Historitë më të mira në histori

Historitë më të mira në histori

Në vitet e fundit, letërsia e shkurtër, veçanërisht tregimet e shkurtra dhe tregimet, ka përjetuar një epokë të re të artë falë rrjeteve sociale dhe kohërave në të cilat përmbajtja e çastit gjen përsëri vendin e saj. Konsiderohet si një nga zhanret kryesore të shekullit të XNUMX-të, një kohë kur historia ishte një komponent i rëndësishëm i gazetave dhe gazetave deri në ngritjen e romanit, këto historitë më të mira ndonjëherë ata na ftojnë të shfletojmë këto histori të shkurtra, por të ndryshme dhe unike.

Gjurma e gjakut tuaj në dëborë, nga Gabriel García Márquez

Përfshirë në koleksionin Dymbëdhjetë Përralla Pilgrim botuar në 1992, Gjurma e Gjakut Tuaj në Borë paraqet dy të sapomartuar që fillojnë muajin e mjaltit nga Spanja në Paris. Sidoqoftë, kënaqësia seksuale e përjetuar nga Nena Daconte, protagoniste, është e lidhur me një gjak, gjurma e të cilit mbetet gjatë gjithë dimrit Evropian. Shënuar nga një kthesë e fundit që përcakton potencialin e punës, Historia më e mirë e Gabos konfirmon punën e mirë të shkrimtarit kolumbian për një letërsi të shkurtër nga e cila do të buronin disa nga romanet e tij të mëdhenj.

Dëshironi të lexoni Gjurmën e gjakut tuaj në dëborë të përfshirë në Dymbëdhjetë përralla pelegrini ...Dymbëdhjetë përralla pelegrinike »/]?

El Aleph, nga Jorge Luis Borges

Borges ishte gjithmonë tregimtar, mendimtar dhe filozof të një bote që ai e interpretoi në mënyrën e tij, në mënyrën më të mirëfilltë të mundshme. Për meritat e tij janë histori po aq të mrekullueshme Funes, ai i paharrueshmi, Rrënojat rrethore, Jugu por, veçanërisht, The Aleph, një histori që do t'i jepte titullin koleksionit të tij më të njohur të tregimeve. Botuar në 1945, The Aleph flet për përjetësinë, atë kërkim të pandërprerë nga një autor i cili lokalizon pikën ku të gjithë universet takohen në një bodrum. Sharm i pastër metafizik.

Doni te lexoni Aleph (Bashkëkohor)Alefi "/]?

Axolotl, nga Julio Cortázar

Master ndërtues si Rayuela por gjithashtu nga një koleksion historish për brezat e ardhshëm, Cortázar pëlqente të luante me dualitetin e atyre gjërave të vogla, me ëndrra në të cilat nuk e dini kurrë se kush është ëndërrimtar apo i ëndërruar. Në rastin e Axolotl, një salamandër me origjinë meksikane që autori shkon ta vizitojë çdo ditë në Jardin des Plantes në Paris, shkrimtari evokon një metaforë sa të vetmuar aq edhe tronditëse në stilin më të pastër të Nata përballet, një tjetër nga tregimet e tij të shkëlqyera.

Dëshironi të lexoni Histori të plota unë ...Historitë e plota të Julio Cortázar »/]?

Puthja, nga Antón Chekhov

Çehov shkroi më shumë se gjashtëqind histori, duke konfirmuar statusin e tij si një nga tregimtarët më të njohur në histori. Dëshmitari i asaj Rusie të ftohtë, historitë e së cilës u përpoqën të gjenin një majë ngrohtësie, Puthja, historia që i jep emrin një prej antologjive të tij, është një nga shembujt më të mirë. Një histori protagonisti i së cilës, Riabóvich, është një oficer që merr një puthje nga një grua e panjohur gjatë një ahengu çaji të organizuar nga një pronar toke. Sa tronditëse aq edhe magjike. Unike.

Doni te lexoni Puthja dhe histori të tjera ...Puthja dhe histori të tjera nga Anton Chekhov »/]?

