Kulla e errët. Një horror, fantashkencë dhe fantazi e errët nga Stephen King.

Ilustrim rreth Kullës së Errët të Mbretit

Burri me të zeza po ikte nëpër shkretëtirë dhe personi i armatosur ishte pas tij.

Me dy fraza kaq të fuqishme fillon Kulla e errët, saga e Stephen King që vetë autori i konsideron kryevepra e tij. Shkrimtari nga Maine, i njohur më shumë për romanet e tmerrshme si It, Carrie, ose Misteri i Lotit të Salemit, kthehet në ushtrim monstruoz letrar që është Kulla e errët (të dy për nga vëllimi, rreth 4.500 faqe në total, dhe ambicia artistike) të gjitha fiksimet, ndikimet dhe aspiratat e tij.

Por çfarë është Kulla e errët? Disa do të thonë se ato janë aventurat e një kauboj nga një botë tjetër. Të tjerët, i cili është versioni i Zoti i unazave nga mbreti. Dhe madje do të kishte nga ata që thonë se është një lloj ushtrimi metaliterar. Dhe e vërteta është se të gjithë ata gabojnë dhe në të njëjtën kohë kanë të drejtë.

Vdekja dhe çmenduria presin në rrugën e armëpushuesit

Fakti prozaik i ekzistencës së universit prish pragmatistin dhe romantikun në vetvete.

Kulla e errët është një seri prej tetë librash që na vendosin në vendin e Roland Deschain i Galaadit, të prejardhjes së mbretit Arthur (madje sugjerohet që revolverët e tij, të cilët kanë veti magjike, ishin të falsifikuara nga çeliku Excalibur). Roland është i mbijetuari i fundit nga një rend i lashtë kalorësiak, në një botë me ndarjen klasore të Mesjetës, por me teknologjinë e mesit të shekullit të XNUMX-të. Asnjëherë nuk është shumë e qartë nëse Bota e Mesme, siç quhet, është pjesë e një dimensioni paralel, të së kaluarës sonë të largët, apo të një të ardhme hipotetike ku civilizimi është shembur pas një lufte atomike.

Gjatë kryqëzatës së tij, heroi duhet të përshkojë peisazhe të gjera (të cilat duken si diçka nga një film i vjetër amerikan West) për të gjetur njeri me të zeza, një magjistar misterioz që shkatërroi jetën e tij dhe të të gjithë të dashurve të tij, ndërsa shikonte botën duke u kalbur rreth tij. Sidoqoftë, qëllimi i vërtetë i Roland nuk është njeri me të zeza, por për të arritur në kulla e erret, lidhja ku bashkohen të gjitha universet dhe realitetet e mundshme. Dhe për të arritur këtë qëllim ai do të sakrifikojë gjithçka dhe këdo që takon në rrugën e tij.

Nuk drejtoj dorën; ai që tregon me dorë ka harruar fytyrën e babait të tij. Unë tregoj me sy.

Nuk gjuaj me dorë; ai që qëllon me dorë ka harruar fytyrën e babait të tij. Qelloj me mendje.

Unë nuk vras ​​me armë; ai që vret me pistoletë ka harruar fytyrën e babait të tij. Unë vras ​​me zemrën time

Kërkimi i Roland për Kullën është sa një aventurë epike, aq edhe një udhëtim metaforik dhe shpirtëror. Vetë përshkrimi i Kullës, një strukturë kolosale e zezë që ngrihet drejt pafundësisë, dhe e rrethuar nga Can'-Ka No Rey, fusha e trëndafilave ku secila lule simbolizon një nga realitetet e mundshme të multiverse, është një vizion i bukurisë poetike zemërthyer.

Fillimi i Kullës së Errët

Linjat fillestare të Armatosësi, vëllimi i parë i Kulla e errët.

Një epos modern

Fjala më e mirë për të përshkruar librat e Kulla e errët do të ishte eklektik. Stephen King u frymëzua nga një larmi burimesh për t'i zhvilluar ato. Nga njëra anë, trungu i historisë lind nga poema Childe Roland në Kullën e Errët arriti de Robert Browning (1812-1889). Nga ana tjetër, natyra epike e kërkimit dhe ekzistenca e një grupi që shoqëron protagonistin, pi direkt nga mitologji tolkien dhe Cikli Arthurian. Përveç kësaj, karakteri i Roland është një pasqyrim i qartë i interpretimeve të Clint Eastwood en perëndimore si I Miri, i Keqi dhe I Shëmtuari.

L libra saga në rend kronologjik janë:

 • Armatosësi (1982)
 • Ardhja e të treve (1987)
 • Badlands (1991)
 • Magjistari dhe Kristali (1997)
 • Era përmes bravës (2012)
 • Ujqërit e Calla (2003)
 • Kënga e Susannah (2004)
 • Kulla e errët (2004)

Kulla e errët gjithashtu ka frymëzuar të shumtë veprat derivativeSi vizatime komike, lojë, Një film artistik, dhe këngë si Diku shumë përtej të grupit Ruajtësi i verbër, i cili rrëfen aventurat e Rolandit gjatë kërkimit të tij fiksues për Kullën.

Të gjitha rrugët të çojnë në Kullë

Roland qëndroi zgjuar dhe dëgjoi zërat e natës ndërsa era i fshinte lotët në faqet e tij.

Dënim? Shpëtimi? Kulla

Ai do të mbërrinte në Kullën e Errët dhe atje do t'u këndonte emrat e tyre.

Nga detajet më interesante të Kulla e errët është kjo ka të bëjë absolutisht me të gjithë librat e tjerë të King. Karakteret, vendndodhjet dhe referencat për vepra po aq të ndryshme Mile e gjelbër, Shkëlqimi o Mjegulla. Me një mjeshtëri të tillë që në fund të fundit këto histori të përfundojnë të ndërlidhura, madje edhe vetë autori shfaqet në një nga vëllimet si një personazh më shumë.

Me pak fjalë, nëse jeni të interesuar të lexoni diçka të ndryshme dhe të freskët, unë ju rekomandoj Kulla e errët. Ndonjëherë mund të ketë ulje dhe ngritje (e cila është e kuptueshme duke marrë parasysh madhësinë e saj), por në përgjithësi është një përvojë emocionuese dhe origjinale si disa të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.