Seriali më i mirë bazuar në libra

seri të bazuara në libra që duhet të shihni

Në vitet e fundit, televizioni është bërë një hapësirë ​​edhe më e fuqishme nga e cila për të treguar histori, për të mbledhur buxhete dhe për të ftuar yje me emër të madh. Në fakt, literatura është bërë një mënyrë e shkëlqyeshme për disa kompani prodhimi që kanë parë së fundmi më të mirë-shitësit materiali më i mirë për të tërhequr një luzmë të pajtimtarëve të rinj. Mos i humb këto seri të bazuara në libra nëse nuk i keni parë akoma.

Përralla e Shërbëtores

Pasi pashë sezoni i parë i Përralla e Shërbëtores Në vitin 2017, të gjithë e dinim se ishim në diçka të madhe. Në nxehtësinë e #MeToo dhe Donald Trump, historia e Qershorit, një redaktore pjellore e kthyer në skllavin seksual DeFred nga shteti totalitar i Guilead, është bërë jo vetëm një mjet argëtimi i domosdoshëm për pasditet e fundjavës, por edhe në një paralajmërim, ai që paralajmëron ne për atë që mund të ndodhë në çdo kohë në një botë më të trazuar se sa mendojmë. Sidoqoftë, ia kemi borxh gjithçka Margaret Atwood, Shkrimtari kanadez i cili tashmë në vitin 1985 ishte përpara asaj që mund të ndodhte pas botimit të një libri që mbulon sezonin e parë të serisë, materiali i dytë i pastër televiziv i botuar së fundmi po aq emocionues.

Doni te lexoni Përralla e Shërbëtores?

Plagë të hapura

Pas kryeministrisë në fillim të korrikut të kaluar, shumë ekspertë kanë nxituar tashmë të konfirmojnë plagët e Hapura seria verore. Bazuar në shitesi me i mire nga Gillian Flynn, gjithashtu autori i të Humburit të fuqishëm, ai i njohur si Sharp Objects paraqet Camille Preaker (i madh Amy Adams), një gazetare me një problem alkooli që duhet të kthehet në vendlindjen e saj, Wind Gap, për të mbuluar vrasjen e dy të rinjve. Një atmosferë që bëhet edhe më e padurueshme kur protagonistja duhet të kthehet të jetojë me nënën e saj të rreptë, Adora dhe një gjysmë motër me emrin Amma të cilën vështirë se e njeh.

Lee Plagë të hapura para se të shikoni seritë verore.

Gënjeshtra të mëdha të vogla

I njëjti regjisor i Plagëve të Hapura, Jean-Marc Vallee, ishte përgjegjës për shkatërrimin e vitit të kaluar me një tjetër seri feministe nga letersia, konkretisht të Romani me të njëjtin emër të Liane Moriarty. I vendosur në një lagje rezidenciale në Kaliforninë Veriore, Big Little Lies u detyrohet shumë nga potenciali i saj aktoreve të saj kryesore: Nicole Kidman, Reese Whiterspoon, Laura Dern, Shailene Woodley ose Zoë Kravitz, artistë personazhet e të cilëve përballen me përballje të ndryshme të përditshme midis pushimeve të shkollës dhe kafeve të mëngjesit që peshojnë dramat e tyre. Një ode ndaj feminizmit që pushtoi publikun në 2017 dhe sezoni i dytë i të cilit do të mbërrijë në HBO në 2019.

Lojë e froneve

Edhe pse deri tani shumica e planetit e di seriali yll i dekadës, kurrë nuk dhemb të kujtohet origjina e epikës së HBO-së, sezoni i fundit i së cilës do të zbresë në pranverën e vitit 2019. Një pritje e gjatë që shumë prej jush mund ta lehtësojnë duke shfletuar faqet e sagësKëngë akulli dhe zjarrifilluar nga George RR Martin dhe komploti i të cilit, pavarësisht se ka një strukturë narrative të ndryshme nga ajo e serialit, bëhet mënyra më e mirë për të kujtuar disa nga personazhet dhe situatat e shkëlqyera që e kanë kthyer Poniente në fushën më të madhe të betejës televizive të Shteteve të Bashkuara. vitet e fundit.

100-të

Pas premierës së tij të suksesshme në 2014, Los 100 është në rrugën e duhur për të transmetuar një sezon të gjashtë që premton të zgjidhë shumë nga enigmat e ngritura në vitet e fundit. Bazuar në libër eponim nga Kass Morgan, 100-të është një serial i vendosur njëqind vjet më pas shkatërrimi i tokës për shkak të një lufte bërthamore. Një situatë që i detyron të mbijetuarit e katastrofës të jetojnë në L'Arche, një anije që lidh shumë të tjerë por që, pasi i nënshtrohet mbipopullimit, vendos të dërgojë 100 kriminelë në Tokë në mënyrë që të zbulojë nëse është përsëri e banueshme. Problemi vjen kur protagonistët përplasen në një planet të ri plot rreziqe dhe surpriza.

Për 13 arsye

El ngacmimi është bërë një tjetër nga temat e përsëritura në film dhe televizion dhe Për 13 arsye ka qenë eksponenti më i suksesshëm i kësaj ankese. Bazuar në romanin nga Jay Asher botuar në 2007, seriali Netflix u bë një sukses pas premierës së tij vitin e kaluar, megjithëse shumë e quajtën premisën që nisi hapësirën "e rrezikshme". Historia e Hannah Baker, një adoleshente që lidh situata të ndryshme që e çojnë atë të dëshmojë për vetëvrasjen e saj përmes 13 kasetave tronditi të gjithë dhe pjellë një sezon të dytë të lëshuar këtë vit, pritja e të cilit ka qenë më e ngrohtë se ajo e paraardhësit të saj.

Jabanxhi

Bazuar në romanin e Diana Gabaldon të vitit 1991 i cili lidhej me tetë libra më shumë botuar nga autori, Jabanxhi Hasshtë bërë një zbulim i vogël për adhuruesit e ekranit të vogël dhe udhëtimit në kohë. Lëshuar në vitin 2014, seriali tregon historinë e Claire Beauchamp, një infermiere e Luftës së Dytë Botërore, e cila transportohet nga Anglia në 1945 në Skoci në 1743, ku ajo dashurohet me luftëtarin e Malësisë Jamie Fraser në kulmin e kohërave. . Një kurioz udhëtimi nëpër historinë e Evropës e cila është në rrugën e një sezoni të katërt që do të mbërrijë këtë vit.

Sherlock

Sherlock Holmes, detektivi i famshëm nga Baker Street i përfshirë në intriga të ndryshme të Londrës Viktoriane ishte një personazh i krijuar nga Arthur Conan Doyle i cili gjatë gjithë shekullit të kaluar ka kapërcyer si një ikonë të kulturës popullore në formën e një filmi Disney ose blockbuster kryesuar nga aktorët Robert Downey Jr dhe Juder Law. Sidoqoftë, zbulimi i madh erdhi me premierën e serialit Sherlock, në të cilin Benedict Cumberbatch si Sherlock dhe Martin Freeman si Z. Watson ringjallën mitin duke e përshtatur atë në teknologjinë e shekullit XNUMX, duke e kthyer bastoren e BBC në një sukses dhe dukuri kulti.

Reef i serive të bazuara në libra sapo ka filluar, duke u bërë mishi i materialit televiziv për markat si Netflix ose HBO që kanë gjetur patë e tyre të re që hedh vezët e arta në tekstet e këngëve.

Cilat seri të bazuara në libra janë të preferuarat tuaja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.