktorian.

Korrupsioni policor - Don Winslow

Dhe përfundoj me një titull tjetër që nuk është as i këtij viti. E lexova në një rimëkëmbje spitalore që pata në shkurt. Ndoshta kjo është edhe arsyeja, përveç tij mjeshtëri e shkëlqyer e një zhanri të madh të zi si Winslow, Unë e kam vënë atë në piedestal të vitit tim letrar 2018.

La historia kolosale e korrupsionit të një grupi policësh, njësi, e cila udhëheq rreshterin përrallor dhe më shumë se të frikshëm DPNY Denis Malone, ka qene leximi im i vitit. Malone ishte drejt e në podiumin e atyre personazheve që më gllabërojnë shpirtin në shtatë fjali dhe një gjest dhe ata qëndrojnë përgjithmonë me një pjesë tjetër të zemrës sime letrare. Nga leximi i detyrueshëm, i detyrueshëm dhe me dekret ligji për të gjithë dashamirët e zhanrit më të zi, të papërpunuar dhe brutal.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mel dijo

  Nuk e kisha idenë se skenaristi i Abbey Downton ishte gjithashtu një romancier, por tani që e di, unë do të ndalem te libraria po ose po sure Sigurisht që e dua, sepse e doja serialin 💕 Faleminderit për rekomandimet

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit për komentin tuaj, Mel. Shpresoj se ju pëlqen dhe nëse jeni një tifoz i Downtown Abbey, sigurisht që do ta bëni. Shikoni gjithashtu The Mitford Murders, nga mbesa e tij Jessica Fellowes.

 2.   natxo dijo

  Shtatë ... tani: Banketi qiellor i Donald Ray Pollock. Shkrimtar që e kisha shënuar shumë kohë më parë dhe dreq, është mirë. Nga ana tjetër, pasi të keni lexuar më pak, vendimi duhet të jetë më i lehtë:.:
  (rendi është kronologjik, për të mos e pëlqyer pak a shumë)

  1. Brian Panowich Bull Mountain
  2. Lawrence Block Në mes të vdekjes
  3. Maj Sjöwall & Per Wahlöö Polici që Qesh
  4. Ed Mc Bain Tregtari
  5. Horace Mc Coy Shrouns nuk kanë xhepa
  6. Elmore Leonard The Bliss Mississippi
  7. Dennis Lehane Ajo Botë që Mungon
  8. Fredric Brown Nata përmes gotës që duket
  9. Nata e Davis Grubb Hunter
  10. Larry Brown Babai dhe Biri
  11. George Pelecanos Qyteti i Dramës
  12. Joe R, Lansdale Një sezon i egër

  Impossibleshtë e pamundur të zgjedhësh kaq pak hahahaha

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Veryshtë shumë e vështirë të zgjedhësh kaq shumë, Natxo, dhe as zgjedhja jote nuk është e keqe. Faleminderit per komentin tuaj