Duke folur me Javier Alonso García-Pozuelo, autor i La cajita de snuff

Sot flas me Javier Alonso Garcia-Pozuelo, Shkrimtar i Madridit me të cilin ndaj rrënjët nga La Mancha. Romani i tij i parë, Kutia e këputjeve, botuar vitin e kaluar, ka qenë një sukses këtu dhe jashtë për disa kohë. E lexova në atë kohë dhe më pëlqeu përzierja e roman historik shumë mirë e dokumentuar dhe e vendosur në Madridin e shekullit të XNUMX-të dhe atë komploti i policise me protagonist atë Inspektori José María Benítez, një lloj Sherlock Holmes ose një Vidocq tradicional. Një mjek me profesion, García-Pozuelo më përgjigjet me mirësi disa pyetje dhe nga këtu faleminderit.

Indeks

Kush është Javier Alonso García-Pozuelo

Doktor, mësues dhe shkrimtar nga Madridi, është i diplomuar në mjekësi dhe kirurgji nga Universiteti Autonom i Madridit, dhe Diplomë në Bashkëpunim Ndërkombëtar nga Universiteti Complutense. Ai ka praktikuar për më shumë se një dekadë si Profesor i Biostatistikës dhe Shëndetit Publik përveç punës si shkrimtar, korrektor dhe redaktues i teksteve shkencore.

Ai aktualisht kombinon pozicionin e tij si akademik dhe drejtor editorial për Amerikën Latine nga shkolla e trajnimit mjekësor AMIR me veprimtarinë e tij letrare. Për disa vjet ai ka drejtuar dhe redaktuar Emërimi në Glorieta, një blog bashkëpunimi për historinë dhe letërsinë, dhe drejton Java e Zezë në Glorieta, festival letrar kushtuar zhanrit zezak dhe policor.

Intervistë

Çfarë do të thotë letërsi për ju? Çfarë ju jep dhe pse mendoni se është kaq e nevojshme?

Leximi është po aq thelbësor në jetën time sa miqësia, dashuria, gatimi i mirë apo muzika. Unë jam ai që jam falënderoj, në një masë të madhe, për atë që kam lexuar. Librat janë një pjesë thelbësore e ditëve të mia. Unë punoj me libra dhe në kohën time të lirë, vazhdoj shpesh me ta. Unë jam shumë i shoqërueshëm dhe më pëlqen shumë të shkoj me miqtë për një pije dhe bisedë (jo gjithmonë për libra, për rekord), por duhet të pranoj se edhe mua më pëlqen shumë të jem vetëm, me një kafe të avulluar në tryezë dhe një libër i mirë në mes.

Ju keni studiuar mjekësi, i jeni përkushtuar bashkëpunimit ndërkombëtar. Prej kur e ka letërsinë?

Duhet të ketë pesëmbëdhjetë apo gjashtëmbëdhjetë vjeç kur shkrova faqet e para të asaj që supozohej të ishte një roman. Sigurisht, nuk e kalova kapitullin e parë. Pak para ose pak pas, nuk mbaj mend, kam shkruar nje kenge tema e së cilës, amvisa e palumtur për shkak të një burri egoist, macho dhe të pandjeshëm, ishte e njëjtë me atë të romanit.

Në këngë është një djalë i ri që është i dashuruar me atë grua. E kam të regjistruar në një kasetë. Marilu quhej. Kënga, dua të them, jo ​​gruaja nga e cila u frymëzova kur e shkruajta. Çfarë kujtimesh! Që atëherë nuk kam ndaluar së shkruari. Këngë, tregime, romane dhe artikuj. Ajo që ndryshoi disa vjet më parë është se unë fillova të kaloja më shumë kohë duke shkruar dhe e bëra me qëllimin e botimit.

Le të shkojmë në fëmijërinë tuaj për një moment. Vini nga rrënjët e leximit? Çfarë keni përdorur për të lexuar? Çfarë i pyetët tre burrat e mençur?

Në një familja e klasës punëtore Me një baba dritë hëne nga e hëna në të shtunë dhe një nënë me tre fëmijë për të rritur, nuk është e lehtë për prindërit tuaj të gjejnë kohë të lirë për të lexuar, megjithëse në shtëpi gjithmonë kishte shumë libra. Pavarësisht se kisha libra rreth meje, nuk isha një lexues shumë i parakohshëm dhe, natyrisht, nuk mbaj mend që u kam kërkuar ndonjëherë një libër Tre Mbretërve.

Sidoqoftë, ishte një lexim i fëmijërisë që më shënoi thellë. Nuk mund ta shpjegoja se çfarë më shkaktoi leximi i saj si fëmijë, por Princi i vogelnga Antoine de Saint-ExupéryOneshtë një nga librat që ka lënë gjurmët më të mëdha në imagjinatën time. Kurdoherë që jeta ime ngopet me figura dhe shqetësime të të rriturve, e lexoj përsëri.

Për ata që nuk e kanë lexuar akoma, si i konsideroni Kutia e këputjeve? Një roman historik me një komplot detektiv apo një roman detektiv me një historik historik?

Creo përmban elemente të Të dy zhanretMegjithëse, nga këndvështrimi im, përshtatet më shumë me skemën e një romani detektiv sesa me atë historik. Kur e shkruajta, i mora konventat e zhanrit noir mjaft lirshëm dhe i kushtova shumë rëndësi dimensionit historik, por boshti i romanit është zgjidhja e një krimi dhe protagonisti i tij, një hetues.

