Çmimet Nadal dhe Josep Pla për Guillermo Martínez dhe Marc Artigau

Foto Guillermo Martínez: @Rodrigo Fernández. Foto Marc Artigau: Uebfaqja e RAC.

Ata janë të parët e vitit, të dy përkojnë në datën e Ditës së Tre Mbretërve dhe ato janë zhvilluar në Barcelonë. Prestigjioze Çmimi Nadal dhe Josep Plan të prozës në katalanisht. Kanë rënë te shkrimtarët Guillermo Martinez, për Gazetat Guilford, Dhe Marc Artigu nga Vigjilja. Dhe këta të fundit nuk janë përjashtuar nga polemika, fatkeqësisht i huaj për letrar. Por cili do të ishte një veprim i vetë-respektuar nga këta pa pikën e tij të piperit dhe tronditjes.

Çmimi Nadal

Awardshtë çmimi më jetëgjatë, dhe gjithashtu ai që ata e konsiderojnë më prestigjioz, nga letrat kombëtare. Dhe këtë vit e tij 75 vjetori. Dhe diçka e pazakontë ka ndodhur: që fituesi i saj është Amerikano-Latin. Argjentinasi Guillermo Martinez macja është dërguar në ujë me dorëshkrimin Gazetat e Guildford, i cili kishte paraqitur me një pseudonim, dhe titulli përfundimtar i të cilit është romani Krimet e Alicia.

Shtë vazhdimi i një të mëparshmi, ai i Krimet e Oksfordit, gjë që e vuri Martínez në krye në 2003 me Premio Planeta Argentina dhe që udhëhoqi në kinemanë Álex de la Iglesia në vitin 2008. Në këtë rast çelësi për zgjidhjen e të gjitha gjëegjëzave nuk gjendet në matematikë, por në Alicia, personazhi i krijuar nga Lewis Carroll.

Komploti është vendosur në 1994 dhe ne jemi akoma në universitetin prestigjioz britanik, këtë herë në gji të një vëllazëri hermetike kushtuar Lewis Carroll. Në të do të ketë një seri krimesh të tmerrshme dhe personi i ngarkuar me hetimin e tyre përsëri do të jetë Profesori i Logjikës Arthur Rrallë.

Çmimi Josep Pla

Shkrimtari dhe dramaturgu Marc Artigu ka qenë fitues i 51 Çmimi Josep Pla me prozë katalanase dhe i pajisur me 6.000, me romanin e tij Vigjilja. Ajo u prezantua gjithashtu me pseudonimin e Joan Ramírez i Ramírez dhe me titullin L'habitació de l'estiu.

Shfaqja tregon një histori intrigash ku është protagonist Raimoni, një shkrimtar i tregimeve (diçka që ai ndan me krijuesin e tij), i cili i rrëfen ato në radio dhe që jeton me vëllain e tij, blah, i cili pësoi një aksident trafiku. Një ditë ata do t'ju ofrojnë mundësinë për të shkruaj një biografi të një gruaje më të vjetërpor së shpejti do ta kuptoni se ka diçka të çuditshme prapa atij komisioni. Kështu që do të duhet të marrësh vendime që do të të vendosin midis një shkëmbi dhe një vendi të vështirë.

Autori ka gjeneruar një të shkëlqyeshme polemika për deklaratat e tonit politik ai dorëzoi gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve. Ato fjalë kanë prodhuar reagime nga të gjitha fushat dhe kanë nxehur mjedisin më shumë shoqëror sesa letrar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.