A lexojmë poezi? Po. Për shembull, këta 7 libra me poezi

Po, ju lexoni poezi. Nga klasikët në brezat e rinj dhe talentet e reja zbuluar në një mijë e një mënyra. Sepse tani ka media në zgjerim të pakufizuar. Atje jane rrjetet sociale përmes një ekrani. Dhe është se tani ju duhet vetëm një frazë nga një moment i frymëzuar ose një nga ato goditje mediatike që të ngre në qiej.

Sot flas për ata emra dhe talente të reja të cilët kanë marrë atë lartësim ose janë në të. Ata janë nga këto breza të një bote që është shumë e shpejtë, por në të cilën ju mund të bëni një vrimë me klikimin e atij vargu të frymëzuar. Hidhi nje sy.

Me një kasetë dhe një stilolaps - Offreds

Offreds, ose José Gomez Iglesias, a është ai i ri normal nga Vigo se një ditë sfillon të shkruajë në rrjete dhe gjen sukses. Por çështja e tij nuk është e vetmja, sepse këto janë kanali i komunikimit me guroren më të madhe për këto vlera të reja ata arrijnë të lidhen me mijëra ndjekës.

Kjo përmbledhje me poezi është e fundit të të tjerëve që përfshijnë deri në një vëllim përpilimi. Ai vazhdon të mbledhë poezi dhe proza ​​poetike, në të njëjtën mënyrë me ato të botuara më parë. Përmbajtja e saj? Ajo që ka qenë entuziast për lexuesit e saj: jeta e përditshme, pasioni, thyerja e zemrës, miqësia, trishtimi, fëmijëria, shpresa për një botë më të mirë dhe, mbi të gjitha, besimi se dashuria mund të bëjë gjithçka.

Edhe nëse më zbuloni

Ajo që më pëlqen më shumë tek ti është se nuk dorëzohesh kurrë. Nuk është diçka që unë them vetëm për ta thënë, tregon. Sa herë që vinin stuhitë e frikës, ti i shuaje ato me të qeshurat, me forcën, me dëshirën tënde. Nuk kishte asgjë, por edhe kështu, ti e shuaje frikën. Dhe shikoni, ata nuk e kanë bërë më të lehtë për ju. Një person tjetër në vendin tuaj do të ishte i humbur në mes të Saharasë. Por ju mbaheni. Kjo nuk është për të mos u përpjekur. Ju gjithmonë pajtoheni që ata presin diçka nga ju, dhe nëse jo, gjithashtu. Ju nuk keni nevojë të jeni të vetëdijshëm për celularin, ose për jetën e askujt për të treguar se jeni rehat. Po, e kundërta e saktë e shumicës. Një ditë ju zhdukeni për të humbur me makinën sepse Zoti e di se ku dhe në ditën tjetër shfaqeni përsëri duke buzëqeshur si dita që keni lindur. Ju pëlqen t’i shijoni gjërat në maksimum. Detajet e vogla që askush nuk i gjen. Aq shumë sa disa nuk i tregon kurrë askujt.

Ana juaj e shtratit - Patricia Benito

E njëjta gjë ka ndodhur me Patricia Benito, e cila pas suksesi i përmbledhjes së tij të parë me poezi, Së pari i një poeti, kthehu me një të dytë. Ky poet kanarian nga Las Palmas bëri një kërcim cilësor nga një kazino në Barcelonë duke punuar si tregtar në një fenomen letrar të varg kushtuar magjisë së jetës së përditshme, ose atij vendi të vogël që kemi në botë. Dhe ai gjithashtu filloi vetë-botimin.

Rezulton se jam e fortë. Me siguri e njëjta gjë si më parë, vetëm tani e di.

«Unë mësoj shumë nga njerëzit që

rrethon

Disa më mësojnë se si ta bëj atë;

të tjerët, ku unë dua të shkoj ».

Ajo bregu ynë - Elvira Sastre

Elvira Sastre është emër tjetër përkatës ndër këtë bollëk gjithnjë e më të gjatë të vlerave të reja të poezisë kombëtare. Lindur ne Segovia në 1992, kjo është tashmë e tij libri i pestë y përgatit romanin e tij të parë. Me sukses të madh në Meksikë dhe Argjentinë, në këtë përmbledhje të re me poezi ai vazhdon të zbulojë të tijat bota e brendshme dhe përvojat e saj më intime.

Ndjeva rrënjët që më shtrëngonin kyçet e këmbëve. Ju nuk ndalet së prituri sepse lodheni, ju ndaloni së prituri sepse zhurma në anën tjetër ndalet dhe rrënjët thahen.

Dashuria është si vallëzimi: të dish ta bësh duhet të fillosh si dy dhe të përfundosh të jesh vetëm një.

