A keni ditur për ekzistencën e bursave për krijimin letrar?

Kohët e fundit kam lexuar një pjesë të mendimit letrar. Doja ta ndaja me ju, sepse unë isha fjalë për fjalë "me kuadrate", me qëllim lojë fjalësh, kur mësova se ka banka që paguajnë "shkrimtarë" për të shkruar dhe përfunduar një libër. Artikulli në fjalë e shkruajti atë Alberto Olmos en "Konfidencial", dhe mund ta lexoni këtu.

Më e keqja nga të gjitha është se me sa duket është bërë për disa vjet! Dhe siç thotë ai me të drejtë, kur ata ju ofrojnë para para se të filloni një libër dhe ju duhet ta përfundoni atë, është mjaft "sherr" për ta bërë këtë ... Ku është arti i të shkruarit një libër për hobi të bërjes së tij? Ku është krijimi letrar nga ana e shkrimtarit që duhet të japë më të mirën e vetvetes për ta shitur dhe pëlqyer nga lexuesit?

Po, është e vërtetë, që ka shumë pak shkrimtarë që fitojnë jetesën e tyre vetëm nga kjo vepër dhe se përfitimet që një libër mund t'ju japë nga shitja e tij, për sa kohë që funksionon mirë, është midis 1.000 dhe 10.000 euro, shumë larg nga deri në 50.000 euro që ofrohet në këto bursa (shuma ndryshon sipas bankës ose organit që i përket), por ku është rreziku i krijimit letrar? Për më tepër, kur filloni një libër as nuk e dini nëse do ta përfundoni; megjithatë, me këtë bursë jeni të detyruar ta plotësoni atë. Dhe, sapo të shkruhet, çfarë kënaqësie merrni nga libri i përmendur nëse tashmë jeni paguar për të para se ta bëni? Kush ju thotë se ky libër është i mirë dhe se keni talent si shkrimtar? Më e keqja nga të gjitha, dhe më logjike nga ana tjetër, është se banka ju jep paratë si bursë, dhe nëse për ndonjë arsye nuk e përfundoni librin, duhet ta ktheni atë shumë. Mjaft e përditshme! Më shumë përgjegjësi, më pak besueshmëri si shkrimtar, më pak krijim letrar dhe më pak kënaqësi artistike.

Nëse dikush e sheh avantazhin e këtij lloji të projektit krijues (dhe kjo nuk është vetë paratë), më thuaj, të lutem.

Dhënia e një granti krijimi letrar nuk siguron që libri juaj do të jetë i mirë; Kjo gjithashtu nuk do të thotë që ju jeni një shkrimtar ose shkrimtar i talentuar; nuk do të thotë, për fat të keq, se letërsia ose leximi inkurajohet tek të rinjtë. Le të jemi seriozë! Shkrimi është një art, jo një detyrim apo diçka mekanike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.