Ursula K. Le Guin vdes në moshën 88 vjeç

Shkrimtari Ursula K. LeGuin, e njohur kryesisht për veprat e saj të trillimit shkencor, ndërroi jetë më 22 janar në shtëpinë e tij në Portland në vitet 88familja e tij raportoi në media.

Ishte djali i saj, Theo Downes-Le Guin, i cili konfirmoi lajmin për shtypin dhe megjithëse ai nuk specifikoi shkakun natyror të vdekjes, ai komentoi se shkrimtari ishte me shëndet të dobët për muaj me radhë.

Ursula K. Le Guin, e admiruar në të gjithë botën e letërsisë, ishte gruaja e pare për të fituar çmimin e titullit të Master i Madh nga Shoqata e Shkrimtarëve Fantastikë dhe Fantazisë së Amerikës (SFWA). Shumë kohë përpara këtij momenti, ajo u njoh si gruaja shkrimtare që ka kontribuar më së shumti në letërsinë e trillimit dhe fantazisë.

Feministe e njohur, Le Guin shkruajti për temat kryesore të zhanreve të saj të zgjedhura: magjia dhe dragonjtë, anijet kozmike dhe konfliktet planetare. Tipari i saj feminist është veçanërisht i dukshëm në protagonistët e saj meshkuj, tek të cilët ajo shmang me çdo kusht duke i dhënë asaj qëndrimin tipik macho të kaq shumë heronjve të trillimeve shkencore dhe fantazisë që janë në romane, seriale dhe filma të kinemasë. Konfliktet me të cilat përballen zakonisht janë shpesh të rrënjosura në një përplasje kulturash dhe zgjidhen më tej pajtimi dhe vetëmohimi që përmes lojës me shpata ose betejave hapësinore, asgjë normale apo e parë në shumicën e romaneve fantazie.

Librat e tij kanë qenë i përkthyer në më shumë se 40 gjuhë dhe ka shitur miliona kopje në të gjithë botën. Disa prej tyre, si "Dora e majtë e errësirës", vendosur në një planet ku nuk zbatohen dallimet e zakonshme gjinore, kanë nxjerrë në shitje kopje për gati 50 vjet. Kritiku Lulëzon Harold e përcaktoi shkrimtarin si më poshtë: "Një krijues me shkëlqim imagjinar dhe stilist i shkëlqyeshëm që e ka ngritur fantazinë në letërsi të lartë për kohën tonë."

Nëse ju pëlqen vepra e Ursula K. Le Guin dhe / ose doni të dini pak më shumë për të dhe për zhanret e tjera letrare që ajo gjithashtu luajti, nesër ne do t'ju ofrojmë një special kushtuar kujtimit të saj.

Pusho në paqe. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.