Intervistë me Ángel García Roldán, shkrimtar dhe skenarist i El viaje de Carol

Fotografitë me mirësjellje të Ángel García Roldán

Unë përuroj vitin e intervista me shkrimtarin dhe skenaristin Angel Garcia Roldan, për të cilën unë falënderoj për kontaktin e tij dhe kohën për të na treguar rreth tij Projektet dhe përgjigjuni testit të zakonshëm të Pyetje 10. Fitues i disa çmimeve dhe nënshkrues i skenarëve të njohur si ai i filmit Udhëtimi i Karolit, gjithashtu na jep një repaso në trajektoren e saj dhe llogarit gjëra shumë interesante për skenën letrare aktuale.

Të dhëna biografike

Angel Garcia Roldan (Arévalo, Ávila) ka botuar romanet Gjykatat e Coguaya (Çmimi Ndërkombëtar i Romanit Plaza & Janés), E gjithë pesha e heshtjes (Ateneo de Santander Award) dhe Në gojë gjatë natës, përveç që ka fituar çmime të shumta kombëtare të tregimeve të shkurtra.

Ai është autor i skenareve të filmit Udhëtimi i Cicërimë y Bullying, gjithashtu ka shkruar ato të disa serialeve televizive dhe ka fituar të dytën Çmimi Pilar Miró të skenareve të filmave televizivë. Me një trajnim teknik dhe humanist, García Roldán po rishikon romanin e tij të fundit dhe po fillon një të ri.

Intervistë

 1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Kujtesa ime, e cila me siguri do të më mashtrojë, dikton se libri i parë që lexova ishte Shigjeta e zezënga RL Stevenson.

Dhe mendoj se e mbaj mend atë historia e parë që kam shkruar, për një detyrë shkollore, ishte një pak incident, kopjuar fjalë për fjalë nga libri Tigrat e Mompracemnga Salgari. Sigurisht që mësuesja e vuri re, por në vend që të më akuzonte, ajo më inkurajoi që të vazhdoja të shkruaja për gjërat që më kanë ndodhur. Dhe kështu u zgjua në mua kënaqësia e shkrimit.

 1. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Carlos Vnga Karl Brandi. Prindërit e mi ma dhanë kur isha dymbëdhjetë vjeç sepse ata vunë re se më pëlqente shumë histori. Dhe më bëri përshtypje, jo nga stili në të cilin ishte shkruar, por nga ngjarjet që tregonte: jeta e një perandori! Unë kam jetuar atëherë në një qytet të Avilës, por kur u zhyta në faqet e tij, në vend që të shihja djerrinë e Kastiljës, u shndërrova në një dëshmitar të verbuar të intrigave të pallatit, betejave, pakteve. E mrekullueshme.

 1. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Ufff! John Banville, Jane Austen, Raymond Carver, Paul Auster, Virginia Woolf, Coetzee, Camus, Javier Marías, Laurence Stern, Margarite Duras, Vargas Llosa, Flaubert, Thomas Mann, Tabucchi, Kafka, Nabokov ...

 1. Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Takohemi Emma bovary, por mos e krijoni karakterin.

 1. Ndonjë mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Lexoni, gjithmonë në shtrat, para gjumit.

Sa i përket shkrimit, të mos kesh dritare përpara. Për faktin e thjeshtë se do të më shikonte dhe do të më shpërqendronte. Unë lehtë mund të abstrakoj veten nga zhurma, por jo nga peisazhet, rrugët, njerëzit që kalojnë pranë.

 1. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Studimi im, Biblioteka Kombëtare, hotele, kafene. Për fat të mirë unë përshtatem në pothuajse çdo faqe. Moment? Nga 8 në mëngjes deri në 9 të natës Unë nuk kam asnjë predikim.

 1. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Në mënyrë të pavetëdijshme, të gjithë, me siguri. Por duke supozuar se, Teknika Banville, Stern, Auster dhe Llosa.

 1. Zhanret tuaja të preferuara?

Roman psikologjik, social, realist ...

 1. Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

Për ta mbajtur mendjen zgjuar Zakonisht lexoj dy romane në të njëjtën kohë; një ditë njëra dhe tjetra tjetra. po lexoj Ishulli Berta, nga Javier Marías, dhe Lëkurë Zapanga Balzac.

 1. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Për një lloj autori të caktuar kjo është shumë e bukur. Kam parasysh autorët që zgjedhin historinë që tregojnë (përmbajtjen) sesa stilin (formën); dhe nëse ato që ata tregojnë janë histori me gramatikë filmi, ku ngjarjet ndodhin me një ritëm të mirë dhe me personazhe stereotipë, aq më mirë.

Për ata që preferojnë formën, thellësinë, nuancat, personazhet shumë të hartuar, frazat e rishkruara pa pushim dhe dialogun jo-konvencional, panorama jo lajkatare.

Me zhdukjen e botuesve të tipit Barral, kompanitë e mëdha shumëkombëshe kanë fituar shumë etiketa të rëndësishme (shembull: Alfaguara, i cili i përket Penguin) dhe urdhrat se çfarë lloj letërsie për të botuar vijnë nga jashtë, nga New York, London, Paris , etj, Y duke globalizuar zhanret, ato banalizohen, dhe rastësisht u diktojnë lexuesve se çfarë të lexojnë. Sigurisht ka botues të pavarur, por shumë më pak që jo shumë vite më parë. Dhe kjo është shumë e dëmshme.

Autori i medias ka gllabëruar veprën, e cila është ajo që duhet të mbrojë veten. Prandaj, nëse prezantoni një lajm të ri ose jeni i famshëm për ngjarje që nuk kanë lidhje me letërsinë, mund të shkruani ndonjë roman të vogël, të cilin botuesit do ta "blejnë" për ju. Ose për të porositur, e cila është ajo që ndodh shumë shpesh. Dhe shumë njerëz i blejnë ato libra.

Nëse jeni i ri dhe skandaloz në ndonjë mënyrë, e keni më mirë. Nëse jeni më i vjetër, me shumicën dërrmuese të botuesve keni pak per te bere; ju nuk jeni tërheqës Përsëri, personazhi gllabëron punën. Përsëri, globale minon letrare.

Ka kaq shumë për të folur për këtë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.