Michael Moorcock. Mbreti i harruar, por i padiskutueshëm i fantazisë së errët.

Elric i Melniboné

Elric de Melniboné, perandori albino dhe antihero par ekselenca e Michael Moorcock.

Shumë janë emrat që na vijnë ndërmend kur flasim Letërsi fantastike. Një nga të parët është zakonisht, natyrisht, JRR Tolkien, ndjekur nga afër nga autorë si p.sh. George RR Martin, Patrick Rothfuss, JK RowlingAndrzej Sapkowski, Ursula K. LeGuin, Terry Pratchett, dhe shumë të tjerë që janë bërë të njohur për publikun e gjerë.

Sidoqoftë, ekziston një romancier i cili, megjithëse është më i njohur në botën anglo-saksone, midis tifozëve spanjishtfolës jo aq shumë. Kjo mund të jetë për shkak se shumë nga veprat e tij nuk janë përkthyer as në gjuhën tonë, ose sepse ato nuk mbështeten nga një trilogji filmash (si p.sh. Zoti i unazave), një seri (Lojë e Fronve) ose një sagë lojë video (Witcher, lidhur me aventurat e Geralt nga Rivia). Por nuk kam ndërmend të teorizoj për arsyet e kësaj injorance, por thyej një shtizë në favor të një romancieri që më ka dhënë kohë të shkëlqyera me historitë e tij dhe që revolucionarizoi zhanrin e fantazisë kur ishte në pelena. Ne flasim, as më shumë e as më pak, se Michael Moorcock.

Kampioni i Përjetshëm

A ka ndonjë zot trim të lindur nga fati,
në gjendje të mbajnë armë të vjetra, të fitojnë shtete të reja,
dhe grisni muret që shenjtërojnë kohën,
duke rrafshuar tempujt antikë si gënjeshtrat e shenjtëruara,
për të thyer krenarinë e tij, për të humbur dashurinë e tij,
shkatërrojnë racën e tyre, historinë e tyre, muzën e tyre,
dhe, pasi hoqi dorë nga paqja në favor të përpjekjes,
le vetëm një kufomë që edhe mizat e refuzojnë?

Michael Moorecock, «Kronikë e Shpatës së Zezë ».

Moorcock lindi në vitin 1939 në Londër. Që në moshë të re ishte entuziast për romanet si p.sh. Zotat e Marsit, Edgar Rice Burroughs, mitologjia greke, dhe çdo punë që doli nga pena e Maja Mervyn, modeli i tij mbi Tolkien, për të cilin ai ka qenë gjithmonë një keqbërës i zjarrtë. Kjo shpjegon pse ai drejtoi vitet 60 Valë e re ose Vala e Re të letërsisë fantastike në trillimin javor Botët e reja, i cili u përpoq të rinovonte zhanrin dhe të largohej nga betejat tradicionale midis të Mirës dhe të Keqes të ndikimit Judeo-Christian.

Pas këtij dëshira të reja të fantazisë klasike, veprat e Michael Moorcock rrotullohen, shumica e tyre, rreth ballafaqimi midis Ligji dhe Kaosi, ku nuk ka të mira ose të këqija, por konflikte interesi, këndvështrime të ndryshme dhe një relativizëm moral i vazhdueshëm. Koncepti parësor i tij është ai i "Kampion i Përjetshëm", një hero, ose më saktë anti-hero, me një fat fatal dhe i dënuar për ta përsëritur atë në të gjitha realitetet dhe botët e mundshme.

Në këtë drejtim, është interesante të theksohet se ishte një nga autorët më të hershëm, por autori i parë i fantazisë për të eksploruar mundësitë letrare të multiversit. Të gjithë librat Moorcock, sado të ndryshëm që mund të duken, janë të ndërlidhur dhe pasurojnë njëri-tjetrin; cfare ti i jep një sens epik dhe monumental produksionit të tij letrar që frymëzoi autorë si p.sh. Stephen King për të bërë të njëjtën gjë.

Michael Moorcock sot.

Mizoria e multiversit

Kjo është historia e Elric para se ai të quhej Vrasës Gruaja, para shembjes përfundimtare të Melniboné. Kjo është historia e rivalitetit me kushëririn e tij Yyrkoon dhe dashuria për kushëririn e tij Cymoril, para këtij rivaliteti dhe asaj dashurie shkaktoi djegien e Imrryr, Qyteti i ëndrrave, i rrëmbyer nga një luzmë e Mbretërive të Rinj. Kjo është historia e dy shpatave, Stuhia dhe Vajtuesi, si u zbuluan dhe roli që ata luajtën në fatin e Elric dhe Melniboné; një fat që do të formonte një tjetër më të madh: atë të vetë botës. Kjo është historia kur Elric ishte mbreti, udhëheqësi suprem i dragoit, flotave dhe i të gjithë përbërësve të racës demihuman që kishte qeverisur botën për dhjetë mijë vjet. Kjo është historia e Melniboné, Ishulli i Dragoit. Shtë një histori tragjedish, emocionesh monstruoze dhe ambiciesh të larta. Një histori e magjisë, tradhtisë dhe idealeve të larta, e agonive dhe kënaqësive të mëdha, e dashurisë së hidhur dhe urrejtjes së ëmbël. Kjo është historia e Elric të Melniboné, shumë nga të cilat vetë Elric do të mbante mend vetëm në ëndrrat e këqija.

