Ruajtësi i verbër. Grupi "heavy metal" që promovon leximin.

Blind Guardian Music Group

A mundet një grup muzikor që gjenerata të tëra të hapin një libër për herë të parë në jetën e tyre? Përgjigja është një po kumbuese. Po flasim për gjermanët Ruajtësi i verbër, një bandë e metaleve të rënda aktiv që nga viti 1984, dhe të cilit burimi kryesor i frymëzimit është letërsia. Tekstet e këngëve, të kompozuara thuajse tërësisht nga vokalisti i saj dhe njeri i përparmë Hansi Kursch, referojuni, herë në një mënyrë delikate, dhe herë të tjera direkt, klasikëve të mëdhenj të letërsisë botërore.

Të citoj vetëm Disa shembuj, Blind Guardian ka këngë për: Silmarillion nga JRR Tolkien, Kamelot (Mbreti i së kaluarës dhe së ardhmes) nga TH White,  Alice in Wonderland nga Lewis Carroll, Elric i Melniboné de Michael moorcock, Kulla e errët nga Stephen King, Rrota e Kohës nga Robert Jordan, Dunë nga Frank Herbert, Iliada nga Homeri, A ëndërrojnë androidët për delet elektrike? (Blade Runner) nga Philip K. Dick, Këngë akulli dhe zjarri nga George RR Martin, ose Parajsa e humbur nga John Milton.

Në fakt, vetë emri i grupit është një referencë It (Kjo) nga Stephen King. Në këtë artikull do të shohim nga afër disa nga këngët e tij.

Imagjinata nga ana tjetër

A e dini nëse Merlin ekzistonte / A e dini nëse Merlin ekzistonte
Apo Frodo kishte veshur Unazën? / ose a kishte veshur Unaza Frodo?
A i vrau Corum perënditë, / A i vrau Corum perënditë,
Ose ku është Wonderland / ose ku është Wonderland
Cila Alice e re kishte parë? / Çfarë kishte parë Alicia e re?
Apo ishte vetëm një ëndërr? / Apo ishte e gjitha një ëndërr?
Unë i dija përgjigjet, / i dija përgjigjet,
Tani ata janë të humbur për mua. / tani ata janë të humbur për mua.

Imagjinata nga ana tjetër (e përkthyer lirshëm si "Fantazitë nga ana tjetër") është a përbërje tragjike, nga albumi me titull vetjak, por me pak rreze shprese. Tekstet tregojnë se si, kur të arrijmë moshën e rritur, harrojmë botët letrare dhe personazhet që na bënin të ëndërrojmë si fëmijë. Pasi kujtoi librat që i donte aq shumë, protagonisti i këngës gjen një "hajmali" që i lejon të kthehet në ditët e tij më të reja.

Në Stuhi

Ma jep, / Ma jep,
Duhet ta kem. / Duhet ta kem.
Thesar i çmuar, / Thesari im i çmuar,
E meritoj ate. / Më duhet.
Ku mund të vrapoj? / Ku mund të iki?
Si mund të fshihem / Si mund të fshihem
Silmarilet? / Silmarils?
Gurë Kristali i Vëzhgimit / Bizhuteritë e Pemëve të Dritës,
Jeta e tyre më përket mua. / jeta e tij më përket mua.

Në Stuhi ("Në stuhi") i përket albumit Natën në Tokën e Mesme ("Nata bie në Tokën e Mesme"), album koncept rreth Silmarillion nga Tolkien. Kënga tregon se si Morgoth, Zoti i parë i Errët, dhe I padobishëm, merimanga gjigande, pasi shkatërroi Dy Pemët që i dhanë dritë botës, luftojnë për posedimin e Silmarilet, tre xhevahiret legjendare te krijuara nga kukudhja Feanor dhe që i japin emrin librit.

Një zë në errësirë

Ata dërgojnë një shenjë / Dërgoni një sinjal
Kur dimri i vdekur do të vijë përsëri, / Kur dimri vdekjeprurës do të vijë përsëri,
Atje nga rrënojat do të ngrihem. / Aty nga rrënojat do të ngrihem.

Kini frikë nga zëri në errësirë, / Kini frikë nga zëri në errësirë,
Jini të vetëdijshëm tani. / ki kujdes tani.
Besoni në krahët e errët dhe fjalët e errëta, / Besoni në krahët e zinj dhe fjalët e zeza,
Hija kthehet. / hija kthehet.

Një zë në errësirë ("Një zë në errësirë"), nga albumi Në Buzë të Kohës ("Në fund të botës") është frymëzuar nga libri Lojë e Fronve nga George RR Martin. Konkretisht, në karakterin e Bran i zymtë, dhe përvoja të caktuara me një korb me tre sy që nuk do ta zbuloj për të mundur spoilers.

Udhëtari në kohë

Shfaqja e fjalëve të mia në këto ditë / Shfaqja e fjalëve të mia në këto ditë
Më bën të ndjehem se u kam thënë më parë. / më bën të ndjehem sikur i kam thënë më parë.

Të gjitha planet e mia do të bëhen realitet, / Të gjitha planet e mia do të bëhen realitet,
Do kontrolloj fatin, / Do kontrolloj fatin.
Në shkretëtirën e jetës sime / Në shkretëtirën e jetës sime
Unë e kam parë atë përsëri dhe përsëri. / E kam parë pa pushim.

Dhe kaluam nga fantazia në fantashkencë me Udhëtari në kohë ("Udhëtar në kohë"), nga albumi Përralla nga Bota e Muzgut ("Tregime të botës së muzgut"), bazuar në romanin e famshëm Dunë nga Frank Herbert. Timeshtë koha për të udhëtuar shumë vite drite larg, në një botë të shkretë, nën dritën e së cilës burrat luftojnë për politikë dhe para. Aty ku Fremenët rezistojnë, duke pritur për dixhadi për t'ju çuar nëpër galaktikë, dhe Paul atreides është i zgjedhuri. Udhëtari në kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Leo Perez dijo

  Këngët e jetës sime. Kohët e fundit thuhet se rock dhe heavy kanë vdekur, por për mua, për grupe si kjo, ata kurrë nuk do të vdesin. Faleminderit për këtë artikull.

  1.    M. Zgjebe dijo

   Faleminderit që më lexove, Leo. 😀

 2.   David dijo

  Veryshtë shumë bukur të lexosh artikuj si ky. Blind Guardian është një nga shumë grupe që bazojnë punën e tyre në letërsi. Ata janë sigurisht një nga më domethënësit. Faleminderit shumë për këtë lexim të këndshëm.