Duke analizuar dekolonizimin e mendjes, nga Ngũgĩ wa Thiong'o

Një pjesë e botës e koncepton Afrikën si një vend ku mbizotërojnë ngjyrat, shkrirja dhe natyra, por edhe varfëria, plehrat dhe mungesa e kulturës që rezulton nga një kolonizim që për vite me radhë ka konsumuar shpresat e komuniteteve me potencial unik. Këto dhe çështje të tjera trajtohen nga dega kulturore, më konkretisht përmes Letërsi, poezi dhe teatër kenian në libër Dekolonizoni mendjen, nga Ngũgĩ wa Thiong'o, një nga mendimtarët dhe autorët e mëdhenj të kontinentit më të madh në botë.

Dekolonizimi i mendjes: Ekspozimi i rrënjës së problemit afrikan

Dekolonizimi i mendjes është ndoshta një nga librat më të mirë për problemet e Afrikës që mund të lexoni, pjesërisht sepse adreson konfliktin nga rrënjët e tij, duke u mbështetur në art dhe arsim si dy vlera të ndërthurura dhe në të njëjtën kohë të shtypura nga një imperializëm, gjurmët e të cilit mbahen ende jo vetëm nga popujt e Afrikës, por edhe nga ata të Azisë Evropë. Amerikën Latine, banorët e së cilës autori i referohet si "të dënuar të botës". Por le të shkojmë në pjesë.

Dekolonizoj mendja është një ese që bashkon katër leksione të kryera midis 1981 dhe 1985 nga Ngũgĩ wa Thiong'o, një akademik i popullit Gikuyu, në Kenia, i internuar jashtë vendit për më shumë se njëzet e pesë vjet për faktin e guximit të sfidojë neokolonializmin nga kultura, tema kryesore e librit.

Imperializmi në Afrikë gjatë shekullit të XNUMX-të, qoftë anglez, francez, gjerman apo portugez, ishte një trend që jo vetëm përvetësoi tokat e afrikanëve, por gjithashtu i detyroi ata të shikonin drejt kulturës së tyre me turp dhe të përqendronin interesat e tyre në ndjekjen e një perëndimore në atë që ata mund të asnjëherë akses. Sigurisht, në këtë vizion të ri kishte një përjashtim total të letërsisë afrikane (një shembull i kësaj ishte Kongresi i Shkrimtarëve Afrikanë të Shprehjes Angleze të mbajtur në Uganda në 1962 dhe në të cilin poeti Tanzanian Shabaan Robert, një nga më universalët në Afrikë , ai nuk u ftua nga fakti që e gjithë puna e tij u botua në Suahilisht). Në Decolonizing the Mind Thiong'o merret me këtë dhe me fakte të tjera që rrjedhin nga imperializmi dhe neokolonializmi, problemi kryesor aktual në Afrikë.

Afrika është një kontinent i shumë popujve, grupeve etnike dhe gjuhëve, i një oratorie dhe poezie unike. Për këtë arsye, një nga masat e para të kolonializmit kulturor të cilit Perëndimi i nënshtroi Afrikën ishte të ndikonte në gjeneratat e saj të reja duke zëvendësuar gjuhën e tyre me anglisht ose duke zbatuar një sistem arsimor në të cilin Përrallat afrikane u zëvendësuan nga drama të Shekspirit ose TSElliot, për librat në të cilët vizioni ekzotik i Evropës për Botën e Tretë ishte ai i një vendi të një njeriu të egër dhe të paqytetëruar. Ky "larje koke" në afrikanë ka qenë problemi i madh për popullatën afrikane sipas Thiong'o, i cili shumë kohë para internimit shkroi një dramë që analizonte një problem të tillë dhe suksesi i të cilit ishte arsye e mjaftueshme për të përfunduar në burg.

