Biografia e Edgar Allan Poe dhe Librat më të Mirë

Biografia e Edgar Allan Poe dhe Librat më të Mirë

Edgar Allan Poe

Kur lundrojmë brenda libra tmerri apo trillime shkencorePak e mbajnë mend faktin se dikur ishte një autor që guxoi të kalonte kufij të caktuar dhe të vinte bast për një zhanër unik në një kohë të transformimit të madh letrar. Përkundër një jete famëkeqe, amerikania Edgar Allan Poe vazhdon të jetë një referencë e letrave ogurzeza dhe historia e shkurtër si dhe një model i të gjithë atyre shkrimtarëve që dikur guxuan të jetonin ekskluzivisht nga trillimet. Le të lundrojmë në Biografia e Edgar Allan Poe dhe librat më të mirë në mënyrë që të dini sekretet e këtij magjistari të errët.

Biografia e Edgar Allan Poe

Biografia e Edgar Allan Poe dhe Librat më të Mirë

Gdhendje Edgar Allan Poe. Nga Edouard Manet.

Lindur në Boston më 19 janar 1809, Edgar Allan Poe u pagëzua pas një personazhi që shfaqet në King Lear të William Shakespeare. Pas fluturimit nga shtëpia e familjes së babait të tij kur Poe ishte vetëm një vjeç dhe vdekjes së nënës së tij nga tuberkulozi një vit më vonë, Edgar shëtiti botën duke mbajtur një foto të prindërve të tij si kujtimin e vetëm të prekshëm të origjinës së tij. Ndërsa motra e tij Rosalie u mor nga gjyshërit e saj, Poe u miratua nga martesa e Frances dhe John Allan, nga i cili mori arsim në Mbretërinë e Bashkuar para se të kthehej në Richmond (Virginia) në 1820.

Tashmë në adoleshencën e tij, Poe demonstroi aftësitë e tij letrare duke shkruar një poezi nënës së një shoku të klasës me emrin "Për Helenën", konsiderohet dashuria e tij e parë e madhe. Gjatë kësaj faze, ai fëmijë i errët po zhvillonte një personalitet të pasigurt dhe hermetik që gjeti në letërsi ose ambiciet e tij gazetareske mënyrën për të marrë pushtet mbi pjesën tjetër të njerëzve nga të cilët ai po distancohej. Tashmë në ditët e tij të universitetit, ai personazh përfundoi duke përcaktuar një njeri që besonte se kishte njohuri superiore, pavarësisht nga diçka më themelore. Një ambicie që do të zvogëlohej kur babai i tij birësues nuk mund të paguante borxhet e të riut Poe dhe ai përfundoi duke braktisur studimet për t'u regjistruar si një ushtar në Boston. Gjatë shërbimit të tij ushtarak, ai shkroi dy libra me poezi, pasuar nga një i tretë, i paguar nga kolegët e tij, i cili u botua në New York, ku Poe iku nga posti i tij ushtarak për të ndërtuar një karrierë si shkrimtar.

Në fakt, Poe u bë shkrimtari i parë që u nis të jetojë ekskluzivisht nga trillimet, një objektiv i komplikuar në një dekadë të vitit 1830 i rrënuar nga një krizë ekonomike që preku sektorin e letërsisë. Pas fitojë një çmim për tregimin e tij Dorëshkrim të shkruar në një shishePo u zhvendos në Baltimore, ku u martua me kushërirën e tij Virginia Clemm, e cila ishte vetëm trembëdhjetë vjeç. I trashëguar nga pasuria e një babai adoptues, marrëdhënia e të cilit do të shënonte kompleksin e inferioritetit që Poe u përpoq të kompensonte me aspiratat e tij letrare, ai filloi të shkruajë në një gazetë Richmond tirazhi i së cilës u rrit për shkak të famës së autorit, vlerësimeve të tij dhe tregimeve të tij gotike, zhanrit atëherë i panjohur në Perëndim. Sidoqoftë, tashmë në atë kohë problemet e tij me alkoolin ishin famëkeqe.

