E reja nga Mendoza dhe Pérez-Reverte që dëshiron vjeshtën.

Po, jemi brenda Korrik, muaji total i verës, pushimet, plazhet, nxehtësia dhe pushimet. Për mua, që urrej nxehtësinë, një muaj skëterrë edhe nëse është ai që më pa të lindur sot ... disa. Kështu që unë tashmë jam duke menduar për të bie Dhe është që në shtator dhe tetor, ka plane, aq më shumë i riKëta të dy nga disa të mëdhenj (dhe shkrimtarët e mi të preferuar) nga skena letrare kombëtare, Eduardo Mendoza dhe Arturo Pérez-Reverte. I hedh një vështrim të shpejtë Mbreti merr y Sabotimi, i treti nga titujt që përbëjnë serinë e zezë të Falcó.

Mbreti merr, nga Eduardo Mendoza

El Çmimi Cervantes Katalanisht 2016 Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza boton një roman të ri që do të dalë në libraritë Shtator 4. Përsëri me Seix Barral, Mbreti merr na çon në Barcelonë të 1968, ku protagonist, Rufus Beteja, merr komisionin e tij të parë si nofkë në një gazetë. Një komision që është shumë i veçantë, ai i të mbulojë dasmën e një princi në mërgim me një zonjë të re të bukur nga shoqëria e lartë.

Por për shkak të rastësive të caktuara, Batalla krijon miqësi me princin, i cili ndër të tjera do t'i kërkojë të shkruajë kronikë e historisë së saj të veçantë. Mosha shtypëse e ESpanja nga fundi i viteve 60-të do të vendosë që Rufo të udhëtojë Nueva York. Ai nuk ka para, por shpreson shumë në sukses në mënyrë që të bëjë diçka emocionuese me jetën e tij.

Ne me siguri mund të gjejmë përvojën e autorit për ato vite dhe njohuritë e tij për Shtetet e Bashkuara pas karrierës së tij profesionale atje. Dhe kështu ka referenca në barazia racore, lëvizje hipi ose feminizëmsi dhe lëvizje homoseksuale ose format e reja të shprehjes së kulturës.

Sabotimi, nga Arturo Pérez-Reverte

Me botimin e tij të planifikuar për në Tetor 3, dhe i përshtatur përsëri midis romanit të zi, historik dhe thriller, vjen pjesa e tretë e serialit filloi me Falko dhe e ndjekur nga eva. Shkrimtari i Kartagjenës, të cilin edhe një herë kam pasur kënaqësinë ta përshëndes në Panairin e fundit të Librit në Madrid, kënaq shumë ndjekës personalë të Lorenzo Falco me këtë titull të ri.

Për momentin ka pak në lidhje me argumentin e tij. Ne vetëm e dimë, ose më mirë, nuk e dimë çfarë po bën Falcó në Paris në pranverën e vitit 1937 dhe ka gjithashtu një pyetje vërtetësia e Guernika, fotografia që pikturoi Picasso. Pra përsëri intrigë dhe ndoshta do të ketë kthesa të reja, rreziqe dhe aventura më shumë se të errëta në këtë agjent / detektiv / spiun në ato vite të trazuara.

Pérez-Reverte do të përfundojë një vit të shkëlqyeshëm letrar ku ai tashmë shkëlqen Qentë e fortë nuk kërcejnë, titull me të cilin qëndroj larg pa dyshim. Seriali i Falcó nuk ka mbaruar më bindur, por pasi stili i tij e ka bërë gjithmonë kështu, edhe unë do ta lexoj këtë Sabotimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.