Disa shënime letrare kurioze

Letërsia, gjatë gjithë historisë, ka pasur shumë fakte interesante si çdo lëndë tjetër. Sot, në Actualidad Literatura, kemi ardhur të rishikojmë disa nga këto shënime letrare kurioze që të mos e dini.

Ne fillojmë në 3, 2, 1 ...

A e dini?

Dallimi midis formës së shprehjes letrare dhe gjinisë

Shpesh herë, lirika ngatërrohet me vargun dhe rrëfimi me prozën. Trueshtë e vërtetë që format lirike zakonisht shkruhen në vargje, ashtu siç e lidhim narrativën me prozën sepse është forma më e zakonshme e të shprehurit. Sidoqoftë, duhet ta kemi parasysh këtë poezi epike i saj rrëfim në vargje sepse ata na tregojnë një histori, dhe se atje është vepra poetike ose proza ​​lirike, në të cilën autori shpreh ndjenjat e tij,

Proza lirike, plot ritëm dhe e pasur me burime letrare, është shumë afër vargut të lirë, megjithëse fjalimi nuk është i ndarë në vargje.

Nga ana tjetër, teatri mund të shkruhet edhe në vargje ose në prozë, në varësi të preferencës së autorit ose modës dhe shijes së kohës.

Nga vijnë disa lloje vargjesh?

El hendecasyllable Shtë një varg me origjinë italiane që u përfshi në njehsorin spanjoll në shekullin e XNUMX-të falë punës së autorëve të tillë si Garcilaso de la Vega dhe Boscán. Nga ana tjetër, këta dy autorë ishin "fajtorët" dhe përgjegjës për futjen e strofave të tilla si lira dhe i teti mbretëror te poezia spanjolle.

El Aleksandrine, nga ana tjetër, dhe dodekazilable, Janë vargje mesjetare që nuk janë përdorur më, deri në kohën e Modernizmit, ku është përdorur për eksperimentime poetike.

Po kështu, soneti është një poezi italiane që prezantohet patjetër në Spanjë falë ndjekësve të autorëve të mëparshëm. Sidoqoftë, në shekullin e pesëmbëdhjetë, Markezi i Santillana tashmë kishte bërë një përpjekje të parë për ta akomoduar atë në Castilian me Sonnets datuar me pjerrësi.

Lindja e romanit modern

Në Spanjë, romanet e parë modernë që vendosin standardet e zhanrit janë Lazarillo de Tormes, një vepër anonime nga shekulli XVI dhe Don Kishoti, shkruar nga Miguel de Cervantes në shekullin e XNUMX-të. Këto dy vepra dallohen nga romanet e mëparshme nga realizmi i historive të tyre, thellësia e personazheve dhe teknikat narrative të përdorura.

Origjina e fjalës «roman»

Fjala roman vjen nga Term italian roman, i cili përcaktoi një rrëfim të shkurtër. Në Spanjë, fillimisht kishte atë kuptim që ndryshonte me kalimin e kohës, për të përcaktuar narracione me gjatësi dhe kompleksitet më të madh, një kuptim që ka aktualisht.

Cili është muri i katërt?

Në gjuhën teatrore quhet muri i katërt ndaj ndarjes midis përfaqësimit dhe publikut, duke iu referuar murit që mungon në skenë dhe që lejon spektatorët të vëzhgojnë se çfarë ndodh në skenë. Ky mur imagjinar jo vetëm që vendos një kufi fizik midis aktorëve dhe audiencës, por është gjithashtu një konvencion letrar: ai ndan realitetin nga trillimet e përfaqësuara. Disa vepra bashkëkohore thyejnë kufirin e murit të katërt; aktorët mund të flasin ose të ndërveprojnë me publikun dhe kjo mund të ketë qasje në skenë.

Lindja e shtypshkronjës dhe marrëdhënia e tij me Humanizmin

El Humanizmi Ajo lindi në Itali si një lëvizje intelektuale dhe u përhap në të gjithë Evropën gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX. Humanistët rimarrin kulturën klasike të Greqisë dhe Romës dhe promovojnë përmirësimin e gjuhëve popullore të vendeve të ndryshme.

Shpikja e shtypshkronjës rreth vitit 1450 nga gjermani Johannes gutenberg Ai dha një kontribut thelbësor në përhapjen e ideve të reja. Pronarët e shtypshkronjave dikur ishin humanistë, të cilët i bënë punëtoritë e tyre akademi të vërteta, ku diskutoheshin tekste klasike dhe shkëmbeheshin ide dhe mendime.

Në Spanjë, humanisti më i rëndësishëm i shekullit të XNUMX-të ishte Elio Antonio de Nebrija, autor i Gramatikë kastile.

Çfarë mendoni për këto të dhëna që lidhen me literaturën? Nëse jeni të interesuar, na tregoni dhe ne do t'ju ofrojmë shumë më tepër informacione si këto sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.