Shkrimtarët që nuk fituan çmimin Nobel për Letërsi

Shkrimtarët që nuk fituan çmimin Nobel në Letërsi

Në një vit në të cilin Çmimi Nobel në Letërsi pezullohet në 117 vjet trajektore, rishikoni historinë e një prej çmimet më prestigjioze me letra na ka bërë të shpëtojmë këto në vijim shkrimtarë që nuk fituan çmimin Nobel për Letërsi. Autorë që megjithë suksesin kritik dhe publik gjatë gjithë karrierës së tyre ishin gjithmonë kandidatë të përjetshëm për pishinat.

Haruki murakami

Ata shkrimtarë që nuk fituan kurrë Çmimin Nobel për Letërsi njihen si «nobelët e humbur« Një model i të cilit japonezi Haruki Murakami është përfaqësuesi më i madh. Kandidat i përjetshëm për çmimin e Akademisë Suedeze dhe një emër që shfaqet çdo vit në pishina, autori i Tokyo Blues dhe Kafka në breg është lënë në hije nga shkrimtarë të tjerë me origjinë japoneze që kanë fituar Nobel si p.sh. Kazuo Ishiguro. Ndër arsyet pse Murakamit i është mohuar çmimi, ka teori të ndryshme, duke përfshirë statusin e best-seller që kanë arritur punimet e tij dhe sa pak i pëlqen Akademia, ose karakterin e romanit të lehtë të treguar nga kritikë të ndryshëm në fillimet e tij në referencë në stilin e tij të thjeshtë. Sidoqoftë, ne i besojmë kësaj shkrimtari më i famshëm japonez në botë fitoni çmimin disa ditë.

Ngũgĩ wa Thiong'o

E drejta për të shkruar në gjuhën tuaj

Ngũgĩ wa Thiong'o, gjatë një prej leksioneve të tij.

Në vitet e fundit, një tjetër nga autorët e përsëritur në pishinat e Çmimit Nobel në Letërsi ka qenë Thiong'o, një shkrimtar me origjinë Keniane i cili mbrojti kulturën e popullit Kikuyu, artet e saj interpretuese, gjuhën dhe letërsinë e saj përballë shtypjes së fuqive kolonizuese. Autor i veprave që tashmë janë pjesë e historisë bashkëkohore të Afrikës si p.sh. Një kokërr gruri ose eseja e rekomanduar Dekolonizoni mendjen, ky shkrimtar i internuar nga vendi i tij duhet të bëhet një fitues çmimesh falë punës së tij të palodhur si avokat dhe zë për kontinentin e zi. Arsyet janë ende të panjohura.

Jorge Luis Borges

Nëse ekziston një autor i Amerikës Latine që e meritoi Nobelin, ai ishte Jorge Luis Borges. Prodhuesi i një prozë që do të ndryshonte përgjithmonë trajektoren e letërsisë së shekullit të XNUMX-tëBorges dukej si një kandidat për dy dekada para vdekjes së tij në 1986 pa qenë kurrë fitues. Në fakt, viti që emri i tij më shumë dëgjoi ishte 1976, megjithëse takimi i tij me Pinochet që 22 shtator shërbeu për ta hequr atë plotësisht. Një arsye më shumë për të menduar se, siç ndodhi me autorin e The Aleph, autorë të tjerë nuk e morën kurrë çmimin për arsye politike.

Virginia Woolf

Një anëtar i skenës së zgjedhur letrare të Londrës të viteve 20 dhe një nga gratë që ndihmoi integrimin e feminizmit Në zona të ndryshme të shoqërisë, Virginia Woolf u desh të depërtonte në një kohë kur machismo pushtoi gjithçka. Në fakt, paaftësia e një gruaje për të shkruar në një botë të mbizotëruar nga meshkujt ishte tema kryesore e eseja e tij e famshme Një dhomë e tij, një vepër që do të rizbulohej në vitet 70 gjatë lëvizjes feministe. Autor i veprave po aq të njohura sa Zonja Dalloway ose Në Far, Woolf u anashkalua nga Akademia në një kohë kur bota dukej e papërgatitur për të shpërblyer një shkrimtare femër.

