JK Rowling: Një shembull i kapërcimit

JK Rowling: Kimia e ndërlikuar e suksesit.

JK Rowling: Kimia e ndërlikuar e suksesit.

Joan Rowling është një nga autorët më të njohur në botë: Librat e saj të sagës së Harry Potter Ato lexohen nga fëmijë dhe jo aq fëmijë në të gjithë botën, dhe shitjet e saj, të drejtat e shfrytëzimit të filmit dhe tregtimi, e kanë çuar atë të jetë një nga shkrimtarët më të pasur në botë.

Forbes e quajti atë ppersoni i parë që fitoi 1000 miliard dollarë nga shkrimi i librave.

Fëmijëria e Joanne Rowling:

Harry Potter është një djalë jetim me fuqi magjike, i cili arratiset në një botë magjike për t’i shpëtuar jetës së tmerrshme që i dhanë xhaxhallarët e tij, me të cilin jeton. Joanne Rowling gjithashtu jetoi ferrin e saj në atë fazë të jetës së saj, por jo në shtëpi, por në shkollë: mësuesi që ia bëri jetën të pamundur, Zonja Morgan një nga personazhet më të liga te Harry Potter, profesori Severus Snape.

Në moshën gjashtë vjeç ai shkroi historinë e tij të parë, megjithëse pasioni i tij për letërsinë zhvillohet në fazën e tij të adoleshencës, tezja e tij e madhe i dha një kopje të vjetër të autobiografisë së Xhesika Mitford: Për nder të tij ai e quajti vajzën e tij të parë Jessica.

Fillimi:

Ai studioi filologji franceze, punoi ne Porto si mësues i anglishtes dhe atje ajo u martua me Jorge Arantes, një gazetar portugez me të cilin kishte një vajzë.

Joanne u largua nga Portugalia kur vajza e saj ishte vetëm disa muaj larg alkoolizmi dhe keqtrajtimi i burrit të saj.

U zhvendos në Skoci me vajzën e tij, ku vuante nga depresioni klinik y ai erdhi për të konsideruar vetëvrasjen. Ajo fazë e jetës së tij i dha idenë e Çimentuesit, krijesa pa shpirt.

Të papunë dhe duke jetuar me subvencione shtetërore, Rowling përfundoi romani i tij i parë duke shkruar në kafene të ndryshme.

Howgarts Academy: Një vend arratisjeje nga trauma e fëmijërisë së Harry Potter dhe JK Rowling.

Diagon Alley: The Wizarding World ku JK Rowling lëshon traumat e saj të fëmijërisë përmes Harry Potter.

Harry Potter është botuar më në fund!

Refuzuar nga botuesit, libri i saj i parë botohet falë Alice Newton, vajza tetë vjeçare e presidentit të shtëpisë botuese Bloomsbury. Dorëshkrimi ra në duart e vajzës rastësisht dhe babai i saj pranoi ta botonte për të mos e zhgënjyer. Pjesa e parë u botua në 1997 me një tirazh prej vetëm 1000 kopjesh.

Rowling kishte bllok shkrimtari ndërmjet Kupa e Zjarrit y Harry Porter dhe Urdhri i Feniksit Të presionuar nga suksesi i saj dhe të qenit i ekspozuar shoqërisht, pavarësisht nga natyra e saj e ndrojtur. "Më mbaroi koha ose energjia kur arrita në fund," tha ai duke iu referuar Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit.

Joanne Rowling sot:

Pas vështirësive të kaluara si nënë e vetme, tani kryeson një shoqatë bamirësie që ndihmon familjet me një prind: Bukë xhenxhefili.

Ajo është një person i ndrojtur, xheloz për privatësinë e saj ndaj kujt është e vështirë për të që të mbajë famë dhe jetë publike.

Seri Harry Potter është përkthyer në 74 gjuhë.

ajo është e të martuar me anestetikistin Neil Murray, që nga viti 2001, dhe ata kanë dy fëmijë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.