Gjatë viteve që pasuan, Edgar Allan Poe lidhi periudha të pranimit gjithnjë e më të vogël: nga refuzimi i një botuesi të Nju Jorkut te histori e shkurtër antologji Përralla të Klubit Folio duke e konsideruar atë një format jo-komercial në atë kohë, deri në muaj të uritur në një pension në Pensilvani ose zhvillimin e narrativës policore në Revistën e Graham, e cila lejoi familjen të jetonte një nga kohët më të mira ekonomike.

Sidoqoftë, vdekja e Virxhinias nga tuberkulozi në 1847 e zhyti Poe në një depresion të mbytur në alkool dhe laudanum që do t'i jepte fund jetës së tij më 3 tetor 1849, datë në të cilën autori Ai u gjet në një gjendje jerm në rrugët e Baltimore disa orë para vdekjes së tij.

Librat më të mirë të Edgar Allan Poe

Para se të vazhdojmë, duhet të mbahet mend se pothuajse e gjithë vepra e Poe bazohet në histori, histori që ishin të reja në atë kohë dhe të përfshira në antologji të ndryshme gjatë viteve në vijim. Në këtë mënyrë, ne rishikojmë veprat më të mira të autorit përmes tregimeve të tij dhe romanit të tij të vetëm si të tillë.

Rrëfimi Arthur Gordon Pym

Rrëfimi Arthur Gordon Pym

Romani i vetëm i Edgar Allan Poe Ai u botua me këste në 1938, duke rezultuar në një nga veprat më enigmatike të autorit. Një komplot që na çon në të gjithë oqeanet në të cilat Arthur Gordon Pym zhytet përmes balenës Grampus. Një radhë kryengritjesh dhe mbytjesh anijesh që më në fund e çojnë protagonistin të kërkojë përgjigje, të lodhur nga ekzistenca e tij, në tokat e largëta dhe të vetmuara të Antarktidës. Frymëzim i pastër për dishepujt e autorit si Lovecraft, romani vazhdon të jetë një nga tregimet më karakteristike të Poes.

Doni te lexoni Nuk u gjet asnjë produkt.?

Macja e zezë

Macja e Zezë e Edgar Allan Poe

Botuar në 1843 në një numër të Filadelfias Saturday Evening Post, Macja e zezë është mundësisht Përralla më e famshme e Poe dhe katalizator besnik i atij universi të lig dhe të errët. Historia na çon në shtëpinë e një çifti të ri të martuar që adoptojnë një mace, një kafshë që burri e vret gjatë një gjendje të dehur. Shfaqja e një mace të dytë do të zvogëlojë harmoninë familjare, duke e çuar rrëfimin drejt një rezultati që shënon personalitetin e kësaj historie që pasqyron një pjesë të situatës në të cilën jetoi Poe dhe ndjenja të tilla si zemërimi, e keqja ose zemërimi.

Bug Gold

Edet Allan Poe The Beetle Gold

Botuar në 1843 në Gazetën Filadelfia Dollar,  Bug Gold tregon takimin e një miku të vetmit William Legrand me shërbëtorin e tij Jupiter në një ishull afër Charleston ku ata zbulojnë një rrotull të koduar që zbulon vendndodhjen e thesarit të një pirat.

Korbi

Korbi nga Edgar Allan Poe

Bëhuni një ikonë e universit Poe dhe puna kryesore që i dha atij njohje ndërkombëtare, Nuk u gjet asnjë produkt. është një poezi e botuar në 1845 në New York Evening Mirror. E pajisur me një atmosferë të keqe dhe një gjuhë të stilizuar, vepra rrëfen vizitën e një sorrë në dritaren e një dashuruesi të pikëlluar, një shenjë e zbritjes së protagonistit në ferr vetë.

Histori të plota

Edgar Allan Poe Tregime të Plota

Nëse jeni duke kërkuar për një antologji që bashkon një pjesë të veprës së Poe, botimin e tij Histori të plota botuar nga Penguin mbledh 72 vepra të autorit, duke përfshirë parathëniet e tij Tales of the Folio Club dhe Tales of the Grotesque and Arabesque, si dhe shtatë tregime të pabotuara në Spanjisht.

Cilat janë veprat tuaja të preferuara të Poe?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)