Prezantimet: Ana Lena Rivera dhe David López Sandoval

Unë pushova shkurt duke marrë pjesë në dy Prezantimet të librave dhe autorëve shumë të ndryshëm. Më 27 ishte Çfarë heshtin të vdekurit, nga shoku im shkrimtar dhe koleg shkrimtar në këtë blog, Ana Lena Rivera. Dhe më 28 isha në Countdown, nga poeti kordovan David Lopez Sandoval, kush nuk kishte lexuar dhe që i pëlqente vërtet. Këto ishin përshtypjet e mia për sa i përket mjediseve dhe toneve të tij.

Détente

Çfarë heshtin të vdekurit - Ana Lena Rivera

27 Shkurt Biblioteka e Umbralit të Franciskos, Majadahonda.

Doja ta takoja personalisht Anën. Për t’i uruar më të mirën në debutimin e tij të madh letrar me këtë roman fitues Torrente Ballester 2017 dhe sepse ai rregullisht na ofron talentin e tij në këtë blog. Dhe gjithashtu për t'i thënë atij dhe inkurajojeni atë të shijojë ngjarjet, nënshkrimet dhe kontaktet me lexuesit, ata që të njohin dhe ata që nuk të njohin.

Unë ndaj përvojën tuaj, megjithëse jo në shkallën tuaj. Por, qoftë edhe një herë, të gjithë ne që shkruajmë duhet të jemi në atë vend, përpara miqve ose të huajve që të lexojnë ose zbulojnë dhe nënshkruajnë një histori që ka dalë nga imagjinata jote. Në rastin e Anës tashmë ka disa momente dhe nënshkrime, dhe ato që mbeten. Dhe le të jenë të gjithë si ai i 27 të fundit bibliotekë të qytetit të tij, i cili ishte i stërmbushur me miq, të njohur dhe lexues anonimë, shumë prej të cilëve tashmë e kishin lexuar romanin e tij.

Akti (termi "ngjarje" zakonisht më jep koshere), i cili u krye nga personat përgjegjës të librarisë Biondet lexojnë gjithashtu të Majadahonda, u zhvillua në një ton shume i relaksuar dhe argetues. Një bisedë mes dy miqve sesa midis një shkrimtari, shitësit të librave ose lexuesit beta, siç ndodhi me prezantuesen e Anës.

Kështu, rishikimi i mirënjohur i librit, komplotit, personazheve dhe mjediseve të tij u alternua me përgjigjet e pyetjeve që doli. Ana foli për gjithçka, nga dëshirat e saj të hershme të fëmijërisë për t'i shkruar asaj karrierë të suksesshme profesionale si i rritur si një direktivë jashtë botës së informatikës, deri në trajnimi i saj si shkrimtar Ka mbaruar kaq shkëlqyeshëm. Këtu ai më dha kjo intervistë kohët e fundit.

Ai gjithashtu foli për procesin krijues të këtij romani dhe në çdo kohë ai ndërvepronte me të pranishmit në prezantim. Ai na ftoi të bëjmë pyetje ose të flasim për romanin nga ata që tashmë e kishin lexuar, duke shmangur padyshim plaçkën. Me pak fjalë, ishte një akt i afërt, i hapur dhe pjesëmarrës, e cila përfundoi me nënshkrimin e zakonshëm. Nuk mund të qëndroja deri në fund, por e morra atë nënshkrim dhe pozën time me autorin, natyrshëm. Dhe unë tashmë kam filluar ta lexoj atë Çfarë heshtin të vdekurit me përshtypje të mira.

1. Kushtimi i Ana Lena Rivera. Faleminderit David 2. David López Sandoval dhe Luis Alberto de Cuenca.

Afërsia

Countdown - David López Sandoval

28 Shkurt. Libraria Nakama, rruga Pelayo, Madrid.

Ditën tjetër ishte prezantimi i kësaj poezi te shkurtra të një poeti që nuk e njihja por që më pëlqente shumë. Y sa i ndryshëm ishte momenti, atmosfera, personazhet dhe toni.

