Dita e Librit për Fëmijë dhe Rini. 6 lexime për të festuar

Koincidon me datën e lindje nga shkrimtari danez Hans Christian Andersen, sot festohet me Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe Rini. Kështu për promovoni leximin pak ndër më të rinjtë në shtëpi, unë zgjedh këto 6 tituj të temave të ndryshme dhe gjithashtu me aktivitete për të kaluar një kohë të mirë.

Nga editoriali Larousse

Un kontakti i parë për të vegjlit deri te figura e një prej personazheve letrarë më të njohur. Kemi detektivin e Londrës Sherlock Holmes, shoku i tij i pandashëm, mjeku John Watson, dhe gjithashtu qeni i tij Toby. Së bashku ata duhet të zgjidhin disa raste dhe përpiquni të kapni armiku i tij më i keq, profesori i lig Moriarty, që shpëton përsëri dhe përsëri.
Por për ta marrë atë do të duhet Shko nëpër botë duke e ndjekur atë dhe kanë nevojë për ndihmë për të zgjidhur 80 gjëegjëza të të gjitha llojeve që ata u propozojnë lexuesve: mes tyre ka lojëra llogaritëse, fjalëkryq, hieroglifë, kodet sekrete dhe lojërat vëzhguese.

Le të luajmë yoga në mëngjes

Me tekste nga Lorena Pajalunga dhe ilustrime të Anna Lang, në këtë libër ka një kontakti i parë me yoga për të vegjlit. Në të, qëndrimet dhe lëvizjet që synojnë veçanërisht fëmijët më aktivë vihen në praktikë. Ushtrimet do t'i ndihmojnë ata të kanalizojnë atë energji në një mënyrë pozitive që në të njëjtën kohë gjithashtu do t'u sigurojë atyre qetësi dhe vetëbesim. Para se të ketë një histori e shkurtër hyrëse te secila prej gjashtëmbëdhjetë poza të thjeshta të cilat shpjegohen dhe ilustrohen hap pas hapi.

100% kafshë

Teksti është nga Rita Mabel Schiavo dhe ilustrimet e Isabella Grott.

Ky është një libër për prezantoj shumë kafshë, me veçantinë që mund t'u tregoni atyre me Madhësia e njëjtë ato kanë në realitet. Kështu që ju mund të shihni vërtet kolibra ose insekte të vërteta dhe të krahasoni madhësinë e ndryshme të vezëve të kafshëve të ndryshme, dhëmbët, gjuhët, bishtin, sytë ... Në të njëjtën kohë ata mësojnë kuriozitete rreth tyre.

Ninja Kid 1 - Nga Shiritat në Ninja

Anh bëj

Ky libër na tregon historinë e kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit, një fëmijë që nuk përshtatet shumë aty ku është, nuk vesh rroba të ftohta dhe ka një reputacion për të qenë Pak e çuditshme. Por surpriza vjen në ditën që mbush dhjetë sepse zbuloni se ai është një ninja, konkretisht, ninja e fundit në botë. Pra falë shpikjeve të tij Gjyshe y Kenny, kushëriri i tij i çmendur, Nelson do të grihë aftësitë e tij si një ninja shpetoni qytetin tuaj

Ashtë një pirat në internet

Seria Geronimo Stilton

Një titull i ri në këtë koleksion të popullarizuar me siguri rolin e miut më të famshëm në letërsinë bashkëkohore për fëmijë. Dikush identiteti juaj është vjedhur në internet dhe shtiret si Geronimo Stilton. Pra Geronimo i vërtetë po merr shumë objekte të blera në Net me kartën e tij të kreditit. Geronimo vendos të telefonojë Doktor, shoqja e saj ekspert kompjuteri, për t'ju ndihmuar të demaskoni mashtruesin.

Kopshti sekret

Frances Hodgson Burnett

Botuar për herë të parë në 1911, e shndërroi autorin e saj në një shkrimtar të njohur të specializuar në letërsinë për fëmijë. Që atëherë është një klasik për të gjitha moshat që ka zgjatur brez pas brezi.

Kur historia e Mary Lennox, Një vajzë e vetmuar se askush nuk e pëlqen atë dhe se ai vjen nga India për të jetuar me xhaxhain e tij në Yorkshire, Angli. Atje, Mary nuk mund të bëjë shumë më tepër sesa të eksplorojë këtë rezidencë të stërmadhe dhe të zymtë dhe të ecë rreth saj. Por një mëngjes zbuloni hyrjen në një kopsht të fshehtë, fshehur pas mureve të mbuluara me dredhkë.

Pastaj Maria vendos që ajo dëshiron t'i rikthejë atij kopshti lavdinë që patjetër që kishte në të kaluarën. Për këtë ju do të keni ndihmën e Dickon, një djalë nga moor i cili di të flasë me kafshët, dhe kushëriri i tij Colin Ju do të mësoni një mënyrë tjetër të lidhjes përveçse të shijoni të qenit në kontakt me natyrën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.