Çmimi Planeta 2018: Zbulojmë komplotin e punimeve finaliste.

Konferenca për shtyp Planeta Prize 2018: Këto janë 10 romanet ndër të cilat janë fituesi dhe finalisti.

Konferenca për shtyp Planeta Prize 2018: Këto janë 10 romanet ndër të cilat janë fituesi dhe finalisti.

Sot, presidenti i grupit Planeta dhe juria e Çmimi Planet 2018 ata kanë zbuluar komplotin e 10 romanet finaliste në një konferencë shtypi të mbajtur në Palacio de San Pau, në të cilën Actualidad Literatura ishte i pranishëm.

Këtë vit 2018, tema e romaneve finaliste ka marrë një kthesë të rëndësishme pas 65 edicioneve të Çmimit Planeta. Romani Historik dhe Lufta Civile u lënë vendin këtë vit romaneve me protagoniste femra. Në dhjetë finalistët gjejmë romane detektive të të gjitha llojeve (me humor, me trillime shkencore, psikologjike dhe historike) dhe më shumë trillime shkencore se kurrë. Po kështu edhe romanet finaliste:

Mirupafshim, nga Sandra Glaser (pseudonim)

Një sagë familjare e shpejtë. Një histori e luftës, kapërcimit dhe mbijetesës së tre brezave të grave nga e njëjta familje, të cilat drejtohen në çmenduri nga një figurë e pamëshirshme mashkullore, dhe ku rrëfimtari përpiqet të kuptojë të kaluarën e saj në mënyrë që të pajtohet me të tashmen.

Dhuna gjinore e Paulina Ayerza (pseudonim)

Një roman transgresiv, me histori lezbike dhe një fund tronditës. Pasi mësoi për vdekjen e gruas që dikur ishte dashuria e saj e madhe, një piktor argjentinas që jeton në Paris rrëfen kalvarin që kaloi dhe marrëdhëniet e vështira të dominimit dhe refuzimit shoqëror që u krijuan midis të dyve.

Duke parë një qiell të heshtur, nga Elena Francis (pseudonim)

Triller shkencor-shkencor. Një dritë misterioze, për të cilën shkencëtarët nuk mund të gjejnë ndonjë shpjegim, shfaqet në qiell. Sidoqoftë, pasojat shpejt shfaqen: njerëz të ndryshëm në të gjithë botën fillojnë të ndajnë kujtime, të vuajnë makthe dhe të bëhen të ndërlidhur për jetën.

The Rise, nga James Sussex (pseudonim)

Rritja verbuese e një gruaje në një botë burrash të zhytur në luftën për pushtet politik dhe që mendojnë se lidershipi u përket vetëm atyre. Protagonistja do të manovrojë me shkathtësi për të arritur qëllimet e saj.

Arti i arratisjes, nga Daniel Tordera.

Distopia shkencore-shkencore në të cilën katër të njohur të vjetër zgjohen në një dhomë të mbyllur me vetëm një kuti. Brenda, një pistoletë, tre plumba dhe një shënim, i cili njofton se vetëm një prej tyre mund të mbijetojë. Ata duhet të bien dakord, të vendosin se kush do të mbetet gjallë dhe të bëjë vetëvrasje tjetër.

Hija e Qershisë, nga Ariane Onna (pseudonim)

Në një qytet në vendin bask francez, ndodh një ngjarje e tmerrshme që trondit të gjithë: Çfarë mund ta çojë një grua me sa duket të lumtur t'i japë fund jetës dhe vajzës së saj që është pak më shumë se një vjeç? Ky është misteri që rrëfyesi do të përpiqet të zbulojë, duke u zhytur në mbytjen dhe vetminë që nënës nënkupton.

The Losers, nga María Díez García

Histori e dy personazheve antagonistë që kryqëzohen dhe përzihen pa e ditur ata. Ai, një njeri i goditur me profesion dhe i cili, përveç punës së tij të veçantë, bën një jetë normale; ajo, një detektive private e specializuar në pabesi dhe duke hetuar një rast vrasjeje.

Pallati Modernist i San Pau: Faza e nderit për prezantimin e veprave finaliste për Çmimin Planeta 2018.

Pallati Modernist i San Pau: Faza e nderit për prezantimin e veprave finaliste për Çmimin Planeta 2018.

Mate i Hatshepsut (pseudonim)

Romani historik detektiv. Valencia, S. XVI: një grua gjen kodikun e parë modern të shahut në botë. New York, shekulli XNUMX: një mjek është i përfshirë në kërkimin e këtij kodiku. Hetimi do ta çojë në Valencia, ku ajo do të zbulojë të kaluarën e saj të errët dhe të tashmen e saj të errët.

Angela nga Leticia Conti Falcone

Kjo shkrimtare e njohur del nga zhanri i saj i zakonshëm me një roman klasik të stilit Raymond Chandler. Vdekja e një Uruguajani të ri, kushtuar korrigjimit të teksteve dhe shkrimit të historive të zeza, e bën komisionerin Piedrahita të kthehet në veprim, duke zbuluar se gruaja ishte helmuar në të vërtetë. Por kush kishte arsye ta vriste?

Dashnori i vejushës së zezë, nga Ray Collins (pseudonim)

Roman i zi me një prekje humori. Një endacak qensh argjentinas është i përfshirë në rastin e Black Widow, një hakmarrës që vret klientët e prostitucionit. Ai është dyshues ndaj disa grave por përfundon duke zbuluar se nuk është asgjë tjetër veçse një mbulesë për bizneset me hije me të cilat ishte i lidhur vëllai i tij i ndjerë.

Cila prej këtyre punimeve do të jetë fituese dhe finaliste e Çmimit Planet 2018? Bastet lejohen. Nesër më 15 tetor 2018, dita e Shën Terezës, si çdo tetor për 65 vjet, në nderim të Terezës, gruas së themeluesit, misteri do të zbulohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)