Biografia dhe librat më të mirë të Almudena Grandes

Biografia dhe librat më të mirë të Almudena Grandes

Konsiderohet si një nga shkrimtarë të mëdhenj të vendit tonë, Almudena Grandes vlerëson një karrierë të përbërë nga histori që përmbajnë disa nga kritikat dhe nuancat më unike të realitetit spanjoll në dekadat e fundit. Ne rishikojmë biografinë dhe librat më të mirë të Almudena Grandes në mënyrë që të zbulojë (ose rizbulojë) jetën dhe veprën e tij.

Biografia e shkurtër e Almudena Grandes

Almudena Grandes

Fotografi: Biblioteka Castilla la Mancha

Që në moshë të vogël, Almudena Grandes (Madrid, 7 maj 1960) e dinte se ajo dëshironte të bëhej shkrimtare, veçanërisht në një shtëpi ku nëna dhe gjyshja e saj inkurajonin poezinë dhe ngjyrat shumëngjyrëshe që ishin gjithmonë në tryezën e fëmijëve përdoreshin për të shkruar në vend të vizatimit, art që Grandes pretendon se nuk e ka zotëruar kurrë. Sidoqoftë, konventat shoqërore dhe veçanërisht insistimi i nënës së saj për të studiuar një "diplomë vajze", e çuan atë drejt hyni në Fakultetin e Gjeografisë dhe Historisë të Universitetit të Complutense të Madridit, megjithëse ajo anonte më shumë për latinishten.

Pas diplomimit, ai filloi të punonte për të shkruar titra dhe tekste për enciklopedi përveç rolit të herëpashershëm të filmit. Më në fund, në 1989 do të botonte Moshat e Lulu, romani i fillimit botuar nga Redaksia Redaktorët dhe fitues i Çmimi Buzëqeshje Vertikale për Tregim Erotik. Një sukses i përkthyer në 21 gjuhë dhe i cili është arritur për të shitur më shumë se një milion kopje, sidomos pas adaptimit filmik të Bigas Lunas të lëshuar në 1990.

Në 1991, Grandes botoi romanin e tij të dytë, Unë do të të telefonoj të premten, me pak sukses, ndërsa në 1994 një nga veprat e tij më të suksesshme pa dritën, Malena është një emër tango, një roman që rrëfen fazën e adoleshencës dhe të të rriturve të një gruaje të re nga borgjezia e sipërme në mes të periudhës së tranzicionit dhe e cila gjithashtu do të bëhej një film në 1996. Me këtë roman, ajo do të fillonte të bëhej famëkeqe rëndësia e realitetit spanjoll të 25 viteve të fundit të shekullit XNUMX dhe rëndësia e grave si protagoniste të veprës së tij. Një burim gjithashtu i pranishëm në histori të tjera të tij si p.sh. Atlasi i Gjeografisë Njerëzore, u përqendrua në fatkeqësitë e një grupi prej katër grave që përfaqësojnë frikën dhe dyshimet e ndryshimit të brezave.

Puna e Grandes evoluoi në hapa gjigantë gjatë viteve në vijim, duke qenë Zemra e ngrirë, botuar në vitin 2007, romani i tij më i shtrenjtë. Fokusuar në epokën e pasluftës, libri konfirmoi interesin e autorit për të qenë një rrëfyes i historisë së fundit të Spanjës, nga Lufta Civile në krizën ekonomike. Kjo e fundit ishte tema në të cilën ai trajtoi Puthje në bukë, në vitin 2015, një roman i botuar nën synimin e autorit për të shfajësuar qëndrimin e pleqve tanë, atë të njerëzve që jetojnë me dinjitet pavarësisht nga rrethanat.

Puna e tij e fundit, Pacientët e Dr. García, Big vazhdon serialin Episode të një lufte të pafund që filloi në 2010 dhe fitoi asaj çmimin Elena Poniatowska në Meksikë.

Përveçse romancier, Grandes merr pjesë në programet Cadena SER dhe është një kontribues i rregullt i El País, përveç që është bërë një nga zërat intelektualë më me ndikim në lidhje me peisazhin politik, veçanërisht gjatë asaj që ka qenë një nga dekadat më të vështira për vendin tonë.

