Librat më të mirë feministë ndonjëherë

25 fraza të grave shkrimtare

Më 8 Mars 2018 ishte Dita Ndërkombëtare e Gruas, por jo edhe një më shumë. Një ditë që bashkoi të gjitha gratë e botës në ndjekje të një barazie që, megjithëse i afrohet, ende vuan në shumë aspekte dhe të drejta. Këto në vijim librat më të mirë feministë ndonjëherë bashkohuni me kauzën për të zbuluar histori të mëdha dhe të guximshme.

Librat më të mirë feministë në histori

Përralla e Shërbëtores nga Margaret Atwood

Përralla e Shërbëtores së Margaret Atwood

Falë serialit të rekomanduar Hulu me protagonist Elizabeth myshk, bota rizbuloi një nga libra të mëdhenj feministë dhe distopikë të dekadave të fundit. Lëshuar në vitin 1985 për një sukses të madh kritik dhe më të shitur, Përralla e Shërbëtores, nga Margaret Atwood, Kanadeze, na çon në një të ardhme në të cilën infertiliteti çon një shoqëri totalitare të përdorë gratë si skllave për të përjetësuar jetën e njerëzimit. I dobët dhe i ashpër, romani është bërë një pikë referimi e valës feministe.

Një dhomë e jotja, nga Virginia Woolf

Dhoma e vetë Virginia Woolf

Virginia Woolf ishte një nga shkrimtarët e parë që mbrojnë lëvizjen feministe në një dekadë si vitet 20 në të cilën e drejta e grave për të votuar në Angli do të niste një revolucion të mbështetur nga vepra si Një dhomë për të shkruar. Ese, e përbërë nga leksione të ndryshme të dhëna nga Woolf në fund të vitit 1928 në Universitetin e Kembrixhit, avokatët pavarësia ekonomike dhe ideologjike e grave në mënyrë që të jetë në gjendje të përmbushë veten dhe të ketë kohë për tu zhvilluar artistikisht.

Ngjyra e purpurt, nga Alice Walker

Ngjyra vjollcë e Alice Walker

Përshtatur në vitin 1985 nga Steven Spielberg në filmin e famshëm me protagonist Whoopi Goldberg, Ngjyra vjollce shfajëson lirinë e skllevërve dhe grave ashtu. I vendosur në fillim të shekullit të XNUMX-të, romani ndjek gjurmët e Celie, një grua e re që mbetet shtatzënë me babanë e saj dhe i shitet një burri që e abuzon fizikisht dhe psikologjikisht, duke e mbajtur të ndarë nga motra e saj. Romani i Alice Walker fitoi fitoren Çmimi Pulitzer në 1983, duke e bërë autorin e saj një nga ambasadorët e mëdhenj të letrave feministe në vitet e fundit.

Të gjithë duhet të jemi feministë, nga Chimamanda Ngozi Adichie

Ne të gjithë duhet të jemi feministe nga Chimamanda Ngozi Adichie

Gjatë TED Talk që Nigeriani Ngozi Adichie u mblodh në 2013, përkufizimi i feminizmit ndryshoi përgjithmonë. Një dëshmi e mbledhur muaj më vonë në Të gjithë duhet të jemi feministe, një ese e shkurtër dhe e shkathët në të cilën autori i veprave të tilla si Americanah na tregon për vizioni i tij i barazisë, një në të cilin seksi i kundërt nuk është degraduar dhe gruaja mund të vazhdojë të ketë të njëjtat të drejta si burri që mban takat e tyre më të mira. Një nga librat më të mirë feministë të viteve të fundit.

Doni te lexoni Të gjithë duhet të jemi feministë?

Seksi i Dytë, nga Simone de Beauvoir

Seksi i dytë i Simone de Beauvoir

Pas botimit të saj në 1949, kjo ese u bë një sukses, duke kapërcyer si një nga libër distinktiv feminizmi. Përgjatë faqeve të saj, Simone de Beauvoir reflekton mbi natyrën e grave dhe se si lind imazhi i tyre aktual nga projeksioni i saj para shoqërisë. Baza perfekte përmes së cilës të analizohen ndryshimet midis burrave dhe grave, duke i inkurajuar këto të fundit të rikuperojnë kriteret e tyre dhe të jenë lloji i personit që ata dikur donin.

Lee Seksi i dytë.

