Dita Ndërkombëtare e Poezisë. 6 poezi për të festuar.

Fotografi: Plazhi Agrelo. Bueu Ría de Pontevedra. (c) Mariola Díaz-Cano.

Sot, 21 Mars, Dita Ndërkombëtare e Poezisë. Çfarë kohe më e mirë për të festuar atë me pranverë sapo u lëshua, edhe nëse është akoma e ftohtë. Ata prej nesh që janë më prozaik dhe prozaik gjithashtu kanë zemrën tonë të vogël poetike që e ajrosim herë pas here ose duhet ta bëjmë atë të rrahë. Kështu që unë e kam tronditur pak timen dhe i kam zgjedhur këto 6 poezi midis shumë që janë dhe hiqe nga unë.

I saj klasike dhe nga epoka të ndryshme. Nga atdheun tonë të paprishur Kuvedo, Garcilaso, Gutierre de Cetina y Rosalia de Castro. Dhe nga britanikët Rudyard Kipling dhe Robert Burns. Sigurisht që i njihni, por ato mund të lexohen pa pushim. Keshtu qe po, mos na mungon kurrë poezia.

Mund të mbyll sytë

Mbyll sytë e fundit
hije, se dita e bardhë do të më marrë;
dhe mund ta lëshoj këtë shpirtin tim
orë, për etjen e tij të etur për lajka:
por jo një pjesë tjetër në breg
do të largohet nga kujtesa, ku u dogj;
noti njeh flakën time ujin e ftohtë,
Dhe humbas respektin për ligjin e ashpër.
Shpirti, të cilit i ka qenë një zot i tërë burgu,
venat, çfarë humori kanë dhënë kaq shumë zjarr,
grumbuj, të cilët janë djegur me lavdi;
ata do të largohen nga trupi juaj, jo nga kujdesi juaj;
Ata do të jenë hi, por do të ketë kuptim;
pluhur ata do të jenë, më shumë pluhur në dashuri.
 • Garcilaso de la Vega

Soneti V

Gjesti yt është shkruar në shpirtin tim,
dhe sa dua të shkruaj për ty;
e ke shkruar vete, e lexova
aq vetëm, saqë edhe prej jush e mbaj veten në këtë.

Në këtë unë jam dhe do të jem gjithmonë;
që megjithëse nuk më përshtatet mua sa shoh në ty,
nga aq shumë mirë sa nuk kuptoj mendoj,
tashmë duke marrë besimin për buxhet.

Unë nuk kam lindur përveçse të dua ty;
shpirti im të ka prerë në masën e vet;
nga zakon i vete shpirtit te dua.

Kur kam e rrëfej të kam borxh;
Unë kam lindur për ty, për ty kam jetë,
për ty duhet të vdes, dhe për ty do të vdes.

 • Gutierre de Cetina

Sytë e pastër dhe të qetë (Madrigal)

Sytë e pastër dhe të qetë
nëse vlerësohesh me një vështrim të ëmbël,
Pse, nëse më shikon, dukesh i zemëruar?
Nëse më i devotshëm,
ju dukeni më të bukur për atë që ju shikon,
mos me shiko me zemerim
sepse nuk dukesh më pak e bukur.
Oh, mundime të tërbuara!
Sytë e pastër dhe të qetë
meqenese me shikon ashtu, me shiko te pakten.

 • Rosalia de Castro

Ata thonë se bimët nuk flasin, as burime, as zogj

Ata thonë se bimët nuk flasin, as burime, as zogj,
As ai lëkundet me thashethemet e tij, as me shkëlqimin e tij yjet,
Ata e thonë atë, por nuk është e vërtetë, sepse gjithmonë kur kaloj,
Për mua ata murmurisin dhe thërrasin:
- Atje shkon gruaja e çmendur duke ëndërruar
Me pranverën e përjetshme të jetës dhe fushave,
Dhe shumë shpejt, shumë shpejt, flokët e saj do të jenë gri,
Dhe ajo sheh, duke u dridhur, e ftohtë, se acari mbulon livadhin.

