2017. Përmbledhje e listës së çmimeve letrare të vitit.

2017 ka mbaruar dhe lista e çmimeve letrare dorëzimi kombëtar dhe ndërkombëtar ka qenë i gjerë. Emra të mëdhenj dhe emra më pak të mëdhenj që shfaqen premierë ose përsëriten, ose që fitojnë më shumë se një çmim për punën e tyre. Impshtë e pamundur t'i renditni të gjithë, kështu që këtu shkon përmbledhje e më së shumti prestigjioze dhe e njohur, por edhe një nga më të paktat. Duhet të theksohet se viti është ndoshta për Fernando Aramburu, i cili nuk ndalet së korruri çmime dhe mirënjohje për romanin e tij Patria. Por urime të gjithëve.

E RNDSISHME

 • Award Nobel i Letërsisë 2017: Kazuo Ishiguro
 • Miguel de Cervantes 2017: Sergio Ramírez.
 • Award Kombëtare e Letrave Spanjolle 2017: Rosa Montero, për tërë karrierën e saj letrare.
 • Award Goncourt 2017: Éric Vuillard. L'ordre du jour.
 • Award Narrative Kombëtare e Spanjës 2017: Fernando Aramburu. Patria.
 • Award Planet de Novela 2017. Javier Sierra. Zjarri i padukshëm.
 • Award Nadal de Novela 2017: Kujdesi Santos. Gjysem jete

PIKAT kryesore

 • Çmimi i Bibliotekës së Novelave të Shkurtra 2017: Antonio G. Iturbe. Në qiellin e hapur.
 • Çmimi i Romanit Pranverë 2017: Carme Chaparro (Spanjë). Unë nuk jam një përbindësh.
 • Çmimi Alfaguara Novel 2017: Ray Loriga (Spanjë). Dorëzohu
 • Fituesi i Çmimit të Romanit Pulitzer 2017: Colson Whitehead (Shtetet e Bashkuara). Hekurudha nëntokësore.
 • Çmimi Reina Sofía 2017 për Poezinë Ibero-Amerikane: Claribel Alegría (Nikaragua).
 • Çmimi i Novelës Fernando Lara 2017: Sonsoles Ónega. Pas Dashurisë.
 • Çmimi Princess of Asturias për Letërsi 2017: Adam Zagajewski (Poloni)
 • Çmimi Gold Dagger 2017: Jane Harper (Australi). Vite thatësire.
 • Çmimi Edgar 2017 për Romanin më të Mirë: Noah Hawley (Shtetet e Bashkuara). Para Rënies.
 • Çmimi Kombëtar Narrativ i Spanjës 2017: Fernando Aramburu (Spanjë). Patria.

TË TJERA

 • Çmimi i Poezisë XIV Federico García Lorca: Pere Gimferre.
 • Çmimi Barcino për Romanin Historik: Arturo Pérez-Reverte.
 • XII Çmimi i Rrëfimit Spanjoll Chacón i ëmbël: Fernando Aramburu.
 • Çmimi i XNUMX-të Ndërkombëtar i Gazetarisë Manu Leguineche: Mikel Ayestaran.
 • Çmimi i Romanit Ateneo de Sevilla: Jerónimo Tristante.
 • Çmimi IV i Letërsisë Amazon për autorët 'indie' në Spanjisht: Cristian Perfumo.
 • Çmimi i romanit Clarín: Agustina María Bazterrica.
 • Çmimi Kombëtar për Letërsi të Re Poetike: gengela Segovia.
 • Çmimi Narrative Travel Eurostars: Saúl Cepeda.
 • Çmimi i Novelës së Krimit RBA 2017: John Banville.
 • Çmimi José Luis Sampedro: Eduardo Mendoza.
 • Çmimi Kombëtar për Letërsi Dramatike 2017: Alfredo Sanzol.
 • Çmimi XXI i Romanit të Zi në Qytetin Getafe: Jesús Tíscar. Gruaja japoneze tullac.
 • Çmimi Cervantes Chico 2017: Gonzalo Moure.
 • Çmimi Novel Clarín: Agustina María Bazterrica.
 • Çmimi Hispano-Amerikan për Poezi për Fëmijë: Luis Eduardo García.
 • Gara e mikro-historive Getafe Negro 2017: María Ángeles Peyró.
 • Çmimi XV Anaya për letërsinë për fëmijë dhe të rinj: Pedro Mañas.
 • Çmimi Kombëtar i Ilustrimit 2017: Alfredo González.
 • Çmimi XXIX Torrente Ballester në Spanjisht: Fátima Martín Rodríguez dhe Ana Rivera Muñiz (ex aekuo).
 • Çmimi Paqësor i Librashitësve gjermanë: Margaret Atwood.
 • Çmimi Kombëtar për Letërsinë për Fëmijë dhe të Rinj: Antonio García Teijeiro.
 • Çmimi Ese Ndërkombëtare Caballero Bonald 2017: Rafael Sánchez Ferlosio.
 • Çmimi i romanit me tusket: Mariano Quirós.
 • Çmimi Kombëtar për Nxitjen e Leximit 2017: Babar dhe Aula de Cultura.
 • Çmimi Espasa: Stanley G. Paine.
 • Çmimi i Romanit të Policisë RBA: Benjamin Black.
 • Konkurs i romanit të pabotuar Augusto Roa Bastos: Maribel Barreto.
 • Çmimi Dashiel Hammett për romanin më të mirë noir botuar në 2016: David Llorente.
 • Çmimi i Poezisë Ibero-Amerikane Pablo Neruda: Joan Margarit.
 • Çmimi Kombëtar i Poezisë LGBTTTI 2017: Odette Alonso.
 • Çmimet VLC NEGRA 2017: Rosa Ribas dhe Sabine Hofmann, Sebastiá Bennassar dhe Benjamin Black.
 • Çmimi Ndërkombëtar i Historisë së Shkurtër Max Aub: Jack Babiloni.
 • Çmimi Azorín: Espido Freire.
 • Çmimi Francisco Umbral për Librin e Vitit: Patrianga Fernando Aramburu.
 • Çmimi i Shkurtër i Bibliotekës: Antonio Iturbe.
 • Çmimi Carvalho në BCNegra: Dennis Lehane.
 • Çmimet Mbreti i Spanjës për Gazetari: Arturo Pérez-Reverte dhe Carmen Posadas.

Vini re gjithashtu se Fituesi i Pemës Ata i vunë emrin Kalorës i Letrave dhe Arteve në Akademinë Franceze në gusht. Edhe çfarë Paul Auster mori medaljen Carlos Fuentes për karrierën e tij. Dhe për vitin e ardhshëm ka tashmë një për shkrimtarin amerikan James ellroy, të cilit i është dhënë çmimi Pepe Carvalho 2018 të romanit të zi. Ai do të dorëzohet më 1 shkurt në festivalin BCNegra, i cili do të zhvillohet nga 29 janar deri më 4 shkurt.

Burimi: shkrimtarët.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.