Calderón de la Barca dhe Anne Brontë ndajnë ditëlindjen

Njëra është don Pedro Calderon de la Barca, dramaturg i shquar dhe figurë e jashtëzakonshme e jona Mosha e artë. Tjetri është Anne Bronte, më e reja nga tre motrat ndoshta më të famshme britanike në letërsi. Ata të dy kanë lindur në një ditë si sot. Calderón de la Barca e bëri atë në Madrid1600, dhe Anne Brontë në Thorton, Yorkshire, në 1820.

Z. Pedro arriti lavditë më të mëdha me të tijat luan për teatër. Y Anne, pavarësisht popullaritetit më të madh të motrave të saj më të mëdha Charlotte dhe Emily, gjithashtu shquhej me prozën e tij. Por ata të dy e kultivuan vargun, kështu që sot, në kujtesën e tij, Theksoj dy poezi të tij.

Calderon de la Barca

Hidalgo, ushtar dhe prift, Pedro Calderón de la Barca nënshkruan drama të pa shkatërrueshme si p.sh. Jeta është ëndërr, Kryetari i komunës së Zalamea, Goblin lady ose Mjeku i nderit të tij. Por ka edhe një prodhim të rëndësishëm poetik. Kjo është një nga poezitë e tij, një oktavë që i përket Komeditëthirrja Rrethimi i Bredës.

Ushtari spanjoll i Tercios

Kjo ushtri që ju shihni
Unë endem në yelo dhe nxehtësinë,
republika më e mirë
dhe më shumë politikë është
të botës, në të cilën askush nuk pret
që të qenit i preferuar mund
për fisnikërinë që trashëgon,
por me atë që ai fiton;
sepse këtu gjaku tejkalon
vendi që bëhet një
dhe pa shikuar se si lind
duket sikur vazhdon.

Këtu nevoja
nuk është turp; dhe nëse ai është i sinqertë,
i varfër dhe i zhveshur një ushtar
ka cilësi më të mirë
se më i pashëm dhe më i kthjellët;
sepse këtu për atë që unë dyshoj
veshja nuk e zbukuron gjoksin
se gjoksi zbukuron fustanin.

Dhe kështu, plot modesti,
do të shihni më të vjetrën
duke u munduar të jem më shumë
dhe të duket më së paku.

Këtu më kryesore
feat është të bindesh,
dhe si duhet të jetë
as po pyet as refuzon.

Këtu, më në fund, mirësjellja,
marrëveshja e mirë, e vërteta,
vendosmëri, besnikëri,
nder, i çuditshëm,
kredia, mendimi,
qëndrueshmëri, durim,
përulësia dhe bindja,
fama, nderi dhe jeta janë
pasuria e ushtarëve të varfër;
që në fat të mirë apo të keq
milicia është vetëm një
fe e burrave të ndershëm.

Anne Bronte

Më e vogla nga tre motrat Brontë jetoi mbase në hijen e Emily dhe Charlotte, dhe ndau fatin e tij të pafat të vdekja e hershme. Romani i tij më i njohur është Agnes gri, por edhe të nënshkruar Qiramarrësi i Sallës Wildfell. Megjithatë, gjithashtu poezia e tij është e jashtëzakonshme, pjesën më të madhe të së cilës ai e botoi me një pseudonim. Këto janë dy mostra.

Evokimet

Po, ti je zhdukur! Dhe kurrë më
Buzëqeshjet e tua të shkëlqyera do të më mbushin me gëzim;
Por unë mund të kaloj derën e vjetër të kishës
Dhe ec në dyshemenë që të mbulon,
Unë mund të duroj të ftohtin, lapidarin e lagësht,
Dhe të mendosh se, i mbingarkuar, ai shtrihet përtokë
Zemra më e qetë që kam njohur ndonjëherë
Më e ëmbla që do të takoj përsëri.
Sidoqoftë, edhe pse nuk mund të të shoh më,
Ashtë një komoditet që të kam parë akoma;
Dhe megjithëse jeta juaj epemeral ka mbaruar,
Niceshtë mirë të mendosh se çfarë ke qenë;
Të mendosh për një shpirt hyjnor kaq afër,
Brenda një lloj engjëlli kaq të bukur,
Të bashkuar në një zemër si e jotja,
Ju dikur gëzonit mjedisin tonë të përulur.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.