Thiong'o: Gikuyu si një armë

E drejta për të shkruar në gjuhën tuaj

Thiong'o lindi në 1938 në Limuru (Kenia), duke qenë dëshmitar i drejtpërdrejtë i revolta e Mau Mau për pavarësinë e vendit të tij, të arritur në 1963. Në të njëjtën kohë, dhe falë notave të tij të mira, ai arriti të fitonte hyrjen si akademik në atë klasë elite imperialiste që mori (dhe vazhdon ta bëjë) vendimet më të rëndësishme në vendi, një pozicion që e lejoi atë të veprojë për mbrojtjen e gjuhëve dhe kulturave të pakicave. Ndër romanet e Thiong'o-së gjejmë Lumi midis (1965), Një kokërr gruri (1967) ose, së fundmi, The Raven Witcher (2006). Sidoqoftë, themeli i punës së tij do të ishte shkrimi i shfaqjes Ngaahika Ndeenda, interpretuar në Qendrën Kulturore dhe Edukative të Komunitetit Kamiriitu në 1977 dhe arsyeja pse, një vit më vonë, Thiong'o do të çohej në burg. Aty ishte ai që ai do të shkruante veprën e tij të parë gikuyu, Caitaani Mutharabaini, në një letër higjienike mjaft të trashë, një "detaj" imperialist për t'i bërë të burgosurit vendas të vuanin edhe kur shkonin në tualet. Pasi u liruan nga burgu, Thiong'o dhe familja e tij u transferuan në Shtetet e Bashkuara, nga ku autori ka vazhduar të mbrojë kauzën e tij.

Dekolonizimi i mendjes është ndoshta libri më i qartë i autorit për problemet e Afrikës. Në fakt, unë do të citoj fjalë për fjalë disa nga citimet nga libri si provë e asaj thelbësore aktuale të tërbuar:

Studimi i vazhdimësisë historike të një kulture: pse nuk mund të jetë ajo afrikane? Pse letërsia afrikane nuk mund të jetë në qendër, në mënyrë që të mund të konsiderojmë pjesën tjetër të kulturave në lidhje me të?

Nga ana tjetër, nga kjo thirrje për veprim lind problemi kryesor në Afrikë sot, sipas Thiong'o:

Shteti neokolonial është mohimi i përparimit dhe zhvillimit të Afrikës. Humbja e imperializmit dhe neokolonializmit, dhe, për këtë arsye, çlirimi i burimeve natyrore dhe njerëzore dhe i të gjitha forcave prodhuese të kombit do të ishte fillimi i përparimit dhe zhvillimit autentik të Afrikës.

Ditë para fillimit të librit e kisha gati një histori mbi neokolonializmin e vendosur në Cape Verde që ka qenë më shumë se i ndikuar nga fjalët Thiong'o.

Një burrë që rrezikoi jetën e tij për të shndërruar një gjuhë dhe kulturën që rrjedh prej saj në armën më të mirë në ndjekje të paqes, të barazisë së popujve afrikanë në lidhje me një botë shtypëse.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Piper valca dijo

  E vetmja gjë që unë mund të hedh poshtë është fjalia juaj e parë: plehra dhe injoranca? Unë mendoj se është shumë e rrezikshme të përcaktohet një kontinent i tërë nën këto fjalë. I kthej pyetjen: çfarë shihni kur shikoni drejt Evropës? Pastërtia dhe kultura? Ju po supozoni se në Afrikë nuk ka kulturë pa një argument që e mbështet atë dhe i jep asaj vlefshmëri, duke përjetësuar imazhin e saj të egërsisë, vetëm sepse kultura e saj është e ndryshme nga e juaja, dhe këtu qëndron problemi.

  Ju po bëni gabim duke u bazuar në faktin se kushtet tuaja shoqërore dhe / ose kulturore janë rregulla universale dhe se gjithçka që është ndryshe ose jashtë këtij kanuni është negative.

  Cilat janë referencat tuaja? A është rreptësisht e nevojshme të jepni atë imazh të Afrikës për të hapur artikullin (i cili zakonisht është shumë i mirë)?

  Na vjen keq nëse tingëlloj agresive.