Kam punuar me përcaktimin e periudhës dhe kontekstin politik po aq rigorozisht sa komploti dhe dokumentacioni e veprimeve të policisë, kështu që, etiketat mënjanë, unë do të doja të mendoja se as lexuesit e romaneve historike dhe as adhuruesit e romaneve detektive nuk do të shohin pritjet e tyre të zhgënjyera kur e lexojnë atë. Shpresojmë se shumica e lexuesve pajtohen me mua.

Dhe çfarë mendoni se kanë ata që na pëlqejnë kaq shumë romane në të cilat një inspektor karizmatik duhet të zbulojë një krim?

E gjithë letërsia, jo vetëm policia ose letërsia misterioze, ushqen dëshirën tonë për ta ditur. Ne jemi qenie kurioze që do të dëshironim të dinim, si ai djalli i butë nga Vélez de Guevara, çfarë ndodh nën çatitë e shtëpive të fqinjëve tanë. Literatura na tregon intimitetin e personazheve me të cilët mund të identifikohemi ose që mund të neveritemi, por që për disa arsye na zgjojnë interesin.

Romani detektiv gjithashtu na lejon të luajmë me mend me mend ato intimitete në të njëjtën kohë që bën studiuesi. Dhe ai karakter duhet të jetë karizmatik. Kjo është një nga sfidat më të mëdha të shkrimtarit të sotëm të romanit detektiv: të sigurohet që, pas qindra hetuesve të shkëlqyeshëm në historinë e zhanrit të zi, lexuesit tuaj të ndjehen sikur i shoqërojnë tuajat në hetimet e tyre.

Në romanin e krimit karizma e protagonistit është, të paktën, po aq e rëndësishme sa komploti. Ditët që po lexojmë romanin i kalojmë shumë orë pranë tij. Ne kemi diçka për të bërë me atë oficer policie, detektivi, gjykatësi apo avokati për t'i kushtuar kohën tonë atij.

Benítez është ai polic i mirë dhe i përulur që lufton kundër së keqes, një njeri me vlera. A bazohet në një karakter historik që ju frymëzoi? Dhe çfarë po përpiqesh të na thuash me të?

Benitez nuk është frymëzuar nga ndonjë figurë historike në veçanti, por rruga e tij e karrierës i ngjan asaj të disa policë nga Madridi nga 1861, vit në të cilin zhvillohet romani. Dhe përkundër të metave të tij të shumta, ai ka një virtyt që është ai që unë do të theksoja më shumë për karakterin: integriteti.

Unë i admiroj njerëzit që nuk lënë mënjanë parimet e tyre morale pasi rrethanat janë të pafavorshme, për shembull, kur puna juaj është në rrezik. Supozoj se kjo është ajo që unë doja të kisha me këtë karakter, që ka njerëz që luftojnë për një kauzë të drejtë edhe nëse vendosin në rrezik statusin e tyre dhe madje edhe sigurinë e tyre personale.

A mund të ketë një pjesë të dytë ose sagë me Inspektorin Benítez?

Shumë nga lexuesit e mi më pyesin dhe është sugjeruar nga redaktori im, kështu që, megjithëse kam në mendje disa projekte letrare, mendoj se do të duhet t'i lë mënjanë për momentin dhe jepni përparësi romanit tjetër të inspektorit Benítez.

Dhe cilët autorë apo libra janë ndër të preferuarit tuaj apo mendoni se kanë mundur të ndikojnë në karrierën tuaj?

Ka pasur shumë autorë të atyre që shënojnë me zjarr një fazë të jetës suaj. Eja në mendje Stendhal, Dostoevski, Baroja, Carmen Laforet, Vázquez Montalbán, Kundera, Philip Roth. Do të ishte shumë e vështirë për mua të zgjidhja një autor. Zgjidhni një libër të vetëm, të pamundur.

Çfarë mendoni për zhvillimin e romanit detektiv në Spanjë dhe në të gjithë botën? Cilët janë autorët tuaj të preferuar të zhanrit?

Mendoj se suksesi aktual i romanit detektiv dhe romanit historik ka një shpjegim të thjeshtë: njerëzve u pëlqen të argëtohen duke lexuar dhe këto dy zhanre kanë një përbërës të menjëhershëm lozonjor. Argëtimi nuk është në kundërshtim me romanin me cilësi të shkëlqyera letrare. Më vjen në mendje Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza, çmimi i fundit i Servantesit, megjithëse ka shumë shembuj.

Të flasësh për autorët e preferuar është shumë e vështirë. Nuk mund të flas për autorë të mrekullueshëm të romaneve të tanishme të krimit sepse, pa marrë parasysh sa përmenda, do të më linte më shumë se gjysmën e atyre që admiroj. Po, do të doja të përmendja, sepse ata janë ata që kam rilexuar më shumë vitet e fundit, tre autorë që tashmë kanë vdekur: Hammett, Simenon y Vazquez Montalban.

Me suksesin e këtij romani të parë, si e konsideroni të ardhmen tuaj si shkrimtar?

Bota letrare, të paktën në Spanjë, ka më shumë rërë se sa tokë e fortë. Më mirë mos vendos pritjet. Çfarëdo që do të tingëllojë. Për momentin, e vetmja gjë që ka rëndësi për mua është që çështja e dytë e Inspektorit Benítez të pranohet po aq mirë sa kjo. Unë kam marrë pjesë në disa klube ndërkombëtare të leximit dhe ka qenë një surprizë shumë e këndshme të shohësh që njerëzit nga vendet e tjera kanë lidhje me një roman që, të paktën për sa i përket mjedisit, është kaq vendas, aq madrilenas.

Dhe së fundmi, sNëse do të duhej të qëndronit vetëm me një nga pasionet tuaja, çfarë do të ishte?

Fjala. Mos më kërko t’i vë një korse, të lutem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.