Të gjithë librat nga Camilla Läckberg

Librat më të mirë të Camilla Lackberg

Në vitin 2003, një shkrimtar i ri suedez botoi një libër të quajtur Princesha e Akullit që do të bëhej më i shitur. Gjashtëmbëdhjetë vjet më vonë, Camilla Läckberg është bërë një pikë referimi për të Letra nordike dhe letërsi detektive, duke qenë qyteti i tij i lindjes,  Fjällbacka, epiqendra e të gjitha tregimeve me protagonist policin Patrik Hedström dhe shkrimtarin Erica Falck. Ne ju prezantojmë të gjithë librat nga Camilla Läckberg, të cilat kanë shitur më shumë se 25 milion kopje në të gjithë botën.

Të gjithë librat nga Camilla Läckberg

Princesha e akullit

Romani i parë i Läckberg u botua në vitin 2003 duke u bërë numri 1 në Suedi dhe duke u përkthyer dhe botuar në Spanjë në vitin 2006. Një nga veprat më të njohura të autorit paraqiti qytetin misterioz të Fjällbacka përmes vetëvrasjes së Alexandra, një gruaje të re, shoqja e fëmijërisë së së cilës, shkrimtarja Erica Falck, njoftohet nga prindërit e saj së fundmi i ndjerë që ishte në të vërtetë një vrasje Së bashku me policin Patrik Hedström ai do të përpiqet të zgjidhë rastin.

Doni te lexoni Princesha e akullit?

Britmat e së kaluarës

Botuar në 2004, romani i dytë i Läckberg mbledh përsëri personazhet kryesore të The Ice Princess, Erica Falck dhe Patrick Hedström, këtë herë së bashku dhe në pritje të një fëmije. Një situatë idilike që kthehet në një makth kur çifti vendos të kalojë verën në qytetin e Fjällbacka, ku një djalë sapo ka gjetur trupin e një gruaje të re së bashku me atë të dy vajzave të tjera që u zhdukën muaj më parë, duke i dhënë histori e re që vazhdon të njëjtën skemë dhe problematike të veprës së autorit suedez edhe pse kësaj here historia është më e ngatërruar dhe e përdredhur.

Lee Britmat e së kaluarës.

Vajzat e të ftohtit

Tregimet e Läckberg janë tërheqëse, duke tërhequr lexuesin në terrenin e tyre dhe duke i bërë ata një bashkëpunëtor kërkimi për një vrasës që dëshirojmë ta zbulojmë me çdo kusht. Faktorët që e kanë kthyer punën e këtij autori në një goditje për adhuruesit e letërsi detektivetë qenë Vajzat e të ftohtit një tjetër titull i tij kryesor, këtë herë u botua në Suedi në 2005 dhe në Spanjë katër vjet më vonë. Në Bijat e të Ftohtës, protagonistët janë tashmë prindër, që përkon me shfaqjen e kufomës së Sara, vajza e një mikeshe të Erica e cila u mbyt para se të hidhej në fund të detit.

Krimi i gjallë

Në ditët para dasmës së Erica dhe Patrick, një çift i qëndrueshëm vajza e të cilit, Maja, është 8 muajshe, kryetari i bashkisë së Fjällbacka njofton mbërritjen e një ekipi televiziv që do të filmojë shfaqjen e realitetit "Fucking Tanum", e ngjashme me Gran Brother . Megjithëse ky eksperiment premton të sjellë përfitime të shumta për popullatën, xhirimi shndërrohet në ferr kur një nga anëtarët e programit shfaqet i vrarë, duke nxitur Patrick të hetojë rastin dhe duke pasur frikë për jetën e vajzës së tij të vogël.

A nuk keni lexuar akoma Krimi i gjallë?

Gjurmët e pashlyeshme

Pas përfundimit të verës, shkrimtarja Erica i kthehet aktivitetit të saj të punës ndërsa partneri i saj, Patrick, mbetet për një kohë në kujdesin e vajzës së tyre Maja. Një stabilitet që cungohet përsëri kur kufoma e Erik Frankel, një historian i njohur i Luftës së Dytë Botërore, shfaqet në afërsi të Fjällbacka.