Kavanoza me zile, nga Sylvia Plath

Kavanozi i ziles së Sylvia Plath

Romani i vetëm nga poeti amerikan Sylvia Plath Ajo u nis në Mbretërinë e Bashkuar një javë para vetëvrasjes së autorit pasi ndezi gazin në kuzhinën e saj. Një histori në të cilën protagonistja e saj, Esther, është gruaja e re më e popullarizuar në shkollën e mesme dhe zilia e të gjitha vajzave, duke parë rënien e yllit në të ardhmen në ndjekje të vendimeve që ajo kurrë nuk arrin të marrë dhe të cilave u shtohen marrëdhëniet e saj të këqija me burrat arrogante dhe mizogjene. Profili psikologjik i protagonistit ishte, nganjëherë, në krahasim me një autor të prekur nga bipolariteti dhe depresioni, duke lënë si dëshmi një gjysmë-autobiografi që do të shkonte deri në brezat e ardhshëm.

Discover Kavanozi i ziles së Sylvia Plath.

Monologët e vagjinës, nga Eve Ensler

Monologët e vaginës së Eve Ensler

Në vitin 1996, filloi shkrimtarja Eve Ensler një bisedë me miqtë e saj që çoi në një seri tregimesh që ajo do t'i pagëzonte siMonologët e vagjinës, konsiderohet superior ndaj penisit pasi është i lidhur me klitorin, organi i vetëm që është përgjegjës për të dhënë kënaqësi. Shfaqja, e cila transkripton monologë fjalë për fjalë të një vagjine "të zemëruar" dhe "të goditur" u adaptua në teatër dhe u bë një hit në 2001 pas shfaqjes së saj në Madison Square Garden me artistë të tillë si Queen Latifah, Winona Ryder dhe Marisa. Tomei, duke lëshuar funksionet pasuese në gjuhë të tjera në vende të ndryshme të botës.

Jane Eyre, nga Charlotte Brontë

Jane Eyre, nga Charlotte Brontë

Pak para botimit të Jane Eyre në 1847, Charlotte Brontë vendosi të përdorë pseudonimin Currer Bell Në një kohë kur të qenit shkrimtar nuk vlerësohej aq mirë. Kursi i karrierës së tij do të ndryshonte kur puna të bëhej një bestseller i menjëhershëm. Të një natyre autobiografike, Jane Eyre tregon jetën e një gruaje të re e cila, pasi kaloi nëpër jetimore dhe vështirësi të ndryshme, bëhet guvernatorja e vajzës së misteriozit Rochester. Puna konsiderohet si një nga romanet e para feministe në histori.

Miti i Bukurisë, nga Naomi Wolf

Miti i bukurisë së Naomi Wolf

Konsiderohet nga shumë si një nga ese kryesore për të kuptuar feminizmin, Libri i Wolf u botua në 1990 hapi një debat të ri rreth pasojave të fuqizimit progresiv të grave: pamja e tyre fizike. Në një botë ku çrregullimet e të ngrënit dhe operacionet e kirurgjisë plastike janë në rritje, Ujku analizon imazhin e një grua e burgosur nga një sipërfaqshmëri e diktuar nga vetë shoqëria dhe komunikimi masiv.

Ne rekomandojmë bukuria Miti.

Krenaria dhe paragjykimi, nga Jane Austen

Krenaria dhe paragjykimi nga Jane Austen

Botuar në 1813 në mënyrë anonime, Krenari dhe paragjykim na paraqet situatën e disa motrave Bennet të dëshpëruara që i përkasin një burri që i mbështet ato. Të gjitha përveç një: Elizabeth Bennet, një grua e re që preferon të analizojë dëshirat e saj sesa të martohet. Problemi vjen kur Z. Darcy, një nga njerëzit më të pasur në zonë, mbjell në protagonist kontradikta të shumta rreth figurës së tij. Një klasik, po aq i shijshëm sa adaptimi i filmit 2005 me protagonist Keira Knightley.

Cilët janë librat më të mirë feministë që keni lexuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   BEATRIZ FERNANDEZ dijo

  Kam lexuar "Vendi i Grave" dhe "Gruaja e Banuar", të dy nga Gioconda Belli, një shkrimtare nga Nikaragua. Alice Munro gjithashtu shkruan shumë për gratë.

 2.   Angel Navarro Pardinas dijo

  Agnes Grey, nga Anne Bronte