Autorët që hyjnë në domenin publik në 2019

El Janar 1 është dita kur veprat e disa shkrimtarëve dhe krijuesve në përgjithësi bëhen domen publik. Në këtë 2019 ka shumë raste dhe ka shumë material të të gjitha llojeve (shfaqje, romane, filma dhe muzikorë). Këta janë disa emra të shkrimtarëve dhe prodhimeve të tyre pa të drejtat e autorit.

Mbrojtja më e zakonshme e të drejtës së autorit pas vdekjes së shkrimtarit shtrihet në 70 vjet. Pra, në 2019 punimet e autorët që vdiqën në 1948.

Zakonisht ekziston një vetëm mosmarrëveshje kundër lëshimit të punimeve. Dhe eshte nga disa botues dhe trashëgimtarë e drejta e autorit Ata kanë frikë se humbja e këtyre të drejtave favorizon Shfaqen botime me cilësi më të ulët, me gabime dhe shtypje të gabuara tipografike dhe të tjera. Dhe gjithashtu që ato mund të jepen veprat derivative (vazhdime, parathënie, versione) që dëmtojnë thelbin e origjinalit, sepse çdokush mund të bëjë çfarë të dojë me to.

Një shembull në kinema është rasti i filmit i marrë nga shitësi më i mirë që ishte Krenari dhe paragjykim dhe zombie nga Seth Grahame-Smith.

Autorë të Amerikës së Veriut

Këta janë disa nga shkrimtarët e Amerikës së Veriut me vepra që hyjnë në domenin publik këtë vit.

 • Gazetari dhe romancieri Ernest Hemingway. 
 • EShkrimtar dhe poezi libano-amerikane Khalil Gibran.
 • Mjeshtri i tmerrit Howard Philips Lovecraft.
 • Zelda fitzgerald, romancier, piktor dhe gruaja e F. Scott Fitzgerald.
 • Romancier, shkrimtar i tregimeve të shkurtra, dramaturg dhe dizajner Edith Wharton.
 • Dhe poetëve u pëlqen Robert Lee Frost dhe Wallace Stevens.

Autorë britanikë

 • Punime nga DH Lawrence.
 • De Alfred Woodley Mason romani i tij me i famshem: Katër pendët.
 • Disa Romanet e Agatha Christie si dy nga aventurat e Herkul Poirot: Vrasja e Roger Ackroyd y Vrasje në kursin e golfit.
 • De Aldous Huxley titulli yt Sanë antike.
 • De Virginia Woolf puna e tij Zonja Dalloway.

Autorë spanjishtfolës

Nga Biblioteka Kombëtare e Spanjës (GNI) tani mund të përdorni një përzgjedhje të veprave të shkrimtarëve që vdiqën në 1938, të cilat janë në dispozicion nga Biblioteka Digitale Hispanike.

Lista, e përbërë nga 175 autorë, tashmë përfshin emra si:

 • Juan de la Cierva dhe Peñafiel, avokat dhe politikan i Restaurimit.
 • Dramatisti Serafin Alvarez Quintero.
 • Gonzalo Jimenez de la Espada, Orientalist dhe përkthyes nga japonishtja.
 • Luis López-Ballesteros dhe de Torres, përkthyes i veprave të plota të Frojdit.
 • Shkrimtari, përkthyesi dhe gazetari Maria Atocha Ossorio y Gallardo.

të tjerët

 • Punime nga irlandezi George Bernard Shaw
 • Nga shkrimtari francez Marcel Proust, romancier, kritik dhe eseist, tjetri më i famshëm i tij, Në kërkim të kohës së humbur.
 • Gjithashtu i neurologut austriak dhe themeluesit të psikanalizës Sigmund Freud puna e tij Unë dhe id. Dhe Kathleen Mansfield Murry, një shkrimtare e tregimeve moderne të Zelandës së Re.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   santiago dijo

  Një pyetje, kur vendos Agatha Cristie, kur nuk kanë kaluar 70 vjet nga vdekja e saj, pse këto vepra shkojnë në domenin publik? Faleminderit