Shkrimtarët më të mirë Amerikanë

shkrimtarët më të mirë amerikanë

Pavarësisht se kanë një histori më të shkurtër krahasuar me vendet e kontinentit të vjetër, Shtetet e Bashkuara përcaktojnë një pjesë të situatës aktuale në Perëndim. Një evolucion që këto shkrimtarët më të mirë amerikanë janë pasqyruar në 200 vitet e fundit duke luajtur një rol përcaktues në kulturën dhe mendimin e vendit të qeverisur aktualisht nga Donald Trump.

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

Konsiderohet si një nga shkrimtarë të mëdhenj të shekHemingway ishte një aventurier, një njeri i aftë të zbulonte vende të reja në botë përmes historive të tij. Frymëzuar fuqimisht nga i ashtuquajturi "brez i humbur" i përbërë nga mërgimtarë të cilët, si ai, luftuan në Luftën e Parë Botërore, Hemingway eksportoi imazhin e asaj Spanje folklorike në librin e tij Festëshkëlqimin e kryeqytetit francez të Parisi ishte një parti apo skenat afrikane të Dëbora e Kilimanjaros. Pasioni i tij për detin do ta çonte në Kubë, ku ai do të shkruante veprën e tij më të njohur, Plaku dhe deti, botuar në 1952. Një vit më vonë, autori do të fitonte Çmimi Nobel në Letërsi në njohje të gjithë karrierës së tij.

William Faulkner

William Faulkner

Fitues i Çmimit Nobel në Letërsi në 1949, Faulkner ishte një nga të tjerët Modernistët e hershëm letrar të Amerikës duke adoptuar teknika narrative nga autorë evropianë si Virginia Woolf ose James Joyce. Puna e tij, e karakterizuar nga një leksik i kujdesshëm, fjali të gjata dhe eksperimente të reja të tilla si monologu i brendshëm, përbëhet nga vepra të tilla si Zhurma dhe tërbimi, përqendruar te familja dekadente Compson, ose dy përrallat e ndërthurura të Palmat e egra, përveç një pafundësie të tregime të shkurtra të përfshira në koleksionin e tij Tregime të mbledhura.

Mark Twain

Mark Twain

I konsideruar nga William Faulkner si "babai i letërsisë amerikane", Twain ishte një nga autorët më të mëdhenj të kohës së tij, veçanërisht pas botimit të historisë satirike Bretkosa e famshme kërcuese e Qarkut Calaveras në 1865, e cila tërhoqi vëmendjen e të gjithë vendit . Karakterizuar nga kritika për një botë të rritur të ftohtë dhe më individualiste, vepra e Twain la pas romane të tilla ikonike si Princi dhe Pauper o Aventurat e Tom Sojerit, e cila u pasua nga vazhdimi i saj Adventures of Huckleberry Finn.

Emily Dickinson

Emily Dickinson

150 vjet më parë, skena letrare nuk i kuptonte gratë shkrimtare, një situatë që do të rëndonte një pjesë të ekzistencës së një prej tyre poetë të mëdhenj të historisë: Emily Dickinson. E çuditshme dhe e rezervuar, autorja kaloi një pjesë të viteve të fundit të jetës së saj të mbyllur në një dhomë duke grumbulluar deri në 1800 poezi prej të cilave vetëm një duzinë u botuan gjatë jetës së tij. Për fat të mirë, koha na ka lejuar të shpëtojmë disa nga veprat më të mëdha të Dickinson, të gjitha ato të ndikuara nga dashuria, humori ose Bibla dhe të karakterizuara nga vija të shkurtra ose rima të papërsosura që çuan disa nga redaktorët të modifikojnë poezitë e tyre të botuara.

Harper lee

Harper-Lee

Megjithëse nuk ka një bibliografi të gjerë, Lee meritohet të krijojë atë që është një nga vepra të mëdha të letërsisë amerikane: Vrisni një Zog tallës. Si rezultat i një fëmijërie të shënuar nga sprovat në të cilat babai i tij mori pjesë dhe i cili shoqërohej nga shoku i tij Truman Capote, Lee shprehu një pjesë të vizionit të tij në tema të tilla si racizmi ose makizmi ndaj një vepre që lartëson figurën e protagonistit të saj, avokatit Atticus Finch, duke e bërë atë heroin racor kombëtar aq të nevojshëm në një dekadë siç ishin vitet 60. Drafti i parë i veprës, Shkoni dhe postoni një roje, u botua në 2015, një vit para vdekjes së Lee.

Capote i Trumanit

Në një ditë si sot Truman Capote ndërroi jetë

I çuditshëm dhe i veçantë, Capote u rrit në ferma të ndryshme në Shtetet e Bashkuara të Jugut, ku filloi të shkruante si një mënyrë për të lehtësuar izolimin. Tashmë në adoleshencën e tij, suksesi i tregimeve të tij të para i dha atij pseudonimin "dishepulli i Poe", një fazë që do të lidhej me suksesin e Mëngjesi me diamante, botuar në 1958 dhe përshtatur në kinema në 1961. Sidoqoftë, suksesi i tij i madh do të ishte Gjak të ftohtë, botoi në 1966 një hetim të gjerë që vendosi shtyllat e të ashtuquajturës "gazetari e re".

John Steinbeck

John Steinbeck

Jeta e Steinbeck mund të kishte frymëzuar një libër më vete: nga puna e tij në fermat kaliforniane ku ai ra në kontakt me realitetin e emigrantëve, te përvojat e tij në Nju Jork duke marrë pjesë në ndërtimin e Madison Square Garden, John Steinbeck më në fund u ndal. Në vendlindjen e tij California, ku pasi jetoi me përfitime shoqërore me gruan e tij ai filloi të shkruajë disa nga veprat e tij më të mëdha. Ndër më të rëndësishmet janë Lindja e Edenit, Perla ose, sidomos, Rrushi i zemërimit, X-ray e një Depresioni të Madh që në vitet 30 nxiti shumë familje nga brendësia e Shteteve të Bashkuara të emigronin në Kaliforni, e konsideruar vendi i mundësive. Shkrimtari fitoi Çmimi Nobel në Letërsi në 1962.

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Para të gjithë shkrimtarëve amerikanë të shekullit XNUMX, Poe mbolli farën e shkrimtarit të vetëmjaftueshëm, ose të atij që pretendon të jetojë në shkrimet e tij mbi të gjitha. I shënuar nga një fëmijëri e ashpër, varësitë e tij ndaj alkoolit dhe drogës ose përpjekjeve të ndryshme për vetëvrasje, Poe pështyu një pjesë të universit të tij në një përzgjedhje historish të tilla si Bug Gold o Nuk u gjet asnjë produkt. që do të vendoste bazat e Letërsi fantastike përjetësuar nga autorë të tjerë vite më vonë.

Stephen King

Stephen King

Nëse ekziston një autor bashkëkohor i aftë të përmbysë frikën më primare të qenies njerëzore, është Stephen King, «mjeshtër i terrorit»Dhe autor i deri në pesëdhjetë veprave që kanë gëzuar sukses të madh publik. Edhe pse metodat e tij joortodokse kur shkruajnë romanet e tij janë kritikuar nga ekspertët, King ka arritur të bëjë vepra të tilla si mjerim, It, Varrezat e kafshëve, Carrie o Shkëlqimiklasikë të vërtetë të letërsisë moderne të tmerrit, më të përshtaturit në ekranin e madh me sukses të madh në arka.

Cilët janë shkrimtarët më të mirë amerikanë për ju? Cilin nga librat e tij ju pëlqen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Joel dijo

    Babait do t’i mungonte romani aktual i krimit, James Ellroy.