Isabel Allende: Biografia dhe librat më të mirë

Isabel Allende

Konsiderohet si një nga shkrimtarët e mëdhenj të botës së Amerikës Latine, Isabel Allende (Lima, 2 gusht 1942) jetoi shumë nga fëmijëria e saj në një Kili të trazuar nga i cili u detyrua të arratisej në 1973. Ishte atëherë se politika, feminizmi ose realizmi magjik u bënë tema të përsëritura për të cilat thurin një bibliografi që përfshin deri në 65 milion kopje të shitura, duke e bërë Allende autorin më të lexuar të gjallë në Spanjisht. biografinë dhe librat më të mirë të Isabel Allende ata e konfirmojnë atë.

Biografia e Isabel Allende

Isabel Allende

Fotografi: Primicias24

Shkruaj atë që nuk duhet harruar

Me origjinë spanjolle, konkretisht baske, Isabel Allende lindi në Lima Peruane, një qytet në të cilin babai i saj u transferua me rastin e një pune në Ambasadën e Kilit. Pas ndarjes së prindërve të saj kur ajo ishte mezi 3 vjeç, nëna e saj u kthye me fëmijët e saj në Kili për t'u lidhur me fazat e tjera që jetonin në Liban ose Bolivi, derisa Allende të kthehej më pas në Kili në 1959.

Ajo u martua me burrin e saj të parë, Miguel Frías, në 1963, në të njëjtin vit kur lindi vajza e saj Paula. Djali i tyre i dytë, Nicolás, lindi në 1967. Gjatë viteve që Allende jetoi në Kili punoi në Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara (FAO), në dy kanale televizive kiliane, si një shkrimtar i tregimeve për fëmijë dhe madje edhe një skenarist i teatrit. Në fakt, vepra e tij e fundit, Shtatë Pasqyrat, u dha premierë pak para Allende dhe familjes së tij u largua nga Kili në 1973 pas grushtit të shtetit të Pinochet. Në 1988, pasi u divorcua nga Miguel Frías si rezultat i shumë udhëtimeve që kishin filluar me rastin e suksesit të librave të tij të parë të botuar (La casa de los espíritus ose De amor y de sombra), Allende u martua përsëri, këtë herë me avokatin Willie Gordon, në San Francisko, duke marrë nënshtetësinë Amerikane në 2003 pas pesëmbëdhjetë vjetësh që jetonin në vendin e Amerikës së Veriut.

Jeta e Allende është shënuar nga paqëndrueshmëria, udhëtimet dhe episodet po aq dramatike sa vdekja e vajza e tij Paula, i cili vdiq në moshën 28 ​​vjeç në një klinikë në Madrid për shkak të një porfirije që çoi në koma. Nga kjo goditje e rëndë lindi një nga librat e saj më sentimentalë, Paula, i cili doli nga një letër e shkruar nga autori për vajzën e saj. Një shembull që konfirmon tendencën e Allende për të krijuar histori nga përvojat e tij që përpunohen më vonë nga trillimet. Rezultati është një univers i shënuar nga realizmi magjik aq i qenësishëm i bumit të Amerikës Latine, por edhe një post-bum i karakterizuar nga një shkrim më i theksuar dhe një kthim në realizëm.

Gjatë karrierës së saj, Isabel Allende ka shitur deri në 65 milion libra të përkthyera në 35 gjuhë të ndryshme dhe fituar çmime të tilla si Çmimi Kombëtar i Letërsisë Kile në 2010 ose Hans Christian Andersen në 2011.

Librat më të mirë nga Isabel Allende

Shtëpia e Shpirtrave

Shtëpia e Shpirtrave

Vepra e parë (dhe më e famshme) e Allende lindi nga një letër që shkrimtarja shkroi për gjyshin e saj, 99, nga Venezuela në 1981. Materiali që do të bëhej më vonë një roman merret me tradhëtitë dhe sekretet e katër brezave të Trueba, një familje nga Kili post-kolonial. Bëhuni një e tërë bestseller pas botimit në 1982, Shtëpia e Shpirtrave ka shumë nga ai realizëm magjik aq karakteristik në të cilin fantazmat e vjetra ndërthuren me situatat e ndryshme të lindura nga transformimet shoqërore dhe politike në Kili. Romani u adaptua në kinema në 1994 me Jeremy Irons, Glenn Close dhe Meryl Streep si yjet kryesore.

E Dashurisë dhe Hijet

E Dashurisë dhe Hijet

Në mes të errësirës, ​​konkretisht ai që thërret një episod historik si p.sh. diktatura e Kilit, dashuria e ndaluar bëhet diçka si një lule e kapur. Premisa e E Dashurisë dhe Hijet e bëri romanin e dytë të Allende një bestseller pas botimit të tij në 1984, veçanërisht falë hipnotizimit të romancës midis Irene dhe Francisco, një histori që vetë autori e mbajti me vete gjatë viteve si emigrant në mënyrë që t'i japë botës një histori më të lumtur sesa vendosja dhe koha të cilës i përket. Romani u adaptua në kinema në 1994 me protagonistë Antonio dhe Jennifer Connelly.

Eva Luna

Eva Luna

Scheherazade, ajo grua e re që dikur i tregonte histori një halifi sadist gjatë një mijë e një netëve kishte pretenduar një motër të Amerikës Latine për shekuj me radhë. Allende ishte përgjegjës për sigurimin Eva Luna dhe historinë e tij plot ngjarje përmes xhunglës, popujve dhe konflikteve të Amerikës së Jugut, zëri i nevojshëm për ta kthyer librin e tij të vitit 1987 në një nga më të fuqishmit. Në fakt, vetë romani pjellë një pjesë të dytë të quajtur Përralla të Eva Luna e cila është justifikimi më i mirë për t'u zhytur në historitë e shkurtra dhe të bollshme të Allende-s, të cilat zhyten në konflikte që variojnë nga kujtesa historike te tradhtitë familjare.

Paula

Paula

Sipas Allende, nga të gjithë librat që ai ka shkruar, Paula Causeshtë kauza më ngurruese në të gjithë botën. Konceptuar si një letër e lindur nga 180 letrat që autori shkruajti gjatë komës në të cilën u zhyt vajza e saj për shkak të porfirisë Deri në vdekjen e saj në dhjetor 199,2, ajo e bëri këtë libër një pikë të plotë në bibliografinë e autorit. Një histori tronditëse dhe intime në të cilën një nënë me frikën e humbjes së vajzës së saj rijeton jetën e saj dhe punon e kapur në një aureolë minimale shprese. Sigurisht një nga librat më të mirë të Isabel Allende.

Ines e shpirtit tim

Ines e shpirtit tim

Isabel Allende gjithmonë ka eksploruar historinë dhe të gjitha nuancat e saj si një mënyrë për të krijuar bazat e përsosura për veprat e saj. Një shembull i mirë ishte ky libër i botuar në 2006 që tregon fatkeqësitë e të cilitishte gruaja e parë spanjolle që arriti në Kili: Inés, një Extremaduran e cila ndjek gjurmët e të dashurit të saj derisa të regjistrohet në disa nga episodet e mëdha historike të Amerikës së Jugut siç janë pushtimi i Kilit ose rënia e perandorisë Inca.

Doni te lexoni Ines e shpirtit tim?

Cilat janë, sipas mendimit tuaj, librat më të mirë nga Isabel Allende?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.