Kumbon në verë me 7 libra horror klasik dhe më pak klasik

Vera është këtu. Isshtë e vërtetë që ky vit ka marrë pak më shumë kohë për të ardhur dhe unë kam shijuar një mot të shkëlqyeshëm të freskët dhe shiut kudo. Por tani. Vjen nxehtësipër mua është sinonim i terrorit dhe ferrit, megjithëse kam lindur më 5 korrik. Do të jenë dy ose tre muaj loooong djersë dhe strehim në errësirë ​​dhe kondicionerët.

Por në fund të fundit, është ajo që prek. Dhe fakti është që nuk më pëlqen të frikësohem kur lexoj, por e pranoj që ndonjëherë nuk më dhemb dhe shumë lexuesve u pëlqen. Kështu që për të përshëndetur verën, atje shkojnë disa tituj tmerri. Klasikët e nderuar të Stoker, Poe ose Stevenson, ca tmerr në Hispaninë Romake dhe ca përzierje e trillimeve shkencore me frikën ataviste.

Varri i rra të bardhë - Bram Stoker

Dracula ka lënë në hije pjesën tjetër të veprës së këtij shkrimtari irlandez. Por Varri i rra të bardhë ka një vrimë të veçantë për mua. Kontakti im i parë me këtë histori ishte radiofonik Dhe kur e lexova më vonë, u magjepsa po aq. Në fakt, ajo ka ndikuar edhe në disa nga historitë e mia të zeza.

Stoker e publikoi atë tashmë në 1911, kur ai tashmë ishte shumë i sëmurë dhe me vështirësi serioze financiare që kishte gjithmonë. Kështu që ishte romani i tij i fundit sepse ai vdiq vitin e ardhshëm. Thuhet se ai e shkroi atë nën ndikimin e drogës dhe se është një rekreacion i legjendës angleze të Krimbi i Lambtonit. Ky ishte emri i një krijese gjysmë gjarpër dhe gjysmë dragoi, i cili jetonte i fshehur në thellësitë e një pusi. Stoker solli përsëri këto aspekte më të mbinatyrshme dhe fantastike përveç përfshirjes së më shumë komplote me intriga të reja, hakmarrje dhe romancë.

Por në sfond është klasikja lufta midis së mirës dhe së keqes, personifikuar në Adam salon, një Australian i pasur, dhe Zonja Arabella Marsh, fqinji i tij në një tjetër rezidencë në mes të fshatit anglez dhe një grua aq e bukur sa misterioze dhe, në fund të fundit, forma joshëse, por vdekjeprurëse njerëzore e krimbit të titullit.

Në 1988 regjisori britanik Ken Russell hizo një version filmi mjaft falas me Granti i Hugh si protagonist.

Ferr me dëborë - Ismael Martínez Biurrun

Shkruar në 2006 ishte romani i parë të këtij shkrimtari dhe skenaristi nga Pamplona. Në të ai na tregon historinë e Caelius Rufus, një veteran i Legjion, ish shkrues në trupat e Pompeut të Madh. Por tani Celio jeton në një gjendje të përhershme terrori dhe në prag të çmendurisë. Ai dëshiron të harrojë, por gjithashtu dëshiron të tregojë se çfarë i ndodhi në Hispania. Kur takon një tjetër veteran të Legjionit, një i mbijetuar i ngjarjeve të tmerrshme që ai pa, ai mund ta bëjë këtë më në fund.

Kështu që zbuluam se çfarë ndodhi në dimri i vitit 75 para Krishtit në Hispania, në një pushim në luftën midis Pompey dhe rebelit Sertorius. Ne do ta dimë historinë e tribunës Rregullon, një njeri i zënë midis besnikërisë së tij ndaj Romës dhe origjinës së tij Baske. Në kujtimet e Celios do të ndjekim misionin që Arranes ndërmerr në male, ku ai dhe njerëzit e tij do të takohen një terror antik që fshihet thellë në pyll.