Hirushja, nga Charles Perrault

Po Tregime për fëmijë ata janë ndoshta përfaqësuesit më të njohur të një letërsie të shkurtër me të cilën jemi rritur të gjithë. Dhe kur shohim mbrapa Charles Perrault është, së bashku me Vëllezërit Grimm, tregimtarja më e mirë për fëmijë. Zgjedhja e më të mirës nga të gjitha është praktikisht një detyrë e pamundur, prandaj na mbetet Hirushja, përralla universale e gruas së re të shfrytëzuar nga njerka e saj dhe e dashuruar me princin e ëndrrave të saj. Përfshihet brenda koleksionit Përralla Nënë Pate Botuar në 1697, Hirushja është gjithashtu e famshme për dy adaptimet e Disney të lëshuara përkatësisht në 1950 dhe 2015.

Fëmijët tuaj me siguri do të adhurojnë Hirushja: ...Tregime të Nënës Patë »/].

Wanted a Woman, nga Charles Bukowski

Magjistari i realizëm i ndyrë, shkrimtari amerikan me origjinë gjermane na dha një listë historish nga të cilat zgjedhja e më të mirës nuk është një detyrë e lehtë. Kërkohet një grua, histori e përfshirë në koleksion Në Jug të Jo Veriut botuar në 1973, ai flet për kërkimet e protagonistit për gruan e përsosur në një botë të errët, një burrë që udhëton nëpër qytetin e Los Anxhelos i cili ka luajtur një rol kaq të rëndësishëm në punën e shkrimtarit. E domosdoshme.

Doni te lexoniKërkohej një grua: 18...Dëshironi një grua nga Bukowski »/]?

Adrift, nga Horacio Quiroga

Krahasuar në mënyrë të përsëritur me Edgar Allan Poe, Uruguajani Horacio Quiroga krijoi një vepër të shënuar nga errësira, ato të një natyre që kundërshtojnë vetë njeriun. Një shembull i këtij besimi është një nga historitë e tij më të mira, Adrift, në të cilën protagonisti i tij, Paulino, kafshohet nga një gjarpër gjatë rrugës për në një qytet të vogël në lumin Paraná. Vetë titulli i tregimit është, nga ana tjetër, metafora më e mirë për një fund të jashtëzakonshëm që përcakton veprën e këtij autori tragjik.

A do të dëshironit Tregime: 326 (Letra ...Përralla të Horacio Quiroga »/]?

Si u shpëtua Wang Fo nga Marguerite Yourcenar

Në 1947, dramaturgu belg Marguerite Yourcenar botoi Përralla orientale, një grup tregimesh që përshtatën mite të ndryshme të botës, nga Hindu në Grek përmes Kinezisht Si u shpëtua Wang Fo. Edhe pse në atë kohë disa kritikë e klasifikuan historinë si një imitim i ngathët i narrativës kineze, kalimi i kohës e kurorëzoi atë si një nga historitë më kurioze të shekullit të XNUMX-të. Një udhëtim përmes "shtegut të një mijë kthesave dhe dhjetë mijë ngjyrave" përmes syve të Wang Fó dhe dishepullit të tij Ling që zbulon një pjesë të historisë dhe artit kinez në një mënyrë të mahnitshme.

Udhëtoni nëpër botë përmes Përralla orientale / ...Përralla orientale nga Marguerite Yourcenar »/].

Drejt bregut, nga Jhumpa Lahiri

Lahiri, shkrimtar me origjinë Bengali Fitues i Çmimit Pulitzer, është bërë një nga zërat më të mirë të diasporës indiane të brezit të tij, duke i dhënë botës vepra të tilla si koleksioni i tij i detyrueshëm i tregimeve Tokë e pazakontë. E përbërë nga tetë histori, vepra e botuar në vitin 2000 përbëhet nga një bllok i parë i tregimeve individuale dhe tre që përbëjnë historinë evropiane të dashurisë të dy personazheve me origjinë hindu, Hema dhe Kaushik. Një romancë rezultatin e së cilës e njohim në historinë e tretë, Drejt bregut, prova më e mirë e një aftësie për të treguar histori po aq të fuqishme sa rezultati i saj shkatërrues.

Discover Tokë e pazakontë ...Tokë e pazakontë e Jhumpa Lahirit »/].

Cilat janë për ju historitë më të mira në histori?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tony dijo

  Unë ju sugjeroj të ndryshoni titullin, sepse nëse për ju historitë që citoni janë historitë më të mira në histori, atëherë ju duhet të bëni një rrugë të gjatë. Pershendetje!

 2.   Yaqui dijo

  Të varfër, mendoj se janë librat e vetëm në bibliotekën tuaj!

  1.    Kim Kardashian dijo

   Injoranti i vetëm, por më i miri