Sagat më të mira të librit

Sagat më të mira të librit

Megjithëse koncepti i "sagës" daton që nga Mesjeta në Islandë, një vend që kultivoi artin e rrëfimit të disa historive të përqendruara në të njëjtin karakter ose mjedis, koncepti më bashkëkohor i referohet atyre grupe librash të integruar brenda të njëjtit univers. Një koncept i suksesshëm (dhe fitimprurës) i shfrytëzuar nga këta në vijim sagat më të mira të librit që u kanë shërbyer legjioneve të lexuesve në vitet e fundit.

Seria e Fondacionit, nga Isaac Asimov

Në vitet 40 kur shkenca po fillonte të merrte hov, Asimov u largua nga e tij vizion të veçantë të së ardhmes teknologjike përmes tij të famshëm Seria e Fondacionit, një përmbledhje e romaneve dhe tregimeve të ndryshme të shkruara midis 1942 dhe 1957 në të cilat u drejtua një autor i tillë vizionar robotik si një aleat i madh i shoqërisë së së ardhmes dhe burimi narrativ i veprave të tilla si Yo, robot ose Las vaults de acero, të konsideruara sot si të mëdha klasike të letërsisë shkencore. Parathënia, Parathënie për Fondacionin, u botua në vitet '80.

Kronikat e Narnia, nga CS Lewis

Në vitin 1950, Lewis befasoi botën me një nga referencat e para të sagave letrare bashkëkohore. Ai zgjodhi aspekte të mitologjisë Greke, temave të krishtera dhe përrallave që rrotullojnë komplotin e vendosur në një botë të Narnia e drejtuar nga kafshë që flasin midis të cilave ne gjejmë luani Aslan, udhëzuesi kryesor i katër vëllezërve Pevensie të cilët gjejnë një botë magjike duke kaluar nëpër një dollap. Formuar nga shtatë libra dhe përshtatur në kinema në 2005, Kronikat e Narnia është padyshim një nga sagat më të mira të librave në histori.

Lordi i unazave, nga JRR Tolkien

Pasi shkroi romanin Hobbit, Tolkien mendoi të shkruante një vazhdim që e kapi atë në befasi kur komploti u zhvillua për tre vëllime. Pas botimit të Shoqëria e Unazës Në vitin 1954, asgjë nuk ishte kurrë e njëjtë për disa lexues të Letërsi fantastike që gllabëroi aventurën e Frodo Baggins përmes një toke të mesme hobbit, kukudhësh dhe burrash që mbajnë Unazën e Fuqisë të lakmuar nga Lordi i Errët Sauron. Një ikonë e sagave letrare, tre këstet do të përshtaten në kinema në 2001, 2002 dhe 2003 nga Zelanda e Re Peter Jackson duke kontribuar më tej në ringjalljen epike të trilogjisë.

Kulla e errët, nga Stephen King

I përbërë nga tetë romane, saga me të cilën "Mbreti i Terrorit" u zhyt në një bashkim zhanresh që, në duart e një shkrimtari tjetër, mund të ishte një katastrofë u bë me kalimin e kohës një nga veprat më të admiruara nga autori. Duke u mbështetur frymëzime nga Të Mirë, të Shëmtuar dhe të Keq, Tolkien ose një vepër Robert Browning në poezinë e të cilit "Childe Roland to the Dark Tower Came" ideja e punës është themeluar, Kulla e erret përmban një person të armatosur me emrin Roland Deschain i cili niset nëpër Botë në kërkim të një kulle të famshme ku bashkohen të gjitha pikat e universit. Shfaqja paraqiti një adaptim më pak interesant të filmit me protagonistë Matthew McConaughey dhe Idris Elba.

Discworld nga Terry Pratchett

Një botë e rrafshët e mbështetur nga katër elefantë që nga ana tjetër mbështeten në guaskën e breshkës yjore Great A 'Tuin bëhet skena e një sage deri në 40 vëllime që konsolidoi karrierën e Pratchett pas botimit të librit të parë, Ngjyra e magjisë, në 1983. Dhe është se Universi i diskorldit Jo vetëm që bëhet një vitrinë e përsosur për të parë në kërkim të satirës dhe ironisë rreth ngjarjeve politike, shoqërore apo edhe veprave nga Shekspiri ose Tolkien, por në argëtim të pastër nga dora e personazheve të ndryshëm si Vdekja ose magjistari Rincewind, përfaqësues letrar të një realitet nga i cili mund të largohem nëpër faqet e kësaj vepre madhështore fantastike.

Një këngë me akull dhe zjarr, nga George RRMartin

Në vitin 1996, Martin nisi Lojë e froneve, vëllimi i parë i një trilogjie që përfundoi duke u zgjeruar pesë vëllime të botuara të cilit duhet t’i shtohen edhe dy tituj të tjerë, Erërat e dimrit dhe Dreamndrra e pranverës, me sa duket në zhvillim. Një sagë që fitoi famë botërore pas premierës së serisë HBO Game of Thrones në 2011, e cila përshtat udhëtimin e Daenerys Targaryen Duke shkuar drejt një mbretërie të Westeros ku ai synon të rimarrë Fronin e Hekurt që i ishte vjedhur. Ndryshe nga seriali, saga rrëfehet nga këndvështrimi i secilit personazh, një burim më i dobishëm kur përpiqesh të hysh në një botë ku as të mirët nuk janë aq të mirë, as të këqijtë aq të këqij.

Harry Potter nga JK Rowling

Ka qenë një kohë kur JK Rowling ishte një nënë e sapo divorcuar që shkruante histori në peceta në kafenetë e Edinburgut duke pritur një ofertë pune për të trokitur në derën e saj. Ishte në një situatë kaq të zymtë që lindja e harry potter dhe guri filozofik, titulli i parë i një seri librash të vendosur në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts ku një nxënës i ri magjistar dhe miqtë e tij ranë në dashuri me ne gjatë tetë kësteve të tjera që nuk bënë asgjë tjetër veçse u konsoliduan potenciali i sagës letrare më të shitur në histori.

Lojërat e urisë, nga Suzanne Collins

Në mesin e viteve 2000 dhe i nxitur nga suksesi i Harry Potter, letërsi rinore arriti shkëlqimin e saj maksimal duke trajtuar të gjitha llojet e historive. Sidoqoftë, zhanri distopian do të ishte më i përsërituri tek adoleshentët, duke qenë trilogjia e Lojërat e urisë shembulli më i mirë i kësaj ethe. Vendosur në një të ardhme ku Kapitoli është një fuqi që dominon dymbëdhjetë shtetet e tjera të varfra të panema, romani zbulon një garë mizore në të cilën shfaqen të rinj të ndryshëm në mënyrë që ta shpallin veten fitues duke mposhtur pjesën tjetër të kundërshtarëve. Suksesi pas botimit të punimeve në 2008, 2009 dhe 2019 u zgjerua nga triumfi i sagës kinematografike që nisi në yll Jennifer Lawrence, aktore që luajti heroinën Katniss Everdeen.

Cilat janë sagat më të mira të librit që keni lexuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JL MENDOZA ZAMORA dijo

  PUNUESHME MUNGON DUNET DE F HERBERT !!!!!

 2.   alexis vermilion dijo

  Mungonte Gerald De Rivia Saga e Andrzej Sapkowski !!! 7 vëllime që janë një luks për syrin dhe imagjinatën ... fundi është i paharrueshëm.

 3.   Ivan Chapman dijo

  Saga e Kuajve të Trojës të JJ Benítez mungonte!

 4.   Sharon Salazar dijo

  Mungon saga Hush Hush nga Becca Fitzpatrick