Sirenat dhe Nusja Cigan. Dy opera të shkëlqyera të zeza.

Sirenat y Nusja cigane janë dy nga romanet e zeza të projeksion më i madh në peisazhin e sotëm. Dhe rezulton se ka edhe dy opera të suksesshme debutuese që nënshkruajnë anglisht Joseph Knox y Karmen Mola, pseudonim të autorit (ose autorit) që ka befasuar më shumë kritikët dhe publikun kombëtar. Unë thjesht i lexoj dhe u jap një përmbledhje.

E vërteta është që unë duhet të heq kapelën. Të gjithë ne që bëjmë atë që shkruajmë do të dëshironim të shikonim një roman në tiparin tonë të parë dhe gjithashtu ta botojmë atë në një mënyrë të madhe, por vetëm për disa. Shembujt e fundit janë ata të këtyre shkrimtarëve të cilët, me dy veprat e tyre të para, ata kanë revolucionarizuar skenën e zezë me dy histori të atyre në të cilat gjithçka duket e rrumbullakët: struktura, stili, komploti, denouement dhe mbaresat e fuqishme që mbeten të hapura.

Sirenat - Joseph Knox

Joseph Knox është në të tridhjetat e tij të para, ai lindi në Mançester, dhe punoi në bare, bare dhe librari përpara se të transferohej në Londër. Me SirenatMe shumë përvojë dhe vëzhgim të tij gjatë punës në ato mjedise, ai e ka arritur atë sukses herën e parë.

Dhe ai ka përdorur një stil të shkëlqyeshëm (një narracion i zymtë në vetën e parë nga protagonisti) dhe personazhe të mirë, nga kryesorja te sekondari. Gjithashtu nga një strukturë e pjesë dhe kapituj të shkurtër që lexohen pa u ndalur. Kësaj i shtojmë një atmosferë aq të errët sa rrëfimi (rrugët gri, të ashpra dhe ambientet dhe lagjet më të kalbura të Mançesterit). Dhe një komplot ku shumë rrezet x të forta të ilaçit dhe fauna përreth saj dhe efektet e saj në një pamje sa të zymtë aq edhe pa mëshirë ose shpresë.

Këto Sirenat, titull që i referohet vajzat që kalojnë drogë në ato vende dhe se atëherë ata duhet të marrin paratë e mbledhura tek trafikantët në detyrë, ata kanë arritur sukses të merituar. Me një shije të një klasike të zhanrit, është një vepër e shkëlqyeshme që ndoshta është disi i fshehtë në dialog dhe gjithashtu i zymtë në përshkrime, por që janë pjesë e shqetësim dhe gjendje mendore të protagonistit dhe pjesës tjetër të personazheve. 

Unë uroj, dhe ky është tashmë mendimi im personal, që protagonisti të më kishte arritur më thellë, një kërkesë veçanërisht thelbësore kur hyn në një histori. Por unë nuk kam arritur të lidhem me Aidan Prit, polici i infiltruar kaotik që nuk dini çfarë të mendoni, i cili nuk beson gjithçka dhe të gjithë dhe që mbart një histori personale të çrrënjosjes.

Unë gjithashtu nuk kam qenë në gjendje të lidhem mirë me demonët dhe varësitë e tij as me marrëdhëniet e tij me personazhet e tjerë. Ndoshta ka qenë ajo atmosferë shqetësimi dhe mosbesimi që historia kullon. Por humbjet e tyre ose interesat e tyre kanë qëndruar me mua para se të arrij atë që më duhet nga një personazh për të goditur nervin. Megjithatë e gjithë tabloja arrin ekuilibrin. 

Dhe vetëm një pikë tjetër gjithashtu thjesht anekdotale: që të jesh tifoz i Teoria e shpërthimit të madh dhe duke adhuruar një karakter kaq të madh të zhanrit si Bud White (LA konfidenciale, James Ellroy), që një nga sekondarët, më shumë i keq se i keq, quhet Sheldon White nuk më ka ndihmuar ta besoj. Sidoqoftë, po, unë rekomandoj një banjë të mirë të errët me këto Sirenat.

Joseph Knox tashmë po punon për një roman të dytë, kështu që do të ketë më shumë Aidan Waits.

Nusja cigane - Carmen Mola

Carmen Mola është pseudonimi pas autorit që ka nënshkruar një debutim epokal në panoramën letrare më të zezë. Kjo luan shumë në favor të tyre sepse rrit pritjen dhe misterin. Kështu që tashmë keni një hit të parë të madh. E dyta është që të kemi transferuar me mjeshtëri një tmerr, përdredhje dhe mizori në komplotet, detajet, personazhet dhe tempos që u kemi lexuar autorëve të tjerë nga jashtë, por jo aq në këto pjesë.

Ka goditje, për shembull, francez Pierre Lemaitre ose Franck Thilliez kacavjerrës ose britanik Mo Hajder në serinë e tij të errët Jack Caffery dhe Daniel cole me gjithashtu të fundit Ragdoll. Dhe me ta, Mola organizon një komplot të patëmetë rreth vrasjes shumë makabre të dy motrave të reja cigane në kohë të ndryshme, por rrethana të ngjashme.

Në pjesë të udhëhequra nga një rrëfim i ngjarjeve të tmerrshme të së kaluarës, kapitujt e kohës së tashme janë pak më shumë se tre faqe, me fraza koncize dhe përshkrime të lehta që lehtësojnë një lexim sa më të shpejtë, aq edhe të lehtë. Dhe shtohet një ekip policor personazhesh, të përshkruara ashtu si janë efektivë, duke filluar me protagonistin, inspektorin Elena White, pa dyshim një sukses tjetër në këto kohë të të famshmit fuqizimi i femrave.

Por të gjithë formojnë një "kast" korale, sepse pa dyshim krijimi i tyre është gjithashtu plotësisht kinematografik, jo vetëm në përshkrimet dhe sjelljet e tyre, por edhe në ritmin me të cilin të gjithë lidhen me njëri-tjetrin dhe me veprimin. Për më tepër, dhe për ata prej nesh që jetojmë ose zakonisht lëvizim nëpër Madrid, ndjekja e tyre në pyetjet e tyre përmes atij qyteti të vjetër ose lagjeve kaq të njohura periferike është gjithashtu një emocion më shumë.

Goditja e fundit: një fund shumë tronditës, një nga ata që e lë derën hapur për më tmerr ai që nuk e mendonit më të mundur pas atij që lexoni. Me fjalë të tjera, Elena Blanco dhe e gjithë ekipi i saj nuk mendojnë se do t’u duhet shumë kohë për tu rikthyer. Dhe vë bast se ata do të ruajnë nivelin e shkëlqyeshëm të këtij fillimi të shkëlqyeshëm të serialit.

Sigurisht që vetëm gjërat e mia janë ekskluzivisht personale. Në letërsi nuk më pëlqen shumë koha që jetoj dhe as gjërat e përditshme të kësaj të tashme apo këtij vendi. Ndaj ndiej një kontrast kurioz midis të mirës së historisë, rrëfimit të saj dhe personazheve me ato pak që më tërheqin se ato lëvizin ose zhvillohen në vende që unë njoh. Dhe një nga problemet e mia më të mëdha që, pa dyshim, është shumë i pasaktë politikisht këto ditë: Unë jam më shumë një protagonist mashkull. Çfarë do të bëj


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.