Rosamunde Pilcher. Lamtumirë zonjës britanike nga romani i romancës

Fotografitë: 1. Highcliffe Castle. 2. Rosamunde Pilcher, nga Adam Berry. Getty Images.

Rosamund Pilcher vdiq më 6 shkurt në Vjet 94. Një goditje pësoi një nga zonjat e mëdha britanike të romanit romantik. Një figurë paralele në një karrierë dhe tejkalim të suksesshëm të bashkatdhetarit të tij Barbara Cartland ose tek tonat Corín Tellado. Ai shkroi rreth 30 romane dhe më i njohur ishte Gjetësit e predhave. Suksesi i tij është rinovuar falë adaptimeve të shumta të shpërndara nga ZDF gjermane për televizionin.

Rosamund Pilcher

Lindur ne Lelant, në bregdetin verior të CornwallNë shtator 1924, Pilcher filloi të shkruante ndërsa nje vajze. Botuar disa tridhjetë romane romantike mbi 50 vjet dhe me shekullin e ri ai doli në pension. Historitë e tij të para të botuara në vitet 40 u nënshkruan me pseudonim de Jane Fraser. I pari me emrin e tij ishte Një sekret për të treguar, tashmë në 1955.

Ndoshta vepra e tij më e famshme është Gjetësit e predhave, 1987, dhe shiti më shumë se pesë milion kopje në të gjithë botën. Ishte libri më i shitur në Shtetet e Bashkuara dhe është përshtatur për televizionin, si miniserial dhe në skenë. Theksoj disa tituj:

 • Shtator, 1990
 • Shtëpia e zbrazët, 1973
 • Solsticin e Dimrit, 2000
 • Kthimi, 1995
 • Trumzë e egër, 1978
 • Dhoma gjumi blu, 1985
 • Bora në prill, 1972
 • Tigri i fjetur, 1967
 • Lidhje të thella, 1968
 • Dite me stuhi, 1975

Përshtatjet televizive gjermane

Le ta pranojmë të gjithë kemi parë një në fundjavë pas orarit. Ato janë ideale për orën dhe momentin. Disa do të kenë rënë në gjumë duke parë me qetësi peisazhet e ëndërruara të vijës bregdetare të Kornishit me muzikë jo të përshtatshme për diabetikët. Y Të tjerët nga ne kanë rënë në dashuri të atyre peizazheve të njëjta dhe ne dëshironim të vazhdonim shtrirjen e ëmbëlsisë së kafesë me ato histori.

Dhe rezulton se Romanet dhe tregimet e Pilcher janë shumë të popullarizuara në Alemania, dhe ZDF i ka përshtatur punët e tij në më shumë se XNUMX filma. Suksesi i atyre historive romantike të rikrijuara në mjedise të tilla ëndrrash arriti të sjellë shumë turistë gjermanë në bregdetin britanik. Dhe kështu si autori ashtu edhe ZDF-ja janë vlerësuar me çmimin Britanik të Turizmit për promovimin e tyre të Cornwall dhe Devon.

Por fakti është se ato rrëfime të bardha, plot afatizëm dhe argumente aq të thjeshta sa efektive, me triumfin e dashurisë mbi të gjitha, ata mund t'ju lidhin lehtë. Dhe ata duken edhe më mirë me veshjet e aktorëve piktoresk që shëtisin nëpër pallate midis detit dhe fshatit, me familje me prejardhje të egër dhe në fshatra përrallash. Pra tuajat suksesi është përhapur në të gjithë Evropën. Këtu erdhi nga dora e Antena 3, e cila filloi transmetimin e tyre në 2013, dhe një vit më vonë TVE filloi transmetimin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria Teresa Bartra Gros vda de Cucho dijo

  Unë tashmë kam 70 filma të regjistruar në YouTube nga Rosamunde Pilcher. Do të doja të dija se cilët po më mungojnë dhe që më lejojnë t'i regjistroj. Faleminderit