"Ka gri në kokën time, ka acar në livadhe,
Por unë vazhdoj të ëndërroj, dremitës i varfër, i pashërueshëm,
Me pranverën e përjetshme të jetës që shuhet
Dhe freskia shumëvjeçare e fushave dhe shpirtrave,
Megjithëse disa janë tharë dhe megjithëse të tjerët janë djegur.

Yjet dhe burimet dhe lulet, mos murmurisni për ëndrrat e mia,
Pa to, si të admiroj ty apo si të jetosh pa to?

 • Rudyard Kipling

Po…

Nëse mund ta mbani kokën kur gjithçka rreth jush
humbni tuajin dhe ju fajësojnë për këtë;
Nëse mund t’i besoni vetes kur të gjithë dyshojnë në ju,
por ju gjithashtu i pranoni dyshimet e tyre;
Nëse mund të presësh pa u lodhur duke pritur,
ose, duke u mashtruar, mos paguaj me gënjeshtra,
ose, duke qenë i urryer, duke mos i lënë rrugë urrejtjes,
e megjithatë nuk duken shumë të mirë, as flasin shumë me mençuri;

Nëse mund të ëndërroni dhe mos t'i bëni ëndrrat mësuesi juaj;
Nëse mund të mendoni dhe mos i bëni mendimet qëllimin tuaj;
Nëse mund të takoni triumf dhe katastrofë
Dhe trajtojini të dy mashtruesit saktësisht të njëjtën gjë
Nëse duroni të dëgjoni të vërtetën që keni thënë
shtrembëruar nga të pabesët për të bërë një kurth budallai,
Ose shikoni të prishura gjërat që keni vënë në jetën tuaj
dhe përkuleni dhe rindërtoni ato me mjete të konsumuara;

Nëse mund të bëni shumë me të gjitha fitimet tuaja
dhe rrezikojeni atë në një goditje të fatit,
dhe humb, dhe fillo nga e para
dhe kurrë mos thuaj një fjalë për humbjen tënde;
Nëse mund të tendosni zemrën dhe nervat dhe tendinat
për të luajtur radhën tuaj shumë kohë pasi të jenë shpenzuar
dhe kështu mbaje kur nuk mbetet asgjë brenda teje
përveç Vullnetit që u thotë atyre: "Rezistoni!"

Nëse mund të flisni me turmat dhe të mbani virtytin tuaj
ose ecni me mbretër dhe mos e humbni mendjen e shëndoshë;
Nëse as armiqtë, as miqtë e dashur nuk mund të ju lëndojnë;
Nëse të gjithë kanë besim te ju, por asnjë shumë;
Nëse mund të plotësoni minutën e paharrueshme
me një udhëtim prej gjashtëdhjetë sekondash të çmuara.
E juaja është Toka dhe gjithçka që përmban,
dhe - për më tepër - ti do të jesh Burrë, biri im!

 • Robert Burns

Për ditët e vjetra (Auld Lang Syne)

A duhet të harrohen miqtë e vjetër
dhe kurrë nuk i mbani mend ato?
A duhet të harrohen miqtë e vjetër
dhe ditët e vjetra?

Për ditët e vjetra miku im
për kohët e vjetra:
do të kemi një gotë shoqëri
për kohët e vjetra.

Të dy kemi ikur nëpër shpatet
dhe këputi lulet e bukura,
por kemi gabuar shumë me dhimbjet e këmbëve
që nga ditët e vjetra.

Për ditët e vjetra miku im
për kohët e vjetra:
do të kemi një gotë shoqëri
për kohët e vjetra.

Të dy e kemi zhytur rrjedhën
nga mesdita në darkë,
por detet e gjëra kanë gjëmuar mes nesh
që nga ditët e vjetra.

Për ditët e vjetra miku im
për kohët e vjetra:
do të kemi një gotë shoqëri
për kohët e vjetra.

Dhe ja një dorë, miku im besnik,
dhe na jep një nga duart e tua,
dhe le të pimë një pije të bollshme birre
për kohërat e vjetra!

Për ditët e vjetra miku im
për kohët e vjetra:
do të kemi një gotë shoqëri
për kohët e vjetra.

Dhe me siguri ju do të paguani për pijen tuaj.
Dhe jam i sigurt se do të paguaj timen ...
Dhe, edhe kështu ... do ta pimë atë shoqëri
për kohërat e vjetra!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.