6 lajme për Prillin. Aramburu, Vila-Matas, Márkaris, Sánchez ...

 Përsëri Prill, muajin që mund të telefonojmë nga librat. Dhe si çdo muaj edhe ne bëhemi interesant propozimet Leximi Këto janë 6 të zgjedhjes sime: titujt e rinj të zhanreve dhe emrave të larmishëm si ata të Fernando Aramburu, Clara Sánchez, Catherine O'Connell, Petros Márkaris, Enrique Vila-Matas ose Néstor F. Marqués. Le të shohim se çfarë na sjellin ata.

Dashnori i heshtur - Clara Sanchez

Fituesi i Çmimi Nadal Roman në 2010 nga Çfarë e fsheh emrin tënd, dhe Çmimi Planet en 2013 me Qielli është kthyerTani dilni nga ky libër i ri.

Protagonist është Izabelë, një grua që punon në Shoqatën e Viktimave të Varura dhe që merr një propozim të veçantë: të shkojë në Mombasa, një zonë e Kenisë, për të lokalizoni dhe shpëtoni një të riu me emrin Ezekiel, të cilin ai e ka rrëmbyer një sekt, Rendi Humanitar, e cila fsheh çështje me hije.

Isabel pranon sepse ende e ndjen fajin për të vetëvrasje i vëllait të tij se ajo ishte viktimë e një sekti tjetër dhe se nuk mund të ndihmonte. Në Mombasa merrni infiltroje rendinpor udhëheqësi i tyre, një njeri me emër
Maine, me sjellje të mirë dhe me gjoja karakter të mirë, ai është dyshues ndaj saj.

Një ditë Ezekiel zhduket dhe Isabel vendos të pyesë ndihmë i dëshpëruar Merrni kontakt me tha, një burrë misterioz që shfaqet gjithmonë në kohën më të përshtatshme dhe që kishte premtuar të kujdesej për të. Të dy do të përpiqen të zbulojnë dhe zbulojnë ato që fsheh sekti dhe udhëheqësi i tij.

Lajme të rreme nga Roma e lashtë - Nestor F. Marqués González

Marqués González është autori i Një vit në Romën e Lashtë dhe tani kthehet me këtë titull të ri. Shprehja në modë tani është aplikuar në botën romake në këtë libër që zbulon mashtrime, mashtrime dhe gënjeshtra të cilët na kanë treguar për historinë e Roma e lashtë.

nga ata që kanë krijuar, ndonjëherë pa dashje, të tyre historianët, ose ato që janë formuar nga kalimi i kohës. Gjithashtu lpavdekësuar në filma, seri dhe romane, dhe madje edhe ata që vetë romakë ata krijuan për veten e tyre. Sepse mbase Nero nuk i vuri flakën Romës ...

Universiteti për vrasësit - Petros Markaris

Markaris është kthyer, prandaj kthehu Kavanoza. Shkrimtari veteran helen dërgon romani i njëmbëdhjetë të këtij polici po aq veteran sa është.

Këtë herë ka qenë Kostas Jaritos pushime në tokën e tyre, në Greqinë veriore. Me t'u kthyer, ai gjen lajmin se drejtori Guikas del në pension, kështu që vendi juaj do të jetë i lirë për tani. Por Guikas propozon Jaritos në mënyrë që merrni pozicionin tuaj në bazë të përkohshme, me shpresën se ai do të përfundojë të jetë i zgjedhuri.

Vetëm atëherë U gjet i vdekur një ministër, një ish-profesor universiteti të së drejtës. Me sa duket ai ka ngrënë një tortë helmuese i sjellë nga një i huaj. Dhe pasioni i tij i njohur për ëmbëlsirat e çon atë në atë fat fatal. Por hulumtimi duket se ka të bëjë më shumë me botën universitare sesa me botën politike. Kështu që ne do të shohim nëse Jaritos arrin të bëhet shef nëse zgjidh çështjen.

Kjo mjegull e çmendur - Enrique Vila-Matas

Vila-Matas konsiderohet një nga tregimtarët më të mirë aktual. Në këtë roman ai bën një reflektim mbi krijimin letrar. Kundërshton dy zëra: atë të besimit në të shkruar dhe në të njëjtën kohë ngurrimin dhe refuzimin e tij. Të dy mund të arrijnë një shkrirje në mënyrë që të shfaqet origjinaliteti më autentik.

Protagonist është simon schneider, Një hokusai, un tregtar takimesh për shkrimtarët e tjerë, dhe ai punon për një autor me reklama që e quan veten Big Bros i cili jeton duke u fshehur në New York. Një pasdite Simon është bllokuar duke u përpjekur të kujtojë një frazë dhe e lë strehën e tij në Cadaqués për të ndërmarrë një shëtitje të gjatë në kërkim të atij takimi që nuk duket.

Venat e thella - Fernando Aramburu

Fernando Aramburu është ende duke u përpjekur të tretë suksesin dërrmues të Patria, dhe tani nisë këtë zgjedhja e poezisë tuaj të preferuar. Sepse për të poezia po transporton veten në një vend të sigurt, larg zhurmës së përditshme, një strehë tek e cila duhet të shkoni herë pas here. Kështu që ai na njeh me disa prej tij poezi me te dashura që nënshkruajnë emra si Rosalía de Castro, Góngora ose Vallejo, për të përmendur disa. Dhe ai gjithashtu i lidh ato me fakte nga përvoja e tij e jetës.

Besimet dhe tradhtitë - Catherine O'Connell

Ky shkrimtar amerikan nxjerr të reja roman intrigash ku protagonist, Megi zemër e vërtetë, ai zgjohet në shtratin e tij pranë nje i huaj mëngjesin pas tij feste beqarie. Por më e keqja është se shoqja e saj Angie është vrarë. Pastaj i dashuri i rastit i Megi bëhet i dyshuari kryesor për vrasjen.

Ajo mendon nëse duhet ta ndihmojë atë duke rrëfyer se kaloi natën me të apo duke gënjyer për të mbrojtur martesën e saj të ardhshme. Derisa, policia heton secila nga miqtë e saj dhe zbulon sekrete në dukje të parëndësishme. Kështu që disa prej tyre gënjejnë ose ndoshta të gjithë e bëjnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.