Librat më të mirë spanjollë në histori

Librat më të mirë spanjollë në histori

Literatura jonë, e cila përfundon në Pirenej dhe nganjëherë bëhet surreale në Ishujt Kanarie, e cila hidhet nga Valencia në Extremadura duke kaluar nëpër një Mançë plot me mite dhe histori të mëdha, krijon një botë me shkronja që nuk ndalet së rishpikuri veten. Të evoluojnë. Këto librat më të mirë spanjisht në histori ata e konfirmojnë atë.

Librat më të mirë spanjollë në histori

La Celestina, nga Fernando de Rojas

La Celestina nga Fernando de Rojas

Megjithëse versionet e para të veprës mbërritën në kohën e Monarkëve Katolikë, nuk do të mbetej vetëm në shekullin e XNUMX-të kur një nga veprat më të rëndësishme të letërsisë sonë do të arrinte suksesin që do ta katapultonte atë si një zhanër më vete, një letrar dhe fenomen kulturor. Trajtohet si «tragjikomedi', Celestine tregon historinë e dy të rinjve, Calisto dhe Melibea, të bashkuar nga marifetet e një prostitute të njohur si «Celestina». Puna u ndalua gjatë kohës së Inkuizicionit, duke u rishfaqur më vonë.

Lazarillo de tormes

Lazarillo de tormes

Megjithëse nuk dihet një datë e saktë e botimit, versionet e vjetra të njërës prej tyre veprat e mëdha të letërsisë spanjolle datojnë nga 1554. Një kohë në të cilën protagonisti, Lazarillo de tormes, ai është i detyruar të mbijetojë nga një fëmijëri e mjerueshme deri në dasmën e tij, duke kaluar duke takuar personazhe të tillë si njeriu i verbër i famshëm të cilin ai e mashtron gjatë një pjese të rrëfimit. Konsiderohet si një ode për zhgënjimin e një epoke dhe hipokrizinë e një shoqërie të korruptuar nga kleri, Lazarillo de Tormes u ndalua deri në shekullin e XNUMX-të nga një inkuizicion kundër të cilit ai u përpoq autori anonim kush e shkroi dramën.

Don Kishoti de la Mancha, nga Miguel de Cervantes

Don Kishoti de la Mancha nga Miguel de Cervantes

Botuar në fillim të vitit 1605, Don Kishoti do të ndryshonte përgjithmonë jo vetëm drejtimin e letërsia në Spanjë, por edhe në të gjithë botën. Historia e zotërisë, leximi i tepërt i romaneve kalorësiake, çoi në konfuzionin e mullinjve me erë të La Mancha me gjigandët ishte më shumë se një roman burlesk, një bashkim referencash për një kohë dhe me një karakter polifonik, pikëpamjet e ndryshme të protagonistëve revolucionarizuan mënyra e rrëfimit dhe e adresimit të realizmit. Padyshim, vepra më universale e lirikës sonë.

Nuk keni lexuar «Kishoti"?

Fortunata dhe Jacinta, nga Benito Pérez Galdós

Fortunata dhe Jacinta nga Benito Pérez Galdós

Konsiderohet nga shumë si vepra më e mirë e Galdós, mbase i ndikuar edhe nga Regjenti, botuar pak më parë nga miku i tij Leopoldo Alas Clarín, Fortunata dhe Jacinta flet për dy gra. Një, Fortunata, është brutal dhe një qytet i vogël, ndërsa Jacinta është delikate dhe nga një familje e mirë, dy pole të kundërta që përfundojnë duke u takuar për shkak të një rrëshqitje tragjike të fatit. Vepra u botua në 1887 pas viti e gjysmë i krijimit nga Galdós, i cili investoi përpjekjet më të mëdha të karrierës së tij në këtë punë.

Doni te lexoni Fortunata dhe Jacinta?

Kallamishte dhe balta, nga Vicente Blasco Ibáñez

Kallamishte dhe balta nga Vicente Blasco Ibáñez

Në vitin 1902, Spanja ishte e zhgënjyer në vetvete. Kishim humbur Kubën, fortesën e fundit të një perandorie të madhe që na shtyu të shikojmë drejt vendit tonë, një nga vlerat dhe trashëgimitë e ndryshuara që askush nuk i dëshironte. Një pjesë e thelbit të kësaj epoke përcakton Kallamishte dhe baltë, një punë nga Blasco Ibáñez vendosur në Albufera e Valencias e cila thur një histori rebelimi midis protagonistit, Tonet, ndaj gjyshit dhe babait të tij, dy fermerë të përulur, dhe historinë e tij të dashurisë me Neletën. Pjesa kryesore e natyralizëmCañas y Barro është një roman me ngjyra tradicionale sa të forta aq edhe të varësisë.