Michael Moorcock, "Elric i Melniboné".

Karakteri më i famshëm i Moorcock është Elric i Melniboné, perandori albino i racës dekadente që qeveris Ishullin e Melniboné, por ne mund të citojmë shumë më tepër, dhe të gjithë ata mishërime të ndryshme të Kampionit të Përjetshëm: Corum, Erekose (i vetmi që kujton të gjitha jetët e tij të mëparshme dhe të ardhshme), Dorian Hawkmoon...

Rëndësia kapitale e Michael Moorcok në historinë e letërsisë fantastike është për shkak të faktit se të gjithë këta personazhe nuk janë heronj të përsosur, shembuj për tu ndjekur si Aragorn in Zoti i unazave, por qenie kontradiktore, të cilat rrëmbehen nga zemërimi ose frika, dhe fati tragjik i të cilave i bën ata të shkatërrojnë gjithçka që duan duke marrë vendime të këqija.

Nga ana tjetër, Moorcock ishte gjithashtu një nga autorët e parë në përzieni fantazinë dhe trillimet shkencore me mjaft sukses, dhe botoi punime më intime dhe vet-përfundimtare si p.sh. Këtu është njeriu (i cili fitoi çmimin Mjegullnaja në 1967), një dramë në të cilën një udhëtar në kohë me bindje të thella të krishtera zbulon se Jezusi historik nuk ka ekzistuar kurrë, por besimi i tij e çon atë ta zëvendësojë atë.

Kështu, shumë vite para vëllimit të parë të Këngë akulli dhe zjarri ose të Trilogji e Errët e Errët, Tashmë ka qenë një romancier i cili që nga vitet 60 dhe 70 ka botuar vepra të errëta, mizore dhe të paqarta, me personazhe që nuk janë ashtu siç duken. Nëse jeni adhurues të letërsisë fantastike, unë ju inkurajoj që të zbuloni Michael Moorcock për veten tuaj. Ju nuk do të zhgënjeheni.

Unë isha Elric i Melniboné dhe i sfidova Lordët e Kaosit me shpatën time të Stuhisë në duar dhe një gëzim të çmendur në zemrën time ...
Unë isha Dorian Hawkmoon dhe luftova kundër Lordëve të Perandorisë së Errët dhe shpata ime quhej Shpata e Agimit ...
Unë isha Roldan dhe vdiqa në Roncesvalles, duke vrarë gjysmë qindra saraçenë me shpatën magjike Durendal ...
Unë isha Jeremiah Cornelius dhe nuk mbaja një shpatë, por një armë shigjete, ndërsa një bandë e çmendurish të zemëruar më ndoqën nëpër një qytet ...
Unë isha Princi Corum i Rrobës së Kuqërremtë dhe kërkoj hakmarrje në Oborrin e Perëndive ...
Unë isha Artos Keltik dhe hipa me shpatën time të ndezur të tërhequr kundër pushtuesve në brigjet e mbretërisë sime ...
Unë isha gjithë këta dhe më shumë se këta, dhe nganjëherë arma ime ishte një shpatë, të tjerët një shtizë, herë një pistoletë ... Por unë gjithmonë mbaja një armë që ishte Shpata e Zezë ose një pjesë e asaj teje të çuditshme.
Gjithmonë një armë. Gjithmonë luftëtari.
Unë isha Kampion i Përjetshëm, dhe kjo ishte lavdia dhe rënia ime ...

Michael Moorcock, "Erekosë, Kronikat e Kampionit të Përjetshëm II: Feniksi Obsidian".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fredi Diaz dijo

  Shkruesi i shkëlqyeshëm i Moheal moorcock i preferuari im

 2.   Gonzalo dijo

  Analizë e shkëlqyeshme dhe koncize. Njohja e saktë e personalitetit të autorit na informon për përpjekjet e mëdha para artikullit.

 3.   Andrew dijo

  Artikull shumë i mirë, dhe shumë i drejtë. Ashtë për të ardhur keq që puna e tij nuk njihet vështirë.
  As nuk dihet për propozimet dhe qasjet e ndryshme në letërsinë e fantazisë. Duket se shkrimtarët e sotëm kanë shpikur diçka, dhe si gjithçka, ajo vjen nga diku, ka rrënjë.
  Unë kam halucinuar si fëmijë me Moorcock, dija diçka për të nga Stormbringer, lojën me role, dhe një ditë pashë Kronikat e Kampionit të Përjetshëm në një librari dhe e bleva atë ... Zbulim i jashtëzakonshëm, Elric ishte vetëm një tjetër, Erokose një djalë që dukej i sëmurë mendor me kaq shumë kujtime që erdhën dhe ikën ... Por ai ishte heroi i historisë, i të gjitha historive. Gjithsesi, unë isha i fiksuar dhe e gllabërova, m'u deshën vite për të parë Ujkun e Bardhë në një librari tjetër dhe nuk hezitova, e çova në shtëpi ...