Në këtë mënyrë, dhe duke shikuar prapa, Almudena Grandes jo vetëm që është bërë e konsoliduar si një nga vendet më të mira tregimtarë të shkëlqyeshëm të kohës sonë, por si zëri i nevojshëm kur bëhet fjalë për të zhytur në perspektiva të shumta të historisë sonë më të re.

Librat më të mirë nga Almudena Grandes

Moshat e Lulu

Moshat e Lulu

Botuar në 1989, Moshat e Lulu Ishte romani i parë i botuar i Grandes dhe pika kryesore e karrierës së tij meteorike. Një histori mësimore që ndjek hapat e Lulu, një vajzë pesëmbëdhjetë vjeçare që ushqen dëshira të vrullshme të ushqyera nga një i dashur dhe që e kthejnë atë në një grua që, tashmë në moshën e pjekurisë, zhyt veten në të gjitha llojet e dëshirave të rrezikshme seksuale. Puna ishte fitues i çmimit Vertical La Sonrisa për Narrative Narrative dhe përshtatur në kinema në 1990 nga Bigas Luna me Francesca Neri dhe Javier Bardem në rolet e titullit.

Malena është një emër tango

Malena është një emër tango

Romani që konsolidoi karrierën e Grandes u botua në 1994 dhe përshtatur në kinema dy vjet më vonë me Ariadna Gil në rolin kryesor. Një rreze X e borgjezisë Madrid në sytë e Malena, një vajzë dymbëdhjetë vjeçare që përpiqet të gjejë vendin e saj në botë duke e krahasuar veten me motrën e saj binjake, Reina. Një labirint i sekreteve familjare që të dy do të përpiqen të zbulojnë përmes tre dekadave që arrijnë një Tranzicion Spanjoll që do të ndryshojë gjithçka përgjithmonë. Një nga librat më të mirë nga Almudena Grandes, patjetër.

Doni te lexoni Malena është një emër tango?

Atlasi i Gjeografisë Njerëzore

Atlasi i Gjeografisë Njerëzore

Prania e grave në bibliografinë e Grandes arrin kulmin e saj në këtë vepër të botuar në 1998, e cila fillon në Departamentin e Punëve të një shtëpie botuese. Do të jetë këtu, gjatë përpunimit të një atlasi nga fashikuj, kur katër gra, Ana, Rosa, María dhe Fran do të kuptojnë skllavërinë e tyre ndaj rregullave të një kohe tjetër dhe paaftësinë e tyre për të ndërtuar një botë, ose vetë atlas, në varësi të dëshirave tuaja aktuale. Tur i përsosur i frikës dhe dëshirave të një brezi të vonë, puna u adaptua në kinema në 2007 me Cuca Escribano, Montse Germán, María Bouzas dhe Rosa Vila si katër gratë kryesore.

A nuk keni lexuar akoma Atlasi i Gjeografisë Njerëzore?

Zemra e ngrirë

Zemra e ngrirë

919 faqet e kësaj vepre të botuar në 2007 konfirmuan sfidën që Grandes i kishte vendosur vetes për të ndërtuar romanin e saj më ambicioz. Një përmbledhje e frikërat dhe sekretet e Luftës Civile që ne e dimë përmes personazheve të varlvaro, babai i të cilit mori pjesë në luftë dhe Raquel, mbesa e një njeriu emigrant që kthehet në Madrid në rrethana të çuditshme. Një vepër me një fund të papritur që vlerëson një prozë nga Grandes sa të gjallë aq edhe elegante.

Doni te lexoni Zemra e ngrirë?

Agnes dhe gezim

Agnes dhe gezim

Kësti i parë i saga Episode të një lufte të pafund, e cila përbëhet nga katër tituj deri më tani, Agnes dhe gezim Ai u botua në 2010 duke arritur një sukses të madh kritik dhe publik. Një vepër që mishëron dëshirën më të thellë të Grandes për të nxjerrë në dritë disa nga historitë më mbërthyese dhe më të errëta të luftës më të madhe Spanjolle të shekullit të 1989-të. Shfaqja zhvillohet në një verë të vitit XNUMX në të cilën një grup komunistësh Spanjollë vendosin të kryejnë një plan ambicioz për të dominuar një Spanjë të shënuar nga lufta dhe dëshira për guxim e një Inesi të ri të kthyer në protagonist absolut.

Çfarë mendoni për biografia dhe veprat më të mira të Almudena Grandes?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.