Lee Gjurmët e pashlyeshme.

Hija e sirenës

Botuar në Suedi në 2008, Hija e sirenës llogaritet si protagonist me Bibliotekari Fjällbacka Christian Thydell, i cili është viktimë e shantazhit pas botimit të romanit të tij të parë, La sombra de la sirena. Një legjendë misterioze me një histori të paqartë familjare që dënon mikun e tij Magnus të vdesë nën akull, duke hapur një çështje të re për t’u hetuar nga Erica dhe Patrik.

Rojet e farit

Faktori paranormal nuk mungon në historitë misterioze të Läckberg-ut Rojet e farit një nga më të mbinatyrshmit nga të gjithë. Në libër, ne jemi njohur me Erica tashmë shtatzënë me binjakë dhe me shumë pak kohë për të vizituar Annie, një shoqe nga shkolla e mesme e cila ka vendosur të kthehet në Fjällbacka. Komploti fillon të komplikohet kur familja e sapoardhur vendos të transferohet në ishullin Graskar, i banuar nga fantazma të vjetra, shpirti i ish të dashurës së tij, Matte, duke qenë e vetmja që Annie mund të shohë kur shfaqet i vrarë.

Vështrimi i engjëjve

Në këtë roman të ri është një ishull tjetër, Valö, epiqendra rreth të cilit rrotullohen të gjitha misteret e komplotit të ri. Një vend ku çifti i martuar i formuar nga Ebba dhe Mårten vendosin të lëvizin pas vdekjes së djalit të tyre të vogël dhe në fermën e të cilit familja e Ebba u zhduk tridhjetë vjet më parë për shkak të një zjarri pa shpjegime ose hetime. Ebba, e cila ishte mezi një vjeç kur u gjet, vazhdon të marrë urime për ditëlindje nga një dërgues misterioz, identiteti i të cilit ka filluar të hetohet nga Patrik dhe Erica.

Mos humbasë Vështrimi i engjëjve.

Zbutësi i luanit

Në mes të janarit, më e ftohta në Fjälbacka, një grua e re lakuriq ndalet në mes të një rruge ku goditet nga një makinë. Pasi u identifikua trupi, zbulohet se viktima u zhduk katër muaj më parë dhe, duke gjykuar nga plagët dhe gjymtimet e shumta që mban, ai u vra nga një sulmues me identitet të panjohur. Çështja, e hetuar nga Patrik, ndodh paralelisht me ndjekjen e një drame familjare nga gruaja e tij Erica.

Lee Zbutësi i luanit.

Shtriga

Romani i fundit i Läckberg Wasshtë botuar më 1 Mars në vendin tonë përmes shtëpisë botuese Maeva dhe po zhvillohet përsëri në afërsi të Fjälbacka. Në këtë histori të re, autori zhytet në një gjueti shtrigash që vazhdon në shekullin XNUMX dhe që shpërthen përsëri pas shfaqjes së kufomës së një vajze katër vjeçare. Një skenë krimi e ngjashme me atë që ndodhi tridhjetë vjet më parë, kur dy të rinj u akuzuan për vrasjen edhe pa qenë në gjendje të burgoseshin për të mitur, duke u rishfaqur përsëri kur kjo vrasje e re e hetuar nga Erica dhe Patrik ndodhi.

A nuk keni lexuar akoma Magjistarja nga Camilla Läckberg?

Dëshironi të lexoni të gjithë librat nga Camilla Läckberg dhe të josheni nga zonja zezake suedeze?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Libraria Llera Pacios dijo

  Suedezët kanë një dhuratë të natyrshme për romanet detektive, sigurisht një rekomandim shumë i mirë.

  1.    Sandra dijo

   I dua librat e saj, shkrimtarja ime e preferuar ...

 2.   Genina Glenda Giliberto dijo

  Unë kam lexuar pothuajse të gjithë librat e Camilla-s; ajo që më ka arritur më shumë në zemër është: Gjurmët e palejueshme. Urime një shkrimtar kaq të mrekullueshëm, i cili na bën të qeshim, të qajmë dhe të mos harrojmë të kaluarën.