Furi gotike - Autorë të ndryshëm

Shtëpia botuese Valdemar është një pikë referimi në letërsinë e tmerrit dhe në atë vëllim na paraqet një përzgjedhje të 7 histori të autorëve më karakteristikë të zhanrit të rrëfim gotik. Ata janë:

 • Maddalena ose Fati i Firences, nga Horace Walpole.
 • Nimfa e shatërvanit, nga William Beckford.
 • Anaconda, nga Matthew G. Lewis.
 • Vampiri, nga John W. Polidori.
 • Zare, nga Thomas de Quincey.
 • Kalaja Leixlip, nga Charles R. Maturin.
 • Ëndrra, nga Mary Shelley.

Pushtimi i minjve - James Herbert

Ky shkrimtar anglez punoi si këngëtar dhe më vonë si drejtor arti nga një agjenci reklamash. Në 1977 ai vendosi t'i përkushtohej shkrimit tërësisht. Njihet sidomos për të vepra kushtuar zhanrit horror. Disa prej romaneve të tij janë dërguar në film, televizion, radio dhe madje edhe në botën e lojërave video, si ky.

Përzierje e roman horror me trillime shkencore këto kafshë yll, minjtë, të cilët nga një mutacion i çuditshëm, janë bërë qenie monstruoze dhe gjigante që ushqehen me mish njerëzor, pushtojnë qytetin e Londrës dhe gllabërojnë banorët e tij. Dhe duke alternuar episodet e tmerrit kemi analizën psikologjike të personazheve dhe historive të tyre, të tilla si ato të një homoseksuali apo një prostitute, etj. Ritmi i tij gjithashtu çon në një tension progresiv që arrin ta bllokojë lexuesin.

Olala - Robert Louis Stevenson

Shkrimtari i madh Skocez është një tjetër klasik i zhanrit dhe Olala është një histori tmerri botuar në Koleksionin e Tregimeve Fantastike të 1897Burrat e gëzuar dhe përralla dhe përralla të tjera, që u shfaq pak më parë Rasti i Çuditshëm i Dr. Jeckyl dhe Z. Hyde.

Historia i përket një nëngjini shumë e popullarizuar gjatë periudhës Viktoriane, Shokeri shiling, e cila, në përgjithësi, është vendosur brenda një strukture të krimi dhe dhuna. Protagonist i saj është një ushtar i plagosur, i cili udhëton në Spanjë për tu shëruar. Aty takon një grua e re misterioze dhe simpatike, Olalla, vajza e nikoqirit të tij dhe pjesë e një familje që fsheh a sekret i neveritshëm.

Rrethi i ujkut - Antonio Calzado

Calzado është një autor kordovan që lëviz brenda romanit historik me doza të mëdha fantazie dhe terrori. Në këtë histori personazhi kryesor, Daniel, e sheh martesën e tij të mbarojë kur vajza e tij vdes. Ai veçohet në vetminë e tij derisa të marrë një letër nga kushëriri i tij Anxo, një roje civile në një fshat të Galicës, i cili i ofron atij pushime atje. Daniel zhvendoset në një pallat në pronësi të xhaxhait të tij të madh, djali i të cilit ishte i fiksuar me likantropinë. Dhe pastaj, papritmas, ndodhin një seri vrasjesh që përplas jetën e qytetit.

Histori të plota - Edgar Allan Poe

Dhe si mund të mungonte Master Poe në këtë përzgjedhje të titujve të tmerrit? Këto Histori të plota bashkoni gjithsej shtatëdhjetë ndër të cilët janë më klasikët si p.sh. Dorëshkrim i gjetur në një shishe, Berenice, Mbreti i murtajës, Ligeia, Krimet e Rrugës Morg, Djalli në kullën e kambanës, Rënia e Shtëpisë së Usher, Eleonora, Pusi dhe lavjerrësi, Zemra me përrallë, Maska e Kuqe e Vdekjes, Portreti Oval, Macja e Zezë, Beetle ari Fuçi amontillado.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.