López Sandoval është një doktor në Filologjinë Hispanike dhe një profesor i Gjuhës dhe tashmë ka botuar një roman, Udhëtim në Parnassus, dhe librat me poezi Kalimet e kaluara o Udhëtimi heroik. Me këtë Countdown ka fituar XXXIV Çmimi i Poezisë Jaén dhe ai e paraqiti atë në këtë librari të izoluar në lagjen Chueca të Madridit nga dora e gjithashtu filolog, poet, kolumnist dhe redaktor Luis Alberto nga Cuenca.

Dhe si në çdo mbrëmje poezie ia vlen kripa e saj atmosfera nuk mund të mblidhej më shumë me jo më shumë se asistentë të 2-të, nëse mbërritën, me lesh të ndryshëm profesorë të filozofisë, gjuhës, letërsisë, muzikantë dhe nga disiplinat e tjera. Dhe ndonjë prozator tjetër i infiltruar si unë.

De Cuenca ishte i përmbajtur, duke kënduar lavdërime për bardhin dhe referenca për klasikët dhe bashkëkohës të poezisë kombëtare, si dhe lidhja me muzikën dhe filozofinë. Ai shqyrtoi një poezi dhe dha ca nuanca humori ose ironi dhe më pas prezantoi poetin.

Koleksioni me poezi i Sandoval trajton tema të ndryshme ku ajo e muerte Në të gjitha kuptimet ose realitetet e saj, por saktësisht frika dhe shqetësimi para tij gjithashtu do të thotë se ne jemi gjallë dhe gjithashtu duam të jetojmë ashtu siç është. Kjo është, tAlsoshtë gjithashtu një lutje për jetën të cilave poeti u jep shumë forma si në haikus dhe sonete. Dhe ju mund të shihni jehonë të Cernuda lart Gil de Biedma dhe madje klasikët grekë pëlqejnë Herakliti.

Kjo është një nga poezitë:

Zemra e një njeriu

Edhe pse sonte shkëndijat shpëtojnë nga zjarri
dhe era trondit degët e pemëve,
edhe pse sonte guri rrotullohet teposhtë
si çdo natë e jetës tuaj deri më tani,
megjithëse ka shumë dëshira në pritje
të vazhdojmë të besojmë se ekziston një plan i pafund,
pa rregulla ose shpresë, pa frikë nga ajo që ndodh,
mbi të gjitha përpiquni të jeni të lumtur.
Gëzuar sepse lufta për të arritur majën
sa për të mbushur zemrën e një burri.

Gjithashtu, natyrisht, recitoi autori disa dhe iu përgjigjën pyetjeve (pak, po) nga të pranishmit. Pothuajse doli të ishte më shumë kolokiumi që përfshinte nga referenca për ato klasike si Herakliti (Whatshtë ajo që keni nëse ka miq filozofë që ju nxisin ose ju fusin në lak) edhe pse iu dha Nobel nga letërsia në Bob Dylan kur eshte shume me mire Leonard Cohen. Dhe atje ne mendojmë se Bruce Springsteen ha Dylan dhe Cohen me patate dhe ketchup na duhej të kafshonim grushtin për të shmangur kërcimin me të Ditë lavdi.

Akti përfundoi nënshkrimi i kopjeve y duke shkuar për një pije të gjithë, përfshirë autorin, në artikullin përpara librarisë.

Me pak fjalë

duhet të përpiqesh të shkosh në të gjitha saraot e mundshme letrare dhe me mendje (jo koka) të hapura. Sepse të gjitha janë interesante. Nga tema, autori, mjediset dhe tonet. Nuk ka rendesi. Dikush mund të gjejë shumë surpriza dhe të takojë njerëz të të gjitha llojeve dhe kushteve, por me pasionin për letërsinë në venat e tij dhe në të gjitha format e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.