Ataraksia e zemrës - Sara Owl

Lindur ne Linja Concepción në 1991, Sara Búho ndau tekstet e saj në të blog dhe në rrjetet sociale nga mosha 15 vjeç. Pra, atje gjithashtu mori vëmendjen e shumë lexuesve. Stili i saj është krahasuar me atë të Elvira Sastre. Dhe temat e tij trajtojnë gjithashtu çështje të ngjashme.

 {…} Ju hyni dhe më bëni të kuptoj se dashuria është si zanat e Peter Pan, që vdesin vetëm kur nuk besoni në to. Duke lidhur plagën tuaj me timen, ju mbërrini dhe bëheni personi i parë i aftë të flasë për paqen pa përmendur luftën. {…}
Papritmas mbërrini me ushtrinë tuaj të heshtjeve, por këtë herë ata nuk po vijnë për të luftuar; Si një tërfili me katër fletë në mes të shkretëtirës, ​​ju nuk kurseni, por jepni shpresë.

Brandon's Souls - Cesar Brandon

El fenomeni mediatik i momentit, ky edukator shoqëror me qendër në Granada dhe i lindur në Malabo en 1993, është ai shembull, edhe një herë, se si a program televiziv e talenteve, talentet e vërteta mund të zbulohen vërtet. Gjëja e jashtëzakonshme: se ishte në një art po aq pak për të thënë spektakolar sa poezia.

Kjo përmbledhje me poezi mbledh tregime të shkurtra, tregime të shkurtra dhe poezi të të gjitha llojeve që merren me dashuri, vetmi, harresë, dhimbje, gëzim, lumturi, jetë dhe vdekje.

Neni 5

Bëhu si e hëna, sepse të hënën, i ngopur nga urrejtja, ai mësoi të donte veten.

Neni 6

Të gjithë njerëzit mund të dashurohen sa herë të duan. Sidoqoftë, ata nuk kanë të drejtë të fajësojnë dashurinë nëse dashuria nuk dëshiron të dashurohet sa herë që ata duan.

Dhe pastaj ka nga ata poetë që ende ...

Ata janë në një gjendje anonimati që mund të ndryshojë në çdo kohë. Se ata gjithashtu kanë vetë-botuar dhe postuar vargjet e tyre në rrjetet me, gjithnjë e më shumë ndjekës. Për t'i pasur shumë afër, le të shkojmë, në afërsi të shtëpisë sime Faqja Mbretërore e Aranjuez, dhe pasi i kam njohur dhe lexuar ato, referenca ime nuk mund të jetë më e mirë.

Kështu që atje shkojnë titujt e Pedro Arévalo, një poet buzë lumit me emrin e gjyshit tim, të dhëna pa dyshim që janë një shenjë e cilësisë. Dhe e Rocío Cruz, një Linarian që gjithashtu ka tërhequr zemrën e saj nga lumi. Të dy, të korrat e 79, një ditë ata kryqëzuan historitë dhe vargjet e tyre në Internet, të cilat i bashkuan në një poezi të përbashkët që plotësonte emocionin, intensitetin dhe ndjenjat që ia vlen të zbulohen.

Nga qepja në krahët e mi - Pedro Arevalo

Nga qepja në krahët e mi, është e tij përmbledhja e parë me poezi. 130 faqe duke përshkruar se si "Plot jetë, mundësi, gabime të bëra dhe mësime të nxjerra". Tashmë përgatitni një botimi i dytë dhe një i ri që premton edhe më shumë se në të parën ku dashuria, mungesa e dashurisë, dëshira, dhimbja dhe rilindja e atyre ndjenjave janë të ndërthurura në tre pjesë të ndryshme, por me të njëjtat organe të brendshme të hapura.

Krenari e mallkuar

Zgjohem në një shtrat që nuk e di

rrudhat në çarçafë nuk kanë erë si ju,

 Por ti vazhdon ta ndjekësh kokën time

ka akoma mbetje nga ti në lëkurën time,

mbase jam rob i cmendurise

që krenaria juaj e mallkuar la në prag të saj. […]

Më dua ngadalë nuk kam (p) të qeshur - Rocío Cruz

Dhe mund të them vetëm për Rocío Cruz se ajo tashmë e ka një të tillë botimi i tretë të kësaj përmbledhje me poezi, a festa autentike e lojrave dhe vargjeve shumë të freskëta me fjalë, me prekje të i shoqërueshëm në fjali të vogla dhe dialogje që ndajnë tre pjesët e një libri të ilustruar nga vetë autori.

E vështirë, e pamundur, e paimagjinueshme

Gjëja e vështirë është të mos bëhesh një kujtim,

gjëja e vështirë është të mbash mend se duhet ta bëj,

e pamundura është të mos ruash distancën midis dy trupave,

e pamundura është se zemra ime dhe koka ime

rri larg,

e pamendueshme është të mos mendosh nëse më mungon,

E pamendueshmja nuk po të mungon kur mendoj për ty.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.