Franz Kafka

Autori me origjinë hebraike është një nga më me ndikim në letërsinë e shekullit të XNUMX-të duke krijuar histori të pazakonta, tërësisht të larguara nga ajo që ishte konceptuar deri më tani. Shkrimtar i romanet Gjyqi, Kështjella, Të Zhdukurit dhe Metamorfoza e famshmeKafka nuk fitoi kurrë Çmimin Nobel për Letërsi, sipas ekspertëve, për një vizion letrar për të cilin Akademia nuk ishte ende gati. Sidoqoftë, koha ka provuar një autor, ndikimi i të cilit në zhargonin dhe veprat letrare aktuale është plotësisht i dukshëm.

Leo Tolstoy

Leon Tolstoy

Ata thonë se gjatë kremtimi i Çmimit të parë Nobel në Letërsi në 1901, rusi Leon Tolstoy dukej si kandidati kryesor për të fituar çmimin. Sidoqoftë, përfundimisht i ra poeti francez Sully Prudhome. Vite më vonë, pas botimit të një libri nga akademiku suedez Kjell Espmarkse që shpjegoi arsyet që çuan në çmim, u mësua se Akademia refuzoi t'i ofrojë atij çmimin, duke e konsideruar punën e tij si një "inadversion kundër kulturës" gjithashtu si kundër kulturës.Kisha dhe Shteti. Një refuzim që autori i Luftë dhe paqe Ai erdhi për të falënderuar, duke pretenduar se "ai preferoi të mos merrte para që ishin plot me të liga".

James joyce

James joyce

Sipas Gabriel García Márquez, James Joyce ishte shkrimtari më me ndikim i shekullit të XNUMX-të për shumë arsye. Por kryesorja ishte aftësia e tij për të përshtat një klasik si Odisea e Homerit në Dublin e viteve 1910 duke dhuruar një roman joshës dhe mbase tepër tejkalues ​​për kohën e tij. Në fakt, siç u tha nga akademiku i lartpërmendur Kjell Espmark, "Akademia nuk ishte e përgatitur për këtë lloj të ri të letërsisë, duke u mbështetur më shumë në letrat tradicionale". Mentor i një brezi që ende feston të famshmit Lulëzimi Çdo 16 qershor, Joyce është një nga të mëdhenjtë e harruar nga komiteti i Çmimit Nobel.

Julio Cortazar

Julio Cortázar, autor i Hopscotch

Përtej fenomenit që i ashtuquajturi "bum i Amerikës Latine" supozonte në vitet '60, Julio Cortázar ishte një autor që revolucionarizoi stilin dhe mënyrën e tregimit të historive. Për shembull, puna e tij mbetet Rayuela, e cila ishte një sfidë për lexuesit e kohës së tij (dhe sot). Në atë kohë, autori u pyet nëse do të dëshironte të fitonte çmimin Nobel për Letërsi, të cilit Cortázar u përgjigj "Po, unë do të doja ta merrja për ta përdorur atë si një armë politike kundër atyre shkrimtarëve të Amerikës Latine që ia shitën fashizmit " Arsyet pse ai kurrë nuk arriti të fitojë Nobel nuk janë të qarta, por ne mendojmë që Akademia kurrë nuk i ka pëlqyer ato autorët aq politikisht jo korrekt si Cortázar.

A mendoni se këta shkrimtarë që nuk fituan çmimin Nobel në Letërsi e merituan çmimin? Cilët autorë të tjerë do të përfshini?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sandra dijo

  Një tjetër që gjithashtu duhet të kishte marrë Çmimin Nobel ishte Juan Rulfo.

 2.   Michael Dulillari dijo

  Tolstoy, kafka, xhojsi e meritonin vërtet. Sa keq më vjen për paragjykimet ndaj tyre!

 3.   Filip Abalos dijo

  Graham Green duhet të kishte marrë Nobelin.