Familja e Pascual Duarte, nga Camilo José Cela

Familja e Pascual Duarte nga Camilo José Cela

La Letërsi spanjolle Na ka lejuar të afrohemi me realitetin e secilës kohë dhe të tjerët ishin përgjegjës për bashkimin e të gjitha këtyre pasazheve në të njëjtën vepër. Ky është rasti i romani më i mirë nga Camilo José Cela, botuar në 1942 dhe një portret i një njeriu nga Extremadura rurale nga 1882 deri në 1937, një periudhë e një Spanje të trazuar politikisht. Një rrip tempulli që, nga ana tjetër, përfshin ngjyrimet e natyralizmi, realizmi dhe romani shoqëror që përcaktoi një kohë që shpërtheu në një Luftë Civile me pasoja të mjerueshme për Spanjën.

Lee Familja e Pascual Duarte.

Nada, nga Carmen Laforet

Nada, nga Carmen Laforet

Andrea është një grua e re që shkon në Barcelonë për të studiuar Filozofi dhe Letërsi. Një episod i ri në të cilin ai debaton midis konflikteve të brendshme të familjes së tij dhe marrëdhënieve që lindin në përvojën e tij universitare. Zëri i një kohe siç ishte koha e pasluftës, Asgjë ajo u bë fitues i edicionit të parë të Çmimit Nadal hapja e dyerve të reja për letërsinë dhe, posaçërisht, për disa shkrimtarë për të cilët Laforet u bë një shembull për t'u ndjekur.

Pesë orë me Mario, nga Miguel Delibes

Pesë orë me Mario, nga Miguel Delibes

Pasi humbi burrin, një grua kujdeset për trupin e saj natën. Në tavolinën e shtratit ka tekste nga Bibla të nënvizuara nga burri i saj, një shkas që e çon protagonistin të mërmërisë një monolog të çrregullt, në të cilin ajo shpreh pasionet dhe ngathtësitë e jetës. Një rast që shërben për të përmbledhur roli i grave spanjolle në shekullin e XNUMX-të në një mënyrë unike, inteligjente ... kështu që Delibes.

Pesë orë me Mario Quiteshtë një çudi.

Zemër kaq e bardhë, nga Javier Marías

Zemër kaq e bardhë nga Javier Marías

«Nuk kam dashur ta di, por kam mësuar se njëra nga vajzat, kur ajo nuk ishte më fëmijë dhe nuk ishte kthyer shumë nga udhëtimi i saj i dasmës, hyri në banjë, qëndroi para pasqyrës, hapi bluzën e saj, ajo hoqi sytjena dhe zgjati zemrën me majën e armës ... »

Ky fillim mitik është arma fillestare për njërën vepra të mëdha bashkëkohore të letërsisë sonë dhe një sukses në shitje pas botimit të tij në 1992. Zemër kaq e bardhë, edicioni i fundit i të cilit u lansua në 2017 me rastin e 25 vjetorit të saj, tregon për një protagonist të martuar së fundmi, muaji i mjaltit në Havana i cili mban më shumë se një surprizë për martesën e tij.

Ushtarët e Salaminës, nga Javier Cercas

Ushtarët e Salaminës nga Javier Cercas

Përcaktuar nga shumë si një shembull i fraksion (fakt + trillim), Ushtarët e Salaminës, botuar në 2001, u rrit nga Obsesioni i Cercas me ushtarin që shpëtoi Rafael Sánchez Mazas, një shkrimtar për Falange Spanjolle dhe një mik i Franco, e cila i shpëtoi një të shtëne masive në Barcelonë gjatë muzgut të Luftës Civile Spanjolle. Një kombinim perfekt i fantazisë dhe realitetit që, më shumë sesa një përpjekje për t'iu afruar luftës së madhe spanjolle të shekullit të XNUMX-të, përqendrohet në kënaqësinë e "rijetës" në një kohë dëshpërimi.

Cilët janë librat më të mirë spanjollë në histori për ju?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.