Herman Hesse. 141 vjet i një shkrimtari thelbësor. Disa fraza

Herman Hesse ishte një shkrimtar, poet, romancier dhe piktor, dhe u bë një nga autorët më të rëndësishëm dhe të lexuar të shekullit të XNUMX-të. Ka lindur Gjermanisht një ditë si sot e 1877, por u shtetëzua Zviceran në vitin 1924. Ai shkroi tituj të tillë domethënës si Siddarta o Ujku i stepës. Por unë qëndroj me Nën rrota, një nga veprat e tij të para dhe leximin nga adoleshenca ime që e kam rilexuar më shumë se një herë. Unë i rishikoj punimet e tij me një zgjedhja e frazës.

Herman Hesse

Udhëtimet e tij në Indi Në raste të ndryshme, kur babai i tij ishte misionar, ata ishin vendimtar që kultura orientale të ndikonte në punën e tij në një mënyrë vendimtare, veçanërisht në një nga më të rëndësishmet dhe më të lexuarat, sigurisht më të famshmet, Siddarta.

Punoj si Librashitës ndërsa ishte duke shkruar. Demian, publikuar ne 1919, ishte e tija suksesi i parë Dhe tregon një nga temat e saj të përsëritura: zhvillimin e individualitetin e vet dhe su rebelim para konventave shoqërore.

Kur ai dënoi pjesëmarrjen e Alemania në Lufta e Parë Botërore, Hesse vendosi të shkojë në mërgim Zvicra dhe atje ai shkroi veprën e tij ndoshta më me ndikim: Ujku i stepës. Ata i dhanë atij Çmimi Nobel për Letërsi në 1946.

Punime dhe fraza

Peter erdhi (1904)

 • Përkundër gjithçkaje, vazhdoja të shikoja në ëndrrat e mia një qëllim, një lumturi, një përsosmëri më të madhe para meje.
 • Edhe sot e di që në botë nuk ka asgjë më të shijshme sesa një miqësi e vërtetë dhe besnike mes burrave.
 • Përsëri kisha bindjen se nuk isha i prerë për jetën e rehatshme dhe të qetë midis burrave.
 • Mbase ishte fati im të isha një i huaj për atë shoqëri të cilës unë i përkisja gjithë jetën.
 • Dy javë më vonë ai u mbyt duke u larë në një lumë të vogël.
 • Kam ecur pas shumë ëndrrave, asnjëra prej tyre nuk është realizuar.

Demian (1919)

 • Jeta e secilit njeri është një rrugë drejt vetes, përpjekja për një rrugë, skica e një rruge.
 • Kur urrejmë dikë, ne urrejmë në imazhin e tij diçka që është brenda nesh.
 • Kur dikush ka frikë, kjo është për shkak se ne i kemi dhënë dikujt pushtet mbi ne.
 • Të gjithë mbajnë me vete, deri në fund, viskozitetet dhe lëvozhgat e vezëve të një bote primordiale.
 • Asnjë njeri nuk ka qenë plotësisht vetvetja; por të gjithë aspirojnë të bëhen, disa errësirë, më qartë të tjerët, secili sa më mirë që të mundet.

Siddharta (1922)

 • E buta është më e fortë se e forta; uji është më i fortë se shkëmbi, dashuria është më e fortë se dhuna.
 • Sa mirë është të provosh vetë atë që duhet të dish, ta përjetosh nga afër, të mos e njohësh vetëm me kujtesë, ta njohësh me sy, me zemër, me stomak.
 • Unë nuk kam të drejtë të gjykoj jetën e të tjerëve. Thjesht duhet të gjykoj veten time dhe të zgjedh ose refuzoj bazuar në personin tim.
 • Dituria nuk komunikohet. Mençuria që një i urtë përpiqet t'u komunikojë të tjerëve gjithmonë tingëllon e çmendur.
 • Ajo buzëqeshje, shumëvjeçare, e qetë, e hollë, e padepërtueshme, mbase e mirë, mbase tallëse, e mençur, e shumëfishtë ... kështu buzëqeshin qeniet e përsosura.
 • Një burrë nuk është kurrë i shenjtë ose mëkatar.
 • Ai mori frymë për një moment dhe për një moment u ndie i ftohtë dhe u drodh. Nuk kishte më të vetëm se ai.

Ujku i stepës (1927)

 • Ai gjithashtu u tundua nga vetëvrasja kur ishte ende fëmijë.
 • Këta të pavdekshëm nuk i kthyen shpinën jetës, por ndërtuan botë të admirueshme përmes një lartësimi të dashur të gjërave të vogla që gjithashtu përbëjnë ekzistencën.
 • Ai kishte menduar më shumë se burrat e tjerë, ai posedonte në çështjet shpirtërore një objektivitet të qetë.
 • Ajo vështrim preku zemrën e gjithë njerëzimit.
 • Haller ishte një gjeni i vuajtjeve.
 • Duhet të jesh krenar për dhimbjen; gjithçka është një kujtesë e gjendjes sonë të ngritur.
 • Shumica e burrave nuk duan të notojnë para se ta dinë.
 • Njeriu i fuqishëm në pushtet dorëzohet; njeriu i parave, në para; servil dhe i përulur, në shërbim; ai që kërkon kënaqësi, në kënaqësi. Dhe kështu ujku i stepës iu nënshtrua pavarësisë së tij.

Nën rrota (1906)

Po, unë e mbaj këtë punë. Mbase sepse e lexova në një moshë të ngjashme me atë të protagonistit të këtij libri, shumë më e thjeshtë dhe më e lehtë për të lexuarSiddarta o Ujku i stepës, për shembull. Apo ndoshta sepse ishte nga të parët që preku thellë zemrën time.

Ai na tregon jetën e Hans giebenrath, një djalë shumë inteligjent dhe vigjilent. Rrethanat përreth si autoriteti i hekurt i babait dhe mësuesve të tij Ata do të jenë thelbësore për atë mungesë lirie për të bërë atë që dëshironi dhe për të marrë nën kontroll jetën tuaj. Aq vendimtare sa ato do të çojnë në shkatërrimin e plotë të personalitetit tuaj madhështor dhe shumë superior.

Ju mbani kritikë e ashpër që Hesse bën kundër shtypjes shoqërore Kjo i mbyt ato personalitete të ftohta. Ndonjëherë është ambienti, por shumë herë më shumë është për shkak të zilisë dhe paaftësisë së personaliteteve më të dobëta përreth. Shtë një ankesë, një manifest në favor të inteligjencës dhe jetës në vetvete si një projekt personal dhe unik i secilit.

 • Por ai kishte jetuar edhe ato pak orë që do të thoshin më shumë për të sesa të gjitha gëzimet e humbura të fëmijërisë, orë plot ambicie dhe entuziazëm dhe dëshirë për të fituar, në të cilat ai kishte dëshiruar dhe ëndërruar për veten e tij në një rreth qeniesh superiore.
 • Ai do të ishte nga ata njerëz vulgarë dhe të varfër të cilët i përbuzte dhe të cilët me vendosmëri donte t'i kapërcente.
 • Nëse ai do ta dinte, ai lehtë mund të ishte i pari.
 • Të tjerët ishin shumë poshtë tij. Ai e kishte arritur çmimin e tij të merituar.
 • Ai u mundua vetëm nga ideja që të mos kishte arritur numrin një në provim.
 • Iu duk se ai vetë u prit në këtë orë në rrethin e atyre që kërkojnë të vërtetën.
 • Mbrojtur nga spektakli i tmerrshëm i jetës së kësaj bote.
 • Të gjitha zotërimet shpirtërore nuk përfaqësonin më shumë se vlerë relative.
 • Askush nuk i kishte shkuar ndërmend të mendonte se shkolla dhe ambicia barbare e një babai dhe mësuesve e kishin çuar një qenie kaq të brishtë